Logo

Przegląd stylów wnętrzarskich – wybierz aranżację wnętrza z pomysłem!

Jak urządzić dom lub mieszkanie? Którymi stylami wnętrzarskimi się inspirować, by stworzyć funkcjonalną i przytulną przestrzeń? Oto nasz przewodnik po rodzajach stylów wnętrz, dzięki któremu podjęcie decyzji stanie się łatwiejsze.

Styl skandynawski – 5 charakterystycznych cech

W aranżacjach można wyróżnić różne rodzaje stylów wnętrz, a jednym z najchętniej wybieranych jest styl skandynawski. Oto jego najważniejsze wyróżniki:

  • jasna kolorystyka – w stylu skandynawskim króluje biel, szarość oraz rozmyte pastele,
  • naturalne materiały – znajdują zastosowanie zarówno w wykończeniu (np. drewniane podłogi), jak i w wyposażeniu i dodatkach (drewniane meble, wiklinowe kosze, bawełniane, lniane i wełniane tekstylia),
  • prostota aranżacja wnętrza w stylu skandynawskim należy do oszczędnych: zamiast zbędnych ozdobników znajdziemy w niej czyste formy i geometryczne, lekkie bryły,
  • funkcjonalność – wyposażenie wnętrz skandynawskich musi być praktyczne. To jedna z najważniejszych cech zarówno mebli, jak i dodatków, m.in. oprawy świetlnych,
  • naturalne oświetlenie – styl skandynawski to styl zdominowany przez światło – nie tylko to sztuczne, ale również naturalne. Okna we wnętrzach skandynawskich nie powinni być więc zasłaniane ciężkimi tkaninami, by niepotrzebnie nie zaciemniać pomieszczeń.
Styl skandynawski we wnętrzach

Więcej informacji o stylu skandynawskim znajduje się w artykule Czym powinien charakteryzować się nowoczesny projekt domu w stylu skandynawskim.

Styl industrialny – 5 zasad stylu industrialnego

Styl industrialny to kolejny z topowych stylów wnętrzarskich, w którym łączy się zamiłowanie do minimalizmu z obowiązującymi trendami. Najważniejszą zasadą jest tu dążenie do wyeksponowania przestrzeni, czemu służą optycznie powiększające ją odcienie bieli oraz chłodne szarości. Tym, co wyróżnia styl industrialny, jest też wzornictwo stosowane w wykończeniu – doskonale sprawdza się tu motyw cegły czy surowego betonu (Beton architektoniczny – płyty betonowe do nowoczesnych wnętrz).

Styl industrialny we wnętrzach

Charakterystycznym materiałem, jaki wykorzystuje się w stylu industrialnym, jest metal, typowy dla hal, fabryk i magazynów, a także elementy wyposażenia pochodzące z tego typu miejsc, np. szafki, stoliki czy regały. W końcu, industrializm to prostata i oszczędność – nie znajdziemy tu wielu dekoracji, zdobień ani deseni.

Styl klasyczny a nowoczesny – charakterystyka i różnice

Klasyka obroni się w każdym wnętrzu, dlatego styl klasyczny wciąż często spotykany jest w domach i mieszkaniach. Tradycyjne wnętrze wyróżnia się dobrym smakiem i elegancją – nie brakuje tu subtelnie zdobionych, drewnianych szaf i komód, tapicerowanych sof oraz krzeseł, a także wyrafinowanych dodatków, takich jak kryształowe żyrandole, świeczniki, wazony, miękkie dywany czy oprawione w efektowne ramy lustra. Mieszkanie w stylu klasycznym najczęściej wykończone jest w ciepłych kolorach, wśród których dominują brązy, beże, kremy oraz biel.

styl minimalistyczny we wnętrzach

Styl nowoczesny daje natomiast większą swobodę w doborze kolorystyki – sprawdzą się tu nie tylko barwy jasne i neutralne, ale także bardzo kontrastowe oraz nasycone. W tego typu wnętrzach rządzi minimalizm – geometryczne meble, oszczędne, lecz przykuwające uwagę dekoracje oraz połyskujące, gładkie powierzchnie potęgujące wrażenie prostoty, czystości oraz ładu.

RóżnicePodobieństwa
Styl klasycznyCiepłe kolory, zdobione, często masywne meble, bogate dekoracje, dominuje drewnoElegancja
Styl nowoczesnyDowolność kolorystyczna z możliwymi kontrastami, geometryczne, lekkie meble, oszczędne dekoracje, pojawia się metal i szkło

Styl futurystyczny – jak wygląda awangarda w projektowaniu wnętrz?

Salon w jakim stylu wyróżni się spośród innych? Z pewnością będzie to salon futurystyczny, w którym uniwersalne kolory zostaną przełamane wyrazistym odcieniem, a symetrycznie rozstawione elementy wyposażenia zastąpimy asymetrią. W futurystycznych wnętrzach świetnie prezentują się ultranowoczesne sprzęty o niebanalnych, często opływowych kształtach i wyrazistych kolorach, oryginalne meble, a także wielopunktowe oświetlenie, np. w postaci ledów, halogenów czy nawet podświetlanego sufitu napinanego (Modne wykończenie sufitów – 5 pomysłów na nowoczesny sufit dekoracyjny).

Styl futurystyczny we wnetrzach

Dekoracje w stylu futurystycznym to np. fototapeta z motywem kosmicznym lub geometrycznym. Nowoczesny futuryzm wykorzystuje również materiały takie jak metal czy tworzywa sztuczne.

Styl minimalistyczny we wnętrzach – dlaczego Polacy tak często idą w minimalizm?

Minimalizm to dobre rozwiązanie, gdy zależy nam na uniwersalności wystroju i wrażeniu perfekcyjnej harmonii. Z minimalizmu czerpią inne style wnętrzarskie, w których liczy się prosta forma i oszczędne środki wyrazu. Tym, co najważniejsze w opisywanym trendzie, jest dążenie do maksymalnej prostoty – wyraża się ona w jednolitej, choć czasem kontrastowej kolorystyce, gładkim wykończeniu powierzchni (często o wysokim połysku,) niewyszukanych, kanciastych kształtach mebli oraz rezygnacji z ornamentów, bibelotów czy drobnych dekoracji.

Minimalizm stawia ja jakość, a nie na ilość– dzięki niemu wnętrza nie sprawiają wrażenia zagraconych, nie ma w nich elementów bezużytecznych, a aranżacja jest bardzo elegancka. To doskonały wybór dla osób kochających porządek i czystość, dla których zalegające na wierzchu przedmioty (w kuchni, w salonie czy łazience) są nie do przyjęcia. Dużą zaletą minimalizmu jest też jego uniwersalność. Stylistykę tę można wprowadzić do każdego wnętrza, a gdy zechcemy nieco odmienić jego charakter, łatwo to zrobimy dzięki wymianie dekoracji okiennych czy nielicznych dodatków.

Styl japoński we wnętrzach

Styl japoński, styl orientalny i egzotyczny – różnice według kultur

Warto zwróć uwagę także na style wnętrzarskie charakterystyczne dla innych kultur. Jednym z nich jest styl japoński – z charakterystycznymi, niskimi meblami i dekoracjami nawiązującymi do Japonii. Inną propozycję stanowi styl orientalny wywodzący się ze Wschodu. Królują w nim ciepłe, wyraziste barwy, wzorzyste tkaniny oraz liczne dekoracje. Kolorowy jest także styl egzotyczny, w którym nie może zabraknąć różnych odcieni zieleni, drewnianej podłogi oraz inspiracji tropikami, np. roślinnością dżungli.

Styl orientalny we wnętrzach

Pozostałe style wnętrzarskie: marynistyczny, rustykalny, vintage, prowansalski, styl art deco i glamour

Inspiracje błękitem morza i nieba oraz bielą rozgrzanego piasku to wyróżniki stylu marynistycznego Brązy, beże i drewniane meble stanowią niezbędne akcenty w stylu rustykalnym, a wyposażenie pochodzące z różnych epok tworzy gustowny styl vintage.

Pastele, naturalne materiały i miękkie tkaniny są motywami przewodnimi przytulnej stylistyki prowansalskiej, bogate zdobnictwo i skupienie na detalach wyróżniają styl art deco, natomiast styl glamour nie obędzie się bez pełnych połysku dodatków, bogatych zdobień czy pikowanych mebli.

Styl nowojorski we wnętrzu

Na tym nie kończy się jeszcze lista ciekawych propozycji – zainteresowani łączeniem stylów mogą zdecydować się styl eklektyczny, a zafascynowani Nowym Jorkiem – na styl nowojorski. Do wyboru są jeszcze styl kolonialny, shabby chic czy choćby styl romantyczny.Jak widać, style wnętrzarskie są bardzo zróżnicowane, co pozwala łatwo dopasować je do swoich preferencji. Aby odzwierciedlić je we własnym domu, wystarczy zapoznać się z ich cechami charakterystycznymi.

Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Projekty dużych domów – idealne rozwiązanie dla wymagających
Blog
01 Sierpień 2024
Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć, jakie podejmujemy w życiu. To miejsce, które ma być naszą oazą spokoju, schronieniem przed codziennym zgiełkiem oraz przestrzenią, gdzie
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść