Sufit napinany – cena, zalety i wskazówki montażowe
Jednym z prostych, a przy tym efektownych sposobów na wykończenie lub renowację sufitu jest montaż sufitu napinanego. To nowoczesne rozwiązanie ma liczne zalety, dzięki którym wielu inwestorów – zarówno prywatnych, jak i komercyjnych – decyduje się na zastosowanie go w swoich wnętrzach. Sprawdzamy, czym wyróżnia się sufit napinany.
Czym jest sufit napinany?
Podczas wykańczania i remontu wnętrz wiele osób zwraca uwagę na sufit i decyduje się na urozmaicenie go popularnym sufitem podwieszanym – tradycyjnie powstaje on z płyt gipsowo-kartonowych, montowanych na stelażu. Nowoczesną alternatywą dla takiej konstrukcji jest sufit napinany, określany jako rodzaj sufitu podwieszanego. Do jego wykonania zamiast regipsu stosuje się jednak elastyczną membranę z foli PCV (rzadziej jest to tkanina poliestrowa), którą rozciąga się na stelażu z profili.
Sufit naciągany a sufit podwieszany z regipsu
Obie technologie pozwalają uzyskać podobny efekt, czyli elegancki, równy sufit, choć trzeba zaznaczyć, że będzie on miał diametralnie inny charakter. Podczas gdy sufit z płyt g-k najczęściej maluje się farbą, sufit napinany może mieć nie tylko dowolny kolor, ale także wzór (nawet z efektem 3D) czy strukturę, np. lustrzaną lub matową. Istnieje także możliwość stworzenia sufitu podświetlanego lub z drukiem UV, w którym grafika jest widoczna dopiero po włączeniu oświetlenia zainstalowanego pod sufitem. Zastosowanie innego materiału powoduje, że sufit napinany różni się od sufitu z płyt g-k także pod wieloma innymi względami, m.in.:
- jest oporny na zalania,
- jest prosty w pielęgnacji,
- można go zdemontować i powtórnie zamontować,
- nie pęka,
- nie odkształca się,
- nie przyciąga kurzu,
- jest ognioodporny.
W jakich sytuacjach sufit napinany sprawdzi się najlepiej?
Sufit napinany można stosować w wielu miejscach, o czym decyduje zarówno jego nowoczesny charakter pozwalający uzyskać praktycznie dowolny efekt, jak i jego właściwości. Takie wykończenie nadaje się do pomieszczeń domowych i publicznych o różnym przeznaczeniu i metrażu. Sprawdzi się w niewielkim pokoju i w przestronnej sali bankietowej, w łazienkach i na basenach, w salonach kosmetycznych, biurach, salach konferencyjnych, kinach, a także wielu innych wnętrzach.
Sufity napinane są polecane również wszędzie tam, gdzie dodatkowe obciążenie stropu nie jest możliwe – ich konstrukcja jest bardzo lekka. Ponadto pozwalają one uniknąć nadmiernego obniżenia wnętrza, co jest atutem w niskich pomieszczeniach. Sufit naciągany powoduje obniżenie sklepienia zaledwie o ok. 3 cm, podczas gdy sufit z płyt g-k – o 6 cm. Warto wziąć go pod uwagę również wtedy, gdy chcemy zamaskować elementy instalacji zamocowane pod sufitem lub optycznie powiększyć niedużą przestrzeń – w takim przypadku doskonale sprawdzi się naciągany sufit o lustrzanym wykończeniu, który będzie odbijał światło.
Sufit napinany – jak wygląda montaż?
Montaż sufitu napinanegonie jest trudny, a co najważniejsze – zajmuje znacznie mniej czasu niż wykonanie sufitu podwieszanego z regipsu. Sprawni fachowcy zakończą pracę w ciągu kilku godzin – dla porównania wykonanie sufitu podwieszanego trwa ok. 4-5 dni. Bardzo dużą zaletą sufitów napinanych jest fakt, że przed ich montażem nie ma konieczności żadnego przygotowywania pomieszczeń, a sama instalacja nie wiąże się z bałaganem, kurzem czy pracami mokrymi.
Wykonanie sufitu napinanego zaczyna się od przymocowania do ścian specjalnych listew tworzących stelaż. Folia, która będzie do nich przytwierdzana za pomocą zaczepów, wymaga w pierwszej kolejności rozgrzania – dzięki temu membrana staje się elastyczna i łatwa w rozciąganiu. W tym celu wykorzystuje się nagrzewnicę gazową. Folię mocuje się najpierw w narożnikach, a dopiero potem wpina w listwy ścienne. Na końcu szczeliny pomiędzy ścianą a sufitem zasłania się listwami maskującymi.
Jeśli chodzi o sufit napinany, montaż nie jest zbyt skomplikowany i można pokusić się nawet o wykonanie go samodzielnie – na rynku dostępne są nawet zestawy produktów przygotowane do własnoręcznego wykonania sufitu napinanego. Trzeba jednak pamiętać, że sprawdzony wykonawca zrobi to znacznie szybciej, unikając przy tym błędów, które mogą doprowadzić np. do rozerwania membrany. Z usług specjalisty nie warto rezygnować szczególnie wtedy, gdy montaż sufitu podwieszanego połączony jest montażem oświetlenia lub zamiast sufitu płaskiego zdecydowaliśmy się na model wielopłaszczyznowy albo trójwymiarowy o nietypowym kształcie.
Sufit napinany – cena
Aby dowiedzieć się, ile kosztuje sufit napinany, najlepiej zwrócić się z prośbą o wycenę do wykonawców. Tylko wtedy można liczyć na spersonalizowany kosztorys, w którym zostaną uwzględnione konkretne czynniki. Nie bez znaczenia jest wielkość sufitu naciąganego liczona w metrach kwadratowych, rodzaj zastosowanego materiału (zarówno folii, jak i profili), a także efekt estetyczny, jaki chcemy uzyskać. Sufity lustrzane oraz te z grafikami najczęściej kosztują więcej niż tradycyjny biały sufit naciągany.
W przypadku sufitu napinanego cena zależy również od ewentualnego oświetlenia, które może mieć postać taśmy z diodami LED rozciągniętej na obwodzie sufitu lub też punktów świetlnych stosowanych w sufitach imitujących rozgwieżdżone niebo – im jest ich więcej i im więcej pracy trzeba włożyć w wykonanie instalacji, tym wyższy koszt usługi. Należy także pamiętać, że koszt sufitu napinanego wzrośnie w przypadku realizacji projektów o nietypowych kształtach, z elementami krzywolinijnymi czy wycięciami wewnętrznymi. Standardowo przyjmuje się, że cena sufitu napinanego zaczyna się od 100 zł za m2.
Sufity napinane to ciekawe, nowoczesne rozwiązanie, które warto wykorzystać podczas wykańczania i urządzania nowoczesnych wnętrz. Więcej pomysłów na modne aranżacje przestrzeni prezentujemy w pozostałych artykułach dostępnych w naszej czytelni.