Suszarka na pranie i zmywarka do naczyń – jak ułatwiają nam codzienne życie?
Obok codziennego życia zawodowego stajemy również przed wyzwaniami związanymi z wypełnianiem obowiązków domowych – te mogą zajmować ogrom wolnego czasu, jeśli nie postaramy się ich usprawnić. Zmywarka do naczyń i suszarka na pranie to sprzęty, które nam w tym pomogą. Co warto o nich wiedzieć?
Zmywarka do naczyń i suszarka na ubrania – urządzenia AGD, które powinny znaleźć się w każdym domu
Suszarka na ubrania i zmywarka do naczyń to urządzenia, które cieszą się sporą popularnością, jednak nie w każdym gospodarstwie domowym są traktowane jako sprzęty niezbędne. Naszym zdaniem jest to jednak absolutny must have, jeśli chcemy oszczędzać czas i w jak najwyższym stopniu zautomatyzować obowiązku domowe.
Suszenie prania w pokoju, rozwieszanie mokrych ubrań na grzejnikach czy też suszenie prania w łazience to rzeczywistość, z którą musimy się mierzyć przez całą zimę oraz w deszczowe dni, gdy nie możemy wystawić wypranej odzieży na zewnątrz. Z małą suszarką do ubrań nasze mieszkania będą więc w mniejszym stopniu zagracone i uporządkowane.
Z kolei ręczne zmywanie to prawdziwa zmora wszystkich domowników – jeśli w naszych domach talerze piętrzą się w zlewie do momentu, w którym zabraknie czystej zastawy w szafkach, czas zaopatrzyć kuchnię w zmywarkę do naczyń. Co warto wiedzieć o obu urządzeniach?
Suszarka na pranie – jak działa i czy warto ją kupić?
Istnieje kilka różnych rodzajów suszarek na pranie – warto je poznać, zanim podejmiemy ostateczną decyzję o zakupie tego urządzenia:
Suszarka kondensacyjna | Suszarka kondensacyjna z pompą ciepła | Suszarka kondensacyjna z funkcją pary | Suszarka wywiewowa |
Podczas suszenia wilgoć z ubrań zmieniana jest w parę wodną i gromadzona w pojemniku, który należy regularnie opróżniać. | Suszenie prania odbywa się w zamkniętym obwodzie, w którym ogrzane, suszące powietrze następnie ulega schłodzeniu, co powoduje usunięcie wilgoci. Takie suszarki na pranie idealnie nadają się do delikatnych ubrań i są energooszczędne. | Takie suszarki nie tylko pomagają ubraniom wyschnąć, ale dzięki funkcji pary wodnej w ogromnej części usprawniają usuwanie z nich zagnieceń, co ułatwia prasowanie lub eliminuje konieczność wykonywania tej czynności. | W przypadku takich suszarek para wodna nie zostaje w urządzeniu, lecz jest odprowadzona poza nie – do pomieszczenia. Urządzenie to sprawdzi się zatem w pralniach i innych wnętrzach przystosowanych do wilgotnych warunków. |
Jak widać, nowoczesne suszarki mają dodatkowe, praktyczne funkcje. Jeśli się zastanawiasz, czy suszarka niszczy ubrania, zwróć uwagę na modele kondensacyjne, które świetnie sprawdzają się nawet w przypadku delikatnych tkanin. Ile trwa suszenie w suszarce? Najczęściej czas suszenia to ok. 2-3 godziny. Czy warto kupić takie urządzenie? Tak, jeśli tylko znajdziemy na nie miejsce w naszym mieszkaniu, np. w zagospodarowanej na pralnię piwnicy.
Wolnostojąca czy zintegrowana z pralką – idealna suszarka na pranie
Jeśli już zdecydowaliśmy, że chcemy kupić suszarkę na pranie, zastanówmy się nad tym, jaki model kupić. W przypadku małych łazienek, domowych pralnii pomieszczeń gospodarczych z pewnością kuszącą opcją będzie pralkosuszarka, jednak musimy mieć świadomość, że nie będzie ona tak wydajna jak dwa niezależne urządzenia. O wiele lepszym rozwiązaniem okaże się zakup obu sprzętów osobno i rozlokowanie ich tak, by zajmowały jak najmniej miejsca.
Jak ustawić suszarkę na pralce? Aby stworzyć funkcjonalną zabudowę słupkową,wystarczy kupić specjalne łączniki, które ustabilizują sprzęty – najlepszym rozwiązaniem jest wybór pralki i suszarki na pranie od tego samego producenta. Pamiętajmy przy tym o odpowiednim rozplanowaniu organizacji łazienki – na pralkę i suszarkę z powodzeniem możemy wykorzystać wszelkie wnęki w pomieszczeniu.
Czy warto mieć w kuchni zmywarkę do naczyń?
Zmywarka do naczyń jest popularniejsza od suszarek na pranie, ale w naszej ocenie równie przydatna. Codzienne zmywanie zajmuje sporo czasu, szczególnie jeśli gotujemy dla całej rodziny, a do tego bywa po prostu nieprzyjemne. Mało tego, korzystanie ze zmywarki do naczyń pomoże nam w oszczędzaniu wody – podczas jednego cyklu urządzenie zużywa ok. 8-9 litrów w przypadku najekonomiczniejszych wersji lub kilkanaście, jeśli mamy do czynienia z dużą zmywarką lub produktem starszego typu. Obie wartości są jednak o wiele mniejsze niż w przypadku zmywania ręcznego.
Musimy jednak pamiętać, że istnieją rzeczy, których lepiej nie wkładać do zmywarki. Na pewno zaliczają się do nich noże, które mogłyby się łatwo stępić, a także ręcznie malowana porcelana. Powinniśmy także unikać mycia w zmywarce drewnianych przedmiotów – deski do krojenia po takim zabiegu nasiąkają wodą i pękają. To samo dotyczy drewnianych misek, łyżek, a nawet drewnianych uchwytów do innych akcesoriów kuchennych.Przed włożeniem naczyń do zmywarki warto się upewnić, że można je bezpiecznie myć w sposób mechaniczny – takie informacje najczęściej znajdują się na opakowaniach produktów, czasami możemy je także znaleźć na samych naczyniach, np. na spodzie talerzy.
Zmywarka pod zabudowę czy wolnostojąca? Jak wybrać zmywarkę?
Wybór zmywarki do naczyń będzie determinowany tym, jak urządziliśmy lub planujemy urządzić naszą kuchnię. Możemy się bowiem zdecydować na zmywarkę do zabudowy lub wolnostojącą, a zatem mamy pełen zakres możliwości dopasowania sprzętu AGD do charakteru otoczenia. Dostępne są modele w różnych rozmiarach – zmywarki do zabudowy 45 cm to urządzenia przeznaczone do małych kuchni bądź mieszkań dla singli lub par. Z koleizmywarki 60 cm do zabudowy to absolutny must have w domach rodzinnych, gdzie codziennie brudzi się dużą liczbę talerzy i garnków.
Wyposażając mieszkanie w sprzęt AGD, na pewno warto rozważyć zakup zmywarki i suszarki – oba urządzenia ułatwią nam codzienne życie i pomogą zaoszczędzić czas. Dzięki temu po powrocie z pracy będziemy mogli odpocząć, a część obowiązków domowych wykona się bez naszego udziału.