Świąteczny klimat w nowym domu – projekty domów z kominkiem
Choinka i dekoracje świąteczne tworzą bożonarodzeniową atmosferę – ale nie tylko one. O świąteczny klimat możemy zadbać już na etapie wybierania projektu mieszkania, w którym znajduje się salon z kominkiem w ścianie. Dzięki niemu w pomieszczeniu będzie cieplej, a co za tym idzie – także przytulniej. Nie tylko od święta.
Dom w świątecznym klimacie – jak wykreować świąteczną atmosferę w mieszkaniu?
Na bożonarodzeniową atmosferę w mieszkaniu składa się mnóstwo elementów – liczą się rzecz jasna wszelkiego rodzaju dekoracje, na jakie się zdecydujemy. Obowiązkowa jest duża choinka przystrojona bombkami, światełkami i łańcuchami, ale możemy też postarać się o inne ozdoby. Ciekawie zaprezentują się girlandy zawieszone na poręczach i barierkach schodów, a także ustawione na półkach i stołach świeczniki. Postawmy też na ledowe łańcuchy, które nie dość, że przyjemnie oświetlą otoczenie, to jeszcze nie będą generowały wysokich rachunków za energię elektryczną.
Pamiętajmy jednak także o tym, jak głęboko w tradycjach bożonarodzeniowych zakorzeniony jest kominek w ścianie – to właśnie przez niego do naszych mieszkań miał przedostawać się Święty Mikołaj i zostawiać prezenty dla grzecznych dzieci. Pomysłów na kominek w salonie w kontekście świąt może być bardzo wiele – obudowę możemy obwiesić girlandami, a na półce nad nim ustawić świeczki lub inne stroiki świąteczne. Dlaczego jeszcze warto wybrać kominek?
Kominek w domu – co warto wiedzieć przed decyzją?
Zanim podejmiemy decyzję o wyborze projektu z salonem z kominkiem, musimy być świadomi kilku najważniejszych faktów:
- Instalacja kominka w ścianie może okazać się kosztowna i wynieść kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych.
- Należy regularnie przeprowadzać przegląd kominka, aby zachować jego szczelność, a więc i bezpieczeństwo w domu.
- Podczas aranżowania pomieszczenia z kominkiem pamiętajmy, by nie ustawiać blisko niego mebli i innych przedmiotów mogących reagować na wysoką temperaturę.
- Konieczne będzie też przygotowanie miejsca do składowania opału – najlepiej do palenia nadaje się drewno sezonowane przez 2 lata.
Zalety płynące z posiadania kominka w domu
Czy warto mieć kominek? Takie rozwiązanie ma mnóstwo zalet, ale nie jest również wolne od wad. Poznajmy je wszystkie:
Zalety | Wady |
Może pełnić funkcję ogrzewania uzupełniającego lub głównego | Wysokie ceny instalacji |
Wyjątkowy, magiczny klimat w salonie | Jeśli kominek jest głównym ogrzewaniem domu, ten może się szybko wychładzać pod naszą nieobecność |
Kominek z płaszczem wodnym zapewnia tani dostęp do ciepłej wody | |
Ogrzewanie niezależne od dostawców energii |
Zalety przewyższają wady, dlatego można stwierdzić, że warto mieć kominek w mieszkaniu, tym bardziej że w okresie świąt Bożego Narodzenia poczujemy się przy nim prawdziwie przytulnie, bezpiecznie i stworzymy domowe ognisko, wokół którego chętnie będzie się zbierać cała rodzina.
Kominek z płaszczem wodnym – czy warto go wybrać?
Decydując się na ogrzewanie kominkowe, koniecznie przemyślmy również wybranie kominka z płaszczem wodnym. Miejmy jednak świadomość, że przepisy nie pozwalają na korzystanie z kominka jako jedynego źródła ogrzewania, choć możemy używać go częściej niż alternatywnych źródeł, co przyniesie nam spore korzyści finansowe. Właśnie w takich sytuacjach najlepiej sprawdza się kominek z płaszczem wodnym.
Kominek z płaszczem wodnym zapewnia o wiele wyższą efektywność od zwykłego modelu – woda, którą jest wypełniony płaszcz wodny, nagrzewa się od spalanego drewna, a następnie jest przekazywana do grzejników i ogrzewania podłogowego, więc możemy w ten sposób ogrzać całe mieszkanie. Co więcej, takie ogrzewanie kominkowe pozwala także na przygotowywanie ciepłej wody do kąpieli tańszym kosztem niż w przypadku kotłów gazowych.
Na chłodne jesienno-zimowe wieczory – kominek czy koza w salonie?
Jeśli jednak zależy nam głównie na aspekcie dekoracyjnym i podnoszeniu ciepła jedynie w salonie, możemy rozważyć nie tylko montaż kominka w ścianie. Zamiennikiem będzie koza, która jest o wiele mniej wymagającym rozwiązaniem. Zapewnia co prawda o wiele mniej ciepła i nie da się jej wykorzystać jako ogrzewanie całego domu, ale na pewno poprawi przytulność i pomoże stworzyć świąteczną, magiczną atmosferę we wnętrzu. Należy pamiętać, że to o wiele tańsze rozwiązanie, a do tego nie wymaga ingerencji w strukturę budynku.
Kominek łączący klasykę z nowoczesnością – jak tego dokonać?
Pomysłów na kominek w salonie może być wiele, jednak do tej pory olbrzymią popularnością cieszyły się kominki francuskie i inne bogato zdobione modele. Taka stylistyka pasuje tylko do klasycznych wnętrz, nawiązujących do aranżacji sprzed lat, obecnie jednak z powodzeniem możemy dobrać również coś pasującego do nowoczesnych pomieszczeń.
Pamiętajmy, że kominek w ścianie to tylko wkład, którego wykończenie będzie już zależało od naszych preferencji. Coraz częściej na rynku można spotkać proste obudowy, które idealnie wpiszą się w koncepcję wnętrz o minimalistycznym charakterze – wybierzmy właśnie je, jeśli zależy nam na takim efekcie wykończeniowym.
Przegląd projektów domów z kominkiem
Nad kominkiem w ścianie salonu należy się zastanowić już na etapie wybierania projektu domu – wówczas mamy pewność, że cała konstrukcja jest odpowiednio trwała, a ogrzewanie kominkowe nie obciąża zanadto fundamentów. Poznajmy kilka projektów, w których uwzględniono pomysły na kominek w salonie:
- Projekt domu Azyl 94,37 m² – to najlepszy dowód na to, że miejsce na kominek w ścianie znajdzie się nawet w niewielkim domu.
- Projekt domu Elf 96,57 m² – kominek zaraz przy wejściu do salonu to dobry pomysł w małych domach – ciepło dotrze również do innych wnętrz.
- Projekt domu Faust 134,49 m² – narożny kominek w ścianie to bardzo oryginalny wybór – świetnie sprawdzi się w nowoczesnym salonie.
- Projekt domu Kaszmir 139,40 m² – umieszczenie kominka w centralnej części salonu połączonego z jadalnią sprawi, że stanie się on centrum życia w naszym domu.
Po więcej propozycji niezwykłych projektów domów z kominkiem zapraszamy do naszej wyszukiwarki.