Logo

Szklarnia ogrodowa – budowa i wybór odpowiedniego rodzaju szklarni ogrodowej z poliwęglanu, szkła czy folii

Kategorie: Otoczenie

Nawet niewielka przydomowa szklarnia spełni zapotrzebowanie kilkuosobowej rodziny na świeże warzywa. Budowa szklarni jest więc dobrym pomysłem, gdy w ogrodzie mamy wystarczająco dużo miejsca i zależy nam na własnych plonach. Jak zrobić szklarnię, czy wymaga ona pozwolenia i w jaki sposób ją nawadniać?

Zadowolona kobieta z pięknych, zdrowych pomidorów z własnej przydomowej szklarni

Szklarnia w ogrodzie – dlaczego warto posiadać własną szklarnię ogrodową?

Przydomowa szklarnia ma wiele zalet. Zapalonym ogrodnikom pozwala rozpocząć sezon ogrodowy znacznie wcześniej, zapewniając właściwe warunki do wzrostu nowalijek, a także gatunków o długim okresie wegetacyjnym. Jest również idealną przestrzenią do przygotowywania rozsad. Jeśli konstrukcja zostanie odpowiednio skonstruowana oraz wyposażona, plonami wydawanymi przez rosnące w niej rośliny będzie można cieszyć się dłużej. Kontrolowane warunki sprawią także, że warzywa z własnej szklarni staną się dorodniejsze, a ich liczba wzrośnie w porównaniu do upraw prowadzonych na otwartym terenie – nie będzie zagrażał im. np. silny wiatr, grad czy szkodniki. Dodatkowym atutem jest oszczędność - obfite zbiory wykluczą potrzebę zakupu świeżych warzyw i owoców, zaspokajając potrzeby całej rodziny.

Budowa szklarni a pozwolenie na budowę dotyczące wolnostojących parterowych budynków gospodarczych

Podczas budowy szklarni zastosowanie znajdują te same przepisy, które dotyczą wolnostojących parterowych budynków gospodarczych, altan i oranżerii. Zgodnie z nimi tego typu budynki nie wymagają pozwolenia na budowę, lecz tylko pod warunkiem, że ich powierzchnia nie przekracza 35 m2. Trzeba przy tym pamiętać, że na każde 500 mpowierzchni mogą przypadać nie więcej niż dwa takie obiekty. Jeśli więc szklarnia domowej roboty nie będzie większa niż 35 m2 i nie ma planów stawiania innych budynków gospodarczych, obiekt nie wymaga pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia we właściwym urzędzie. Dodatkowe uproszenie ustawodawca stosuje do sezonowych tuneli foliowych, które nie wymagają dopełniania żadnych formalności.

Wielkość przydomowej szklarni – jaka będzie odpowiednia

O tym, jak duża powinna być szklarnia, decydują przede wszystkim potrzeby inwestora. Obiekt tego typu powinien mieć jednak co najmniej 10-15 m2. Warto natomiast zdecydować się na konstrukcję większą, która w przyszłości pozwoli poszerzyć uprawy o kolejne gatunki roślin i zapewni ogrodnikowi swobodę poruszania się. Alternatywą dla tradycyjnej szklarni jest miniszklarnia, przeznaczona dla osób o najmniejszych potrzebach. W miniszklarni, podobnie jak w inspekcie, można przygotować rozsady warzyw czy kwiatów o dłuższym okresie wegetacji, wymagających do wzrostu wyższych, stałych temperatur.

Mini szklarnia ogrodowa szklana

Własna szklarnia w ogrodzie. Budowa szklarni – lokalizacja, projekt, konstrukcja szklarni, fundamenty, cena

Budowę szklarni najlepiej zaplanować w miejscu zacisznym, a jednocześnie dobrze nasłonecznionym, niezacienionymprzez drzewa ani budynki. Projekt szklarni powinien obejmować także jej usytuowanie na osi wschód-zachód, wymiary, nachylenie dachu oraz materiały, które zostaną wykorzystane do stworzenia konstrukcji. Do najpopularniejszych należą ocynkowana stal, aluminium i drewno – trzeba przy tym pamiętać, że szklarnia ogrodowa z drewna wymaga impregnacji. Budując szklarnię z myślą o jej wieloletnim użytkowaniu, najczęściej niezbędne będą także fundamenty. Fundament pod szklarnię można wykonać, wylewając beton w szalunki lub wykorzystując płyty fundamentowe.

Ile kosztuje budowa szklarni? Cena zależy od jej wielkości, która przekłada się ilość potrzebnych materiałów, a także od rodzaju zastosowanych surowców – przykładowo, tańszym rozwiązaniem od szklarni o szkielecie aluminiowym na płycie fundamentowej jest szklarnia z drewna na fundamencie wylewanym.

Szklarnia ogrodowa z poliwęglanu

Jakie pokrycie szklarni wybrać – szklarnia ogrodowa z poliwęglanu, szkła czy folii?

Jednym z materiałów powszechnie wykorzystywanym do budowy szklarni jest poliwęglan. Odpowiedź na pytanie, jak zbudować szklarnię z poliwęglanu, zależy ściśle od wytycznych projektowych. Materiał ten nadaje się zarówno do zadaszenia szkieletu, jak i wypełnienia ścian – jest odporny na warunki atmosferyczne, a w przeciwieństwie do tradycyjnego szkła ma niewielką wagę i nie tłucze się. Szkło natomiast ma duży ciężar i nawet w wersji hartowanej jest bardziej podatne na uszkodzenia niż poliwęglan. Zapewnia jednak największą przepuszczalność promieni słonecznych, co jest niezbędne podczas uprawy roślin światłolubnychOstatnim materiałem pokryciowym jest folia – najczęściej znajduje zastosowanie w tunelach, ale ze względu na nietrwałość stanowi rozwiązanie na maksymalnie kilka sezonów.

Rodzaj materiałuZaletyWady
poliwęglanodporność na uszkodzenia, lekkość, łatwość obróbki, prosty montażwysoka cena
szkłowysokie walory estetyczne, wysoka przepuszczalność promieni słonecznychpodatność na tłuczenie, większy ciężar, trudny montaż
folialekkość, niska cena, prosty montażnietrwałość

Systemy nawadniania do szklarni – sposoby i zasady podlewania

Funkcjonalna szklarnia musi być także odpowiednio wyposażona. Należy zadbać o właściwe dla roślin podłoże i zapewnić sobie możliwość ich wygodnego nawadniania – metoda podlewania powinna zostać dopasowana do preferencji wybranych gatunków. Niewielką szklarnię można zasilać w wodę przy użyciu węża ogrodowego wyposażonego w pistolet– ważne, aby pozwalał on na zastosowanie różnego rodzaju strumieni wody. Rośliny odporne na moczenie liści można nawadniać poprzez deszczowanie – w takim systemie podlewanie odbywa się od góry, a woda wydostaje się z podwieszanych zraszaczy lub mikrozraszaczy wyposażonych w dysze.

Kobieta nawadniająca ogórki w domowej szklarni

Popularnym rozwiązaniem polecanym nie tylko do szklarni, ale i do całego ogrodu, jest również system nawadniania kropelkowego (jeden z systemów nawadniania automatycznego), na który składają się dostarczające wodę punktowo linie, taśmy, węże kroplujące oraz kroplowniki wbijane. Pozwalają one uniknąć moczenia części nadziemnych roślin, dostarczając wodę bezpośrednio do gleby.

Szklarnia stanowi godne uwagi rozwiązanie dla wszystkich, którzy cenią sobie możliwość uprawy własnych warzyw i owoców oraz chcą zapewnić sobie jak najwyższe plony. Jej budowę warto rozważyć podczas aranżacji ogrodu, o czym piszemy więcej w naszej czytelni.

Projekty domów murowanych, czyli co warto o nich wiedzieć?
Blog
22 Grudzień sylius.ui.original_price 2024
Budowa domu to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu, dlatego wybór odpowiedniego projektu ma kluczowe znaczenie. Wśród dostępnych technologii, domy murowane od lat cieszą się niesłabną
Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść