Logo

Termoizolacja dachu - dlaczego jest taka ważna?

Niewłaściwie ocieplony dach może być źródłem bardzo dużych strat ciepła. A to oznacza straty finansowe. Jak się przed tym ustrzec?

Dom, aby był energooszczędny musi spełnić wiele warunków. Jednym z nich jest właściwa termoizolacja ścian, fundamentów i pokrycia dachowego. Ocieplenie nie tylko minimalizuje straty ciepła, ale ogranicza zużycie energii, co pozwala nam płacić mniejsze rachunki za ogrzewanie.

W przypadku domów z poddaszem nieużytkowym wystarczy, że ocieplimy strop. Z inną sytuacją mamy w przypadku poddasza użytkowego. Tutaj aby zminimalizować ryzyko „przeciekania' ciepła należy zastosować solidne ocieplenie.

Do ocieplania dachów najczęściej stosowana jest wełna mineralna. Współczynnik przenikania ciepła dachu nie powinien być większy niż 0,3 W/m2K. Aby uzyskać taką wartość, należy ułożyć co najmniej 15 cm warstwy izolacji cieplnej. Stosuje się też warstwy o grubości od 20 do 25 cm.

Każdy jednak materiał musi być odpowiednio zabezpieczony przed szkodliwym działaniem wilgoci. W czasie opadów zawsze jakaś ilość wody przedostanie się pod dachówki. Ponadto w dach wnika para wodna z wnętrza domu. Skroplona jest naprawdę groźna. Jeśli termoizolacja ulegnie zawilgoceniu traci swoje właściwości. Dlatego od strony wewnętrznej, poddasza zabezpiecza się folią paroizolacyjną, z kolei od strony zewnętrznej stosowana jest folia paroprzepuszczalna, czyli membrana dachowa. Spełnia ona podwójną funkcję. Z jednej strony chroni ocieplenie przed wodą opadową, z drugiej odprowadza z izolacji na zewnątrz parę wodną powstałą wewnątrz pomieszczeń. Membrana powinna charakteryzować się odpowiednimi parametrami. Warto zwrócić uwagę na jej wodoszczelność, czyli wytrzymałość na działanie słupa wody . Im jest większa, tym przez dłuższy czas zachowa swoje właściwości.

Istotna jest także paroprzepuszczalność. Produkt musi być również odporny na działanie promieni UV. Skuteczną metodą zapobiegającą uszkodzeniom dachu jest także jego odpowiednie wentylowanie czyli utworzeniu przestrzeni wentylacyjnych, w których przepływające swobodnie powietrze usunie parę wodną i zapobiegnie osiadaniu wilgoci na połaci. W dachach stromych z poddaszem użytkowym zamiast przestrzeni stosuje się szczelinę wentylacyjną.

Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść