Logo

Tynk mozaikowy (tynk żywiczny, marmolit) – wytrzymałość i estetyka

Kategorie: elewacje

Tynk mozaikowy, zwany także kamyczkowym to dekoracyjny tynk, który stosuje się na ścianach zewnętrznych. Uznawany jest za rozwiązanie trwałe, łatwe w utrzymaniu i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Co jeszcze warto na jego temat wiedzieć? Czy rzeczywiście jest tak wytrzymały, jak przekonują producenci, a jeśli tak – czy jego wytrzymałość idzie w parze z nowoczesną estetyką?

Zastosowanie tynków mozaikowych

Czym jest tynk mozaikowy?

Tynk mozaikowy jest tynkiem cienkowarstwowym, który nakłada się w warstwach o grubości 1-3 mm. Składa się z drobnego kruszywa, które zatopione jest w masie pochodzenia żywicznego. Ze względu na fakt, że to właśnie żywica jest spoiwem tynku, jest on elastyczny i bardziej odporny na uszkodzenia niż inne rodzaje tynków. Dostępny jest w szerokiej gamie kolorystycznej i ma wiele różnych zastosowań. Jakich?

Zastosowanie tynku żywicznego

Tynk żywicy, ze względu na swoje właściwości, świetnie sprawdza się na zewnątrz. Często wykorzystywany jest do ozdabiania cokołów czy powierzchni wokół ościeży. Nie jest to jednak jego jedyne zastosowanie. Bardzo często kładzie się tynk mozaikowy w korytarzu, w kuchni i w innych pomieszczeniach wewnątrz budynku. Tynk mozaikowy wewnętrzny różni się jednak od tego stosowanego na zewnątrz.

Tynk mozaikowy wewnętrzny i zewnętrzny

Tynk mozaikowy wewnętrzny bardzo często stosowany jest do dekorowania ścian w kuchni czy łazience. Nie bez przyczyny – jest elastyczny, odporny na uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia. Żywica nie wchłania wody, a jednocześnie pozwala odparować wilgoci na zewnątrz. Wykonany z niej tynk mozaikowy w kuchni można bardzo często myć bez ryzyka zniszczenia. Co więcej, żywica na ścianę świetnie komponuje się z ceramicznymi i kamiennymi płytkami.

Tynk mozaikowy zewnętrzny

Mozaika żywiczna bardzo często stosowana jest także na zewnątrz. Ze względu na jej specyficzną strukturę, należy jednak pamiętać, by tynk mozaikowy zewnętrzny nakładany był na powierzchnie trwałe oraz zwarte. W szczególności dotyczy to właśnie zewnętrznych elewacji, a więc podmurówek elewacyjnych, gzymsów, pilastrów czy ozdobnych fragmentów ścian.

Nakładanie tynku mozaikowego

Przed rozpoczęciem nakładania tynku mozaikowego należy sprawdzić, jaki rodzaj elewacji zamierzamy pokryć i przygotować podłoże – w pierwszej kolejności dokładnie je oczyścić. Jeśli pominiemy ten etap, tynk żywiczny będzie gorzej przylegał do podłoża, a w przyszłości może nawet popękać. Należy również zadbać o chłonność powierzchni, np. pokrywając ją dodatkową warstwą gruntu. Wcześniej warto upewnić się, że powierzchnia ma jednolitą strukturę. Jeśli jest inaczej, należy spróbować ją choć odrobinę wyrównać. Nakładanie mozaiki tynkowej powinno odbywać się przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Odpowiednia temperatura to od 10 do 15 stopni Celsjusza. Niewskazany jest silny wiatr. Tynk mozaikowy wygładza się specjalną, plastikową pacą, która umożliwia łatwe i szybkie usunięcie nadmiaru materiału. Ważne jednak, by nie wygładzać tynku ruchami kolistymi – powinniśmy robić to z góry na dół lub z dołu do góry (zawsze w tym samym kierunku!). Należy również pamiętać o tym, by pozostawić tynk do wyschnięcia. Proces wysychania trwać może nawet kilkanaście godzin i w tym czasie nie powinien być narażony na działania wody lub bardzo silnego słońca.

Estetyka wykończeń tynkowych

Wybierając tynk mozaikowy zewnętrzny, kolory będą miały dla nas duże znaczenie. Warto jednak pamiętać o tym, że po wyschnięciu barwa może ulec zmianie i różnić się od tej, którą widzimy tuż po nałożeniu. Nim nałożymy tynk mozaikowy, elewacja powinna zostać dokładnie zmierzona – tak, abyśmy dysponowali odpowiednią ilością zaprawy. Wcześniej warto zakupić jej nieco więcej, na wypadek, gdyby miało nam jej zabraknąć, a zakup jednego lub dwóch opakowań w identycznym kolorze byłby niemożliwy.

Eksperci przekonują, że prawidłowo nałożony marmolit nie tylko zabezpiecza powierzchnię, którą pokrywa, ale też doskonale imituje naturalny kamień. Ważne jednak, by odpowiednio dobrać jego kolor. Pomocne w tym może być zapoznanie się ze wzornikami kolorów różnych producentów. Na rynku znaleźć można również tynki mozaikowe z dodatkiem brokatu, który nada powierzchni wyjątkowy efekt glamour.

Wydajność tynku mozaikowego

W jakich ilościach kupować tynk mozaikowy? Wydajność ma dla tego pytania kluczowe znaczenie. Przede wszystkim należy wiedzieć, jakie czynniki mają na nią wpływ. Należy do nich m.in. granulacja tynku (im większa, tym większą pokryjemy powierzchnię!), podłoże i technika, jaką nakładamy tynk żywiczny. Nakładanie to warto przetestować wcześniej na innej powierzchni, w szczególności, jeśli zamierzamy położyć go po raz pierwszy.

Tynki mozaikowe stają się coraz popularniejsze. Chętnie decydujemy się na dekoracyjne tynki kolorowe, które imitują naturalne kamienie, np. granit i idealnie pasują do minimalistycznych, nowoczesnych wnętrz. Ich ogromną zaletą jest także łatwość nakładania – nie potrzebujemy do niego żadnego specjalistycznego sprzętu i w zupełności jesteśmy w stanie położyć go samodzielnie.

Projekty domów z możliwością adaptacji poddasza – jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń w swoim domu?
Blog
28 Czerwiec 2024
Marzenie o własnym domu towarzyszy nam przez całe życie. Własne cztery kąty to nie tylko przestrzeń do życia, ale także miejsce, gdzie realizujemy swoje pasje, spędzamy czas z rodziną i odpo
Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść