Logo

Urządzanie kuchni z pomysłem - propozycje wystroju kuchni o meble i ustawienie części jadalnej

Jesteś w trakcie urządzania kuchni i nie wiesz jak to zrobić? Nic dziwnego, jest to bowiem niełatwe zadanie. Kuchnia to pomieszczenie, w którym wiele się dzieje. Dlatego, tworząc projekt aranżacji wnętrza, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników.

z artykułu dowiesz się o:

Kuchnia to serce domu. Dla wielu rodzin nie jest ona jedynie miejscem, w którym przygotowuje się jedzenie i spożywa posiłek – to praktycznie centrum życia rodzinnego. Dlatego powinna być wygodna, ergonomiczna i funkcjonalna. Musi też odpowiadać gustom mieszkańców, ważna jest zatem jej kolorystyka, wygląd szafek kuchennych i ich pojemność. Kolejnym elementem, o którym należy pamiętać, urządzając kuchnię, jest nowoczesność – powinna ona być widoczna nie tylko w urządzeniach AGD.

Jakie meble do kuchni będą niezbędne?

W związku z tym, że meble kuchenne należą do najważniejszych elementów wyposażenia całego domu, należy je wybierać w sposób przemyślany. Można zdecydować się na meble zaprojektowane z myślą o konkretnym pomieszczeniu lub gotowe zestawy, wyróżniające się niższą ceną. Mogą one tworzyć zabudowę jednorzędową, dwurzędową, w kształcie litery „L”, „U” lub „G”.

Kuchnia w kształcie litery L

W skład zestawów mebli kuchennych wchodzą szafki stojące iwiszące. Pierwsze z wymienionych znajdują się w każdej kuchni. Zajmują sporo miejsca, co jednak nie powinno dziwić, bowiem to na nich osadzony jest solidny blat. Z reguły tego typu szafki posiadają drzwiczki otwierane na bok, które jednak nie zawsze są praktyczne – na przykład nie sprawdzają w narożnikach. Dlatego coraz częściej spotkać można szafki stojące z drzwiami przesuwanymi i bezuchwytowe, tak zwane „klik-kliki”. W celu optymalizacji wykorzystania powierzchni do przechowywania stosowane są też stojące szafki z szufladami, szafki typu cargo orazszafki wiszące, które bardzo często są otwierane poprzez podniesienie drzwiczek do góry. Wiszące meble są niezbędne w małych pomieszczeniach, mocuje się je do ściany bądź do sufitu.

Aranżacje kuchni – najlepsze pomysły na wystrój funkcjonalnego pomieszczenia

Aranżując przestrzeń kuchenną, można inspirować się stylem klasycznym, który wyróżnia się m.in. bogato zdobionymi szafkami i stonowanymi, ciepłymi barwami. Jego zaletą jest ponadczasowy charakter. Z kolei kuchnia nowoczesna jest wybierana przez osoby ceniące porządek i nieprzepadające za dekoracjami. W takim pomieszczeniu każdy centymetr musi być zagospodarowany zgodnie z zasadą funkcjonalności. Planując aranżację kuchni, można postawić na styl angielski, który bazuje na drewnianych meblach z dekoracyjnymi listwami i żłobieniami lub na kuchnię prowansalską nierzadko wypełnioną meblami wyrabianymi ręcznie. Na uwagę zasługuje też kuchnia rustykalna. Jej znakiem rozpoznawczym są wzorowane na ludowych dekoracje, postarzane wizualnie meble, ozdobne kilimy i piece kaflowe. W polskich domach spotkać można również bazującą na prostocie i minimalizmie kuchnię w stylu skandynawskim i ekskluzywną kuchnię w stylu nowojorskim. Warto przemyśleć o przemyślanym rozwiązaniu w odpowiednim stylu z zachowaniem trój podziału roboczego w kuchni z częścią spiżarną odpowiednio blisko dla komfortu wygodnego przygotowywania posiłków.

Salon z kuchnią – jak urządzić salon z aneksem kuchennym?

Salon z aneksem to rozwiązanie, które sprawdza się w małych mieszkaniach. Nie zwalnia ono jednak z konieczności posiadania elementów obecnych w tradycyjnych kuchniach. Nawet niewielki aneks musi mieć część przeznaczoną do gotowania, zmywania i przechowywania. Nie można też zapomnieć o dużym blacie kuchennym do przygotowywania posiłków. Na zwiększenie komfortu gotowania ma również wpływ obecność wyspy kuchennej, która dodatkowo może pełnić funkcję stołu i miejsca do przechowywania. Urządzając salon z aneksem kuchennym, trzeba też zadbać o to, by styl kuchni pasował do wystroju pokoju dziennego. Jeśli mamy do urządzenia niewielkie pomieszczenie lepiej postawić na styl minimalistyczny. Należy również zadbać o odpowiednie oświetlenie. W salonie z aneksem powinny się znaleźć dwa źródła światła: jedno w części dziennej i drugie w strefie kuchennej.

Projekt domu Bagatela V G2, wizualizacja 8 Link: Projekt domu Bagatela z aranżacją wnętrza kuchni

Gdzie umiejscowić część jadalną w projekcie domu?

Lokalizację jadalni należy dostosować do rozkładu i wielkości domu. Bywa ona częścią kuchni, pokoju dziennego, ale może też tworzyć granicę między aneksem a salonem lub zajmować osobne pomieszczenie. Osoby, które dysponują niewielką przestrzenią, z reguły muszą wybierać spośród trzech pierwszych rozwiązań. Wówczas, aby wyznaczyć symboliczną granicę, wykorzystuje się odpowiednie oświetlenie lub elementy architektoniczne, takie jak wnęki. W dużym domu jadalnię można urządzić osobno, najlepiej w pomieszczeniu sąsiadującym z kuchnią. Ciekawym pomysłem jest też ulokowanie stołu jadalnianego w wykuszu otoczonym z trzech stron oknami. Takie miejsce jest doskonale doświetlone.

Kuchnia z salonem: Przedłużamy blat, by zyskać większą przestrzeń

Przedłużony o kilkanaście centymetrów blat daje sporą różnicę w wygodzie użytkowania strefy roboczej. To również więcej miejsca na przedmioty i urządzenia, szczególnie te średniej wielkości (m.in. toster i stojak na noże), których nie chcemy chować, ponieważ są używane na co dzień. Dzięki przedłużonemu blatowi akcesoria te nie przeszkadzają w trakcie przygotowywania posiłków.

Projekt domu Wiesiołek II G2, wizualizacja 7 Link: Projekt domu z aranżacją wnętrza kuchni - Wiesiołek II

Kuchnia połączona z salonem – polecane aranżacje

Decydując się na połączenie salonu z aneksem, można sprawić, by część kuchenna była całkowicie niewidoczna. Ścianka, która do złudzenia przypomina meble w salonie, ukryje wszystkie sprzęty i akcesoria kuchenne, a do tego sprawi, że całe pomieszczenie wyda się spójnie urządzone. Ciekawym pomysłem na połączenie obu stref – dziennej i kuchennej – jest wykorzystanie jednej ze ścian wyspy kuchennej na urządzenie kącika telewizyjnego. Planując aranżację salonu z aneksem, można też pomyśleć o przeszklonej ściance, która częściowo oddzieli kuchnię od salonu.

Projekt domu Antares T, wizualizacja 6

Osoby mające do dyspozycji duże, loftowe mieszkanie, mogą wyznaczyć granicę subtelną zmianą materiałów, np. stosując drewnianą podłogę w salonie i betonową posadzkę w strefie kuchennej. Ponadto w dużych salonach z kuchnią można zdecydować się na ciemne odcienie, które będą dobrze komponowały się z białymi meblami o gładkiej powierzchni. Czasami wystarczy pomalować jedną ścianę pomieszczenia np. na ciemny brąz i postawić na stalowe akcesoria, aby móc cieszyć się nowoczesnym, świeżym salonem z aneksem.

Projekt domu Szpinak 4, wizualizacja 8

Projektowanie aranżacji kuchni to czasochłonne, ale warte wysiłku przedsięwzięcie. Gotowanie w miejscu dostosowanym do indywidualnych potrzeb domowników to czysta przyjemność.

Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Projekty dużych domów – idealne rozwiązanie dla wymagających
Blog
01 Sierpień 2024
Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć, jakie podejmujemy w życiu. To miejsce, które ma być naszą oazą spokoju, schronieniem przed codziennym zgiełkiem oraz przestrzenią, gdzie
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść