Niezbędne urządzenia i narzędzia przydatne do prac w ogrodzie i wokół domu
Prace w ogrodzie trwają niemal cały rok – aby móc cieszyć się pięknym otoczeniem własnego domu, powinniśmy poświęcać sporo czasu na pielęgnację i porządkowanie stworzonej przestrzeni rekreacyjnej i azylu wśród roślin. Pomogą nam w tym urządzenia i narzędzia dla ogrodnika, dzięki którym wiele zadań wykonamy łatwo i szybko. Co warto wziąć pod uwagę?
Podstawowe narzędzia ogrodnicze do kopania i przenoszenia
W skład podstawowego zestawu narzędzi do ogrodu obowiązkowo powinna wchodzić łopata. Jednak nazwą tą często określamy także inne narzędzia, których budowa determinuje ich zastosowanie. Poznajmy więc różnicę pomiędzy łopatą a szpadlem i szuflą:
Łopata | Narzędzie ogrodowe składające się ze styliska i płaskiej lub nieco zaokrąglonej łyżki. Przeznaczone jest do przerzucania ziemi oraz innych materiałów, najczęściej sypkich, choć można nim kopać także w miękkiej ziemi. |
Szpadel | Niezbędne narzędzie dla ogrodnika, pozwalające na wykopywanie dziur czy przekopywanie ziemi. Jest potrzebne podczas sadzenia roślin i wielu innych prac ogrodniczych. Wyróżnia się tym, że jego łyżka jest zaostrzona, co ma ułatwiać przebijanie się przez darń i nabieranie ziemi. |
Szufla | Jest to rodzaj łopaty o szerszym i lżejszym czerpaku. Nie nadaje się do kopania ziemi, a przeznaczona jest jedynie do przenoszenia materiałów. Często wykorzystuje się ją podczas odśnieżania czy innych prac porządkowych. |
Kopanie oraz przenoszenie ziemi i darni ułatwiają także inne narzędzia dla ogrodnika. Trudno sobie wyobrazić wykonywanie tych prac bez taczki, na którą ładowane są materiały przeznaczone do przewożenia, oraz wideł, ułatwiających przenoszenie wysokich, ściętych traw czy innych pociętych roślin. Wszystko to będzie potrzebne zarówno podczas zakładania ogrodu, jak i jego późniejszej pielęgnacji.
Różne rodzaje grabi – niezbędne narzędzia dla ogrodnika
Kompletując podstawowy zestaw narzędzi do ogrodu, nie możemy zapomnieć również o grabiach. Dzięki nim możliwe będzie łatwiejsze zbieranie drobnych odpadów organicznych i nie tylko z nawierzchni w naszym ogrodzie. Spośród grabi wyróżniamy dwa podstawowe modele: uniwersalne i wachlarzowe.
Te pierwsze można wykorzystać na wiele sposobów – do grabienia trawy i liści, wyrównywania ziemi czy przygotowywania przepuszczalnych nawierzchni pod sadzenie nasion. Grabie wachlarzowe to również szczególnie przydatne narzędzie dla ogrodnika, ponieważ dzięki gęstym i ułożonym blisko siebie zębom cechuje się dużą wydajnością podczas zbierania liści, skoszonej trawy oraz innych odpadów.
Grace, kopaczki z pazurkami i motyki ogrodnicze, czyli podstawowy zestaw narzędzi do ogrodu
Spośród podstawowych narzędzi ogrodniczych stosowanych do uprawy warzyw i kwiatów oraz pielęgnowania ogrodu na uwagę z pewnością zasługują wszelkiego rodzaju grace, pazurki czy motyki – zarówno w wersjach z długimi trzonkami, jak i w postaci niewielkich narzędzi ręcznych.
Te narzędzia dla ogrodnika sprawdzają się podczas spulchniania gleby i usuwania chwastów, dzięki czemu dbanie o grządki czy skrzynie z warzywami staje się o wiele łatwiejsze, a my nie musimy pozbywać się niechcianych mleczy, perzu czy innych ekspansywnych roślin rękoma.
Narzędzia dla ogrodnika do cięcia
Przycinanie gałęzi różnych gatunków drzew i krzewów, najczęściej wykonywane wiosną, ma na celu pobudzić rośliny do lepszego rozrostu i kwitnienia, dlatego nie warto zaniedbywać tej czynności. Aby móc ją wykonywać sprawnie i prawidłowo, warto zaopatrzyć się w sekatory – zarówno te małe, jak i teleskopowe, dzięki którym sięgniemy do wyższych gałęzi: nożyce i piły. Są to podstawowe narzędzia ogrodnicze, których nie może zabraknąć w naszych gospodarstwach domowych.
Jeśli jednak planujemy zaawansowane prace, jak ścinanie drzewek owocowych, wówczas potrzebne nam będą specjalistyczne narzędzia dla ogrodnika, a właściwie urządzenia, takie jak pilarki łańcuchowe – elektryczne lub spalinowe. Warto zwrócić też uwagę na nożyce akumulatorowe, które umożliwią łatwe i wygodne przycinanie trawy, a także wyrównywanie żywopłotu okalającego naszą posesję.
Kosiarki, kosy i podkaszarki do przydomowego ogrodu
Koszenie trawnika w ogródku to zadanie, które wymaga regularności i dobrania odpowiedniego sprzętu. Zaopatrzenie się w kosiarkę należy więc przemyśleć, biorąc pod uwagę wielkość trawnika, dostęp do gniazdek elektrycznych, a także własną wygodę użytkową. Spośród kosiarek mamy do wyboru:
- Kosiarkę elektryczną, czyli potrzebującą stałego podłączenia z instalacją elektryczną. To najtańsze, lekkie i proste w konserwacji urządzenie, jednak ograniczające zakres ruchu poprzez przewód i konieczność ciągnięcia za sobą przedłużacza.
- Kosiarkę spalinową, która zasilana jest paliwem, a zatem nie potrzeba do niej żadnych przewodów. Jest jednak dość ciężka, wymaga regularnej pielęgnacji i konserwacji, a wątpliwości mogą budzić także kwestie ekologiczne związane z jej użytkowaniem.
- Kosiarkę akumulatorową – ten model jest lekki, bardzo mobilny, pozbawiony przewodów, ale przy tym dość drogi. Wygoda użytkowania jest jednak znacznie wyższa niż w powyżej wymienionych modelach kosiarek. Niektórzy jako wadę wskazują tu również krótki czas pracy na jednym akumulatorze, jednak do większości kosiarek można bez problemu kupić dodatkowe baterie.
Wśród podstawowego zestawu narzędzi i urządzeń do ogrodu powinny znaleźć się także elektryczne kosy i podkaszarki, dzięki którym możliwe jest skrócenie trawnika w trudno dostępnych miejscach – np. przy obrzeżach i chodnikach lub pod drzewami i krzewami.
Gdzie przechowywać narzędzia dla ogrodnika?
Niektórzy przechowują swoje podstawowe zestawy narzędzi do ogrodu w przydomowych garażach, inni w warsztatach, jednak najlepszą opcją jest stworzenie specjalnego schowka na narzędzia dla majsterkowicza i ogrodnika. W tej roli doskonale sprawdzają się specjalne domki. Warto przyjrzeć się przede wszystkim drewnianym modelom – będą pasowały do naturalnego wystroju ogrodu, a także korespondowały z drewnianymi elementami architektury ogrodowej.
Skompletowanie podstawowych narzędzi ogrodowych jest kluczowe dla komfortu i efektywności prac ogrodowych – koniecznie zadbajmy, by mieć pod ręką wszystkie sprzęty, które ułatwią nam zadania, przed którymi stajemy na własnych działkach. Warto też przemyśleć też np. system automatycznego podlewania ogrodu czy wybór urządzenia odstraszającego krety oraz inne zwierzęta, by stworzyć w pełni komfortowe miejsce do wypoczynku.