Logo

Ustawny pokój dziecięcy na poddaszu - zaplanuj wszystko na etapie projektu

Kategorie: ściany

Pokój dla dziecka umiejscowiony na poddaszu to wspaniały pomysł – pod warunkiem, że dokładnie przemyślimy jego finalny wygląd już na etapie projektowania naszego domu. Zaadaptowanie poddasza na pokój dziecięcy może bowiem okazać się zadaniem dość karkołomnym. Jeśli jednak podejdziemy do niego ze spokojem i pełną głową pomysłów, okaże się, że pozornie mało ustawne skosy i zakamarki staną się atutem pomieszczenia.

Dziecięcy pokój na poddaszu - aranżacja

Pokój dziecięcy – inspiracje

Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę, że pokój dla dziecka powinien spełniać jednocześnie kilka funkcji. Ma być miejscem odpoczynku, przestrzenią do zabawy oraz nauki, a także sypialnią, w której nasza pociecha będzie czuć się bezpiecznie i komfortowo. Zwykle duży metraż poddasza daje nam spore pole do działania. Warto taką przestrzeń podzielić na strefy. Potrzebujemy tam funkcjonalnego biurka do nauki, łóżka do spania, miejsca do przechowywania ubrań, książek i zabawek, a także wolnej przestrzeni do zabawy. Pokój dziecięcy, by mógł swobodnie pełnić wszystkie wyżej wymienione funkcje, powinien mieć co najmniej 11m2. Przestrzeń poddasza może utrudnić nam uzyskanie takiego metrażu, ze względu na skosy. Jednak jeśli dysponujemy poddaszem o wysokości powyżej 3,5 metra, zyskujemy dodatkową przestrzeń – wysokie pomieszczenia aż proszą się o przeniesienie przestrzeni sypialnej na wyższy poziom, w formie antresoli. Dla dzieciaków łóżko na piętrze stanowi dodatkową atrakcję, a przestrzeń poniżej można doskonale wykorzystać na stworzenie kącika wypoczynkowego z kanapą lub fotelem.

Oświetlenie to podstawa

Planując położenie biurka albo miejsca do zabawy w przypadku młodszych dzieci, należy pamiętać o dobrym oświetleniu. Najlepiej, jeśli przez jak największą część dnia można w nim korzystać ze światła dziennego. W przypadku krzywizn dachu najlepiej sprawdzają się okna połaciowe, umieszczone bezpośrednio w skosie. Wpada przez nie znacznie więcej promieni słonecznych. Niemal całkowite przeszklenie dachu, uzyskane przez system połączonych okien dachowych to rozwiązanie równie funkcjonalne, a przy tym atrakcyjne dla naszych milusińskich. Zasypianie z widokiem rozgwieżdżonego nieba to przecież nasze marzenie z dzieciństwa.

Pokój dziecka na poddaszu

Nie zapominajmy jednak, że okna stanowią potencjalne zagrożenie dla małych dzieci, warto je więc dodatkowo zabezpieczyć. Dobrym rozwiązaniem jest model zamykany na kluczyk, do którego tylko dorośli mają dostęp. Jednak to nie jedyna opcja. Producenci okien oferują obecnie wiele dodatkowych systemów, chroniących nasze dzieci przed narażeniem na niebezpieczeństwo. Ciekawym rozwiązaniem, chroniącym zdrowie naszego dziecka w razie rozbicia szyby jest jej dodatkowe laminowanie od wewnętrznej strony.

Funkcjonalnym pomysłem może również być połączenie okna z wnęką, którą maluchy wykorzystają jako bezpieczną przestrzeń do zabawy lub czytania. Układamy w niej kilka poduszek, miękki dywanik i gotowe. Tylko od wyobraźni naszego szkraba będzie zależało, czy kącik ten stanie się komnatą księżniczki, fortecą czy indiańskim wigwamem.

W przestrzeni poddasza bardzo ważne jest również dobre rozplanowanie dodatkowych źródeł światła. Doskonale sprawdzi się oświetlenie w postaci halogenów rozmieszczonych na całej przestrzeni sufitu. Nie zapominajmy jednak o dodatkowej lampie biurowej oraz oświetleniu nocnym w postaci lampki lub ozdobnego łańcucha świetlnego wiszącego nad łóżkiem.

Ustawny pokój na poddaszu – czy to w ogóle możliwe?

Podobno idealny pokój, w którym funkcjonalnie rozplanujemy przestrzeń, powinien mieć kształt kwadratu. W takim pomieszczeniu okna dobrze oświetlają całe pomieszczenie oraz można w nim swobodnie przestawiać meble. Na poddaszu umeblowanie pokoju może być nieco trudniejsze, ale jak najbardziej możliwe. Warto sprawić, żeby charakterystyczne dla poddasza skosy i wnęki stały się naszym sprzymierzeńcem. Meblując pokój dziecięcy pamiętajmy, że im więcej wolnej przestrzeni na podłodze, tym lepiej. Niskie komody, szafy w zabudowie, regały oraz biurko możemy swobodnie ustawiać właśnie pod skosami. Jeśli zagospodarujemy w ten sposób większość miejsca, zyskamy idealną przestrzeń na przechowywanie książek, zabawek i ubrań.

Nie zapominajmy, że pokój dziecięcy dla chłopca czy dziewczynki musi dorastać wraz z naszą pociechą. Nie warto więc inwestować w drogie meble, które szybko staną się zbyt dziecinne lub po prostu za małe. Lepiej jest wybierać sprzęty uniwersalne, które można przerabiać np. poprzez ich pomalowanie lub oklejenie. Bardzo dobrym rozwiązaniem są też meble systemowe, które „rosną wraz z dzieckiem”. W przypadku niektórych wnętrz na strychu konieczna będzie inwestycja w meble robione na wymiar. Chociaż są one droższe od standardowych, jednak doskonale wpasują się w zakamarki pod skosami oraz do obniżonej wysokości pokoju.

Urządzając pokój dziecka na poddaszu każdy rodzic przede wszystkim powinien kierować się bezpieczeństwem swojej pociechy. Nie zapominajmy o zabezpieczeniu rogów mebli, miękkiej wykładzinie na podłodze, dodatkowych zabezpieczeniach urządzeń elektrycznych i kontaktów. Poza tym warto pamiętać o schodach, które prowadzą na poddasze. Klatka schodowa również musi być bezpieczna dla naszych milusińskich. Zabezpieczmy wejście na schody oraz wyłóżmy schodki matą antypoślizgową.

Projekty domów murowanych, czyli co warto o nich wiedzieć?
Blog
22 Grudzień sylius.ui.original_price 2024
Budowa domu to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu, dlatego wybór odpowiedniego projektu ma kluczowe znaczenie. Wśród dostępnych technologii, domy murowane od lat cieszą się niesłabną
Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść