Logo

Odpływ liniowy w kabinie bez brodzika, walk in ze ściankami prysznicowymi – wady i zalety

W poszukiwaniu nowych i ciekawych rozwiązań, które tchnęłyby inne życie w utarte i zrutynizowane drogi, zaczęto w końcu odchodzić od standardowego pojęcia o wyglądzie łazienki, jakim było urządzanie tego pomieszczenia wg schematu: sedes, wanna, umywalka, na rzecz innych, znacznie bardziej interesujących rozwiązań. Coraz częściej, szczególnie w niewielkich gabarytowo łazienkach, wanny przegrywają z kabinami prysznicowymi, a te z kolei pozbyły się w końcu nieforemnego kopyta, jakim był brodzik.

Bez brodzika i co dalej?

W celu optycznego powiększenia przestrzeni naszej łazienki bardzo dobrą decyzją jest pozbycie się brodzika. Taki trend utrzymuje się już od dłuższego czasu i jeżeli jest możliwe, warto zaryzykować i przekonać się na własne oczy, że jest to bardzo dobre posunięcie aranżacyjne. Łazienka, po usunięciu tego nieco przyciężkiego w odbiorze elementu, zyskuje znacznie na lekkości i otwartości. Zastosowanie do tego tafli szklanych, jako ścian oddzielających prysznic od reszty łazienki, dodatkowo wzmocni ten efekt. Dużym zmianom ulegnie przeorganizowanie sposobu odpływu wody, który musi zostać ukryty i wkomponowany w podłogę kabiny. Świetnie prezentują się w tym rozkładzie odpływy liniowe.

Odpływ liniowy w kabinach bez brodzika

Zastosowanie koncepcji, jaką jest prysznic bez brodzika powoduje, że musimy zastosować takie rozwiązanie, które ograniczy rozpływanie się wody po całej łazience, a w konsekwencji nawet przesiąkanie jej przez strop. Najlepiej zastosować lekko wyprofilowanie podłogi tak, aby otrzymać spadek około 2% . W kabinach bez brodzika stosuje się trzy rodzaje odpływów: liniowy, punktowy oraz łukowy. Każdy z nich oferuje szeroki wachlarz wzorów, dlatego nie powinno być najmniejszych kłopotów z takim doborem odpływu, który najbardziej będzie pasował do całej stylistyki naszej łazienki. Na uwagę szczególnie zasługują odpływy liniowe, które mogą być użyte nie tylko w podłodze kabiny, ale i w ścianie. Montaż odpływu w podłodze uzależniony będzie od możliwości, jaką oferuje jej grubość. Może się okazać, że jedynym możliwym rozwiązaniem jest odpływ liniowy ścienny, dla którego zostanie założona w ścianie cała instalacja odpływowa. Należy dodać, że najłatwiej i najskuteczniej przeprowadzić całą operację w trakcie budowy lub generalnego remontu pomieszczenia. Łazienka z prysznicem bez brodzika może się okazać niestety marzeniem nieziszczalnym, jeżeli możliwości konstrukcyjne mieszkania nie pozwolą na przeprowadzenie takiej zmiany.

Kabina prysznicowa typu Walk In z odpływem liniowym

Kabiny typu Walk in - moda czy wygoda

Czym jest prysznic walk in? Zgodnie z nazwą to kabina prysznicowa pozbawiona brodzika, do której się zwyczajnie wchodzi bez zbędnych „wygibasów”. Właściwie można by ją nazwać wydzieloną z przestrzeni łazienki strefą prysznicową. Może być oddzielona ścianką lub taflami szklanymi od reszty łazienki, albo być zupełnie nieizolowana. Przy zastosowaniu otwartego prysznica należy zwrócić szczególna uwagę na rozbryzgi wody i możliwe zalanie całej łazienki. Prysznice walk in cieszą się coraz większym uznaniem. Są o wiele ciekawsze, a ponadto komfortowe w użytkowaniu. Co istotne, świetnie nadają się dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Wiele interesujących informacji i porad o urządzaniu nowoczesnych łazienek znaleźć można w odpowiedniej kategorii naszej czytelni.

Kabiny typu Walk in - moda czy wygoda

Za i przeciw w wyborze kabiny z odpływem liniowym

Chociaż zastosowanie takiej aranżacji łazienki jest bardzo kuszącym pomysłem, trzeba rozważyć też, jakie są możliwe wady tego rozwiązania. Pierwszą z nich jest kłopotliwy montaż, który zmusza do podjęcia decyzji i zaplanowania takiej kabiny już na etapie projektu. W łazience musi zostać bardzo dobrze wykonana hydroizolacja i bezbłędnie zamontowany odpływ. Jakie jeszcze mogą czekać niespodzianki na tych, którzy chcą koniecznie posiadać w swojej łazience prysznic bez brodzika? Wady następne, jakie zauważamy, to zwiększone koszty tego rozwiązania. Przede wszystkim ceny montażu będą znacznie przewyższać usługę ustawienia tradycyjnej kabiny z brodzikiem. W tym wypadku nie zaleca się samodzielnego montażu, ponieważ zakres czynności koniecznych do trwałego i bezpiecznego wykończenia łazienki tym rodzajem kabiny jest bardzo duży i wymagający fachowej wiedzy oraz doświadczenia. Najwięcej błędów zwykle stwierdza się w kabinach źle wykonanych, ze zbyt małym odpływem i niedostatecznym wyprofilowaniem podłogi.

Trzeba jednak przyznać, że kabiny walk in mają bardzo wiele zalet. Oprócz optycznego powiększenia łazienki zachwycają prostotą i elegancją stylizacji. Brak brodzika powoduje, że taka przestrzeń kąpielowa jest po prostu atrakcyjna. Przede wszystkim, za tego typu rozwiązaniem przemawiają dwie, fundamentalne zalety – ogromna funkcjonalność i wygoda korzystania. Niebagatelna przewaga nad brodzikami to o wiele prostsze utrzymanie kabin walk in w czystości. Mniej zakamarków, wystających elementów i połączeń sprawia, że łatwiej jest doczyścić wszystkie elementy. W takich pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności, jak łazienki, ma to duże znaczenie nie tylko estetyczne, ale i zdrowotne. Aby zapewnić lepszą odporność płytek, którymi wykładamy kabinę, warto użyć tu fugi epoksydowej. Jest ona o wiele odporniejsza i lepiej się sprawdzi niż zwykłe spoiwo cementowe.

kabina rozsuwana typu Walk In

Jeżeli nasz dom, czy mieszkanie znajduje się dopiero w fazie projektu lub budowy, albo przymierzamy się do remontu generalnego łazienki, nie ma się co zastanawiać i warto od razu zdecydować się na kabinę bez brodzika. Najtrudniej będzie podjąć decyzję w przypadku, kiedy chcemy tylko wymienić wannę lub istniejącą już kabinę prysznicową na taką walk in – konstrukcja łazienki nie zawsze na to pozwala.

Projekty domów murowanych, czyli co warto o nich wiedzieć?
Blog
22 Grudzień sylius.ui.original_price 2024
Budowa domu to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu, dlatego wybór odpowiedniego projektu ma kluczowe znaczenie. Wśród dostępnych technologii, domy murowane od lat cieszą się niesłabną
Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść