Logo

Wędzarnia ogrodowa – co musisz o niej wiedzieć?

Kategorie: Otoczenie

Coraz częściej szukamy żywności, którą przygotowuje się w ekologiczny sposób, bez chemii – jajka od wiejskich kur, mleko prosto od krowy oraz warzywa i owoce produkowane bez nawozów. Niektóre z tych dobrodziejstw możemy hodować we własnym ogródku, a część zdrowej żywności, co do której będziemy mieli największą pewność pochodzenia, możemy wyprodukować sami. Mowa tutaj o serach, rybach i mięsie wędzonym. Przygotowanie własnej wędzarni nie jest trudne, a eksplozja smaku własnej szynki i długi czas jej przydatności do spożycia oddadzą z nawiązka poniesiony trud.

Domowa wędzarnia z rusztem

Rodzaje wędzarni ogrodowych

Wędzarnie możemy podzielić ze względu na materiał, z jakiego są wykonane – tym sposobem wyróżniamy pomieszczenia drewniane, metalowe oraz murowane. Metalowe i drewniane wędzarnie przeważnie są przenośne i możemy je dowolnie ustawić na terenie naszej posesji. Natomiast wędzarnie murowane są konstrukcjami stacjonarnymi, dlatego przed ich wybudowaniem należy dobrze przemyśleć miejsce ich ustawienia – w przypadku konieczności przeniesienia trzeba będzie je wyburzyć. Podziału wędzarni można też dokonać ze względu na to, czy są to gotowe, proponowane w marketach produkty, czy też konstrukcje, które wykonamy samodzielnie w oparciu o sprawdzone projekty lub własne doświadczenie. Trudno ocenić, jaka wędzarnia jest najlepsza, ponieważ zależeć to będzie od ilości miejsca, jaskie możemy wydzielić na ten cel oraz naszych kwalifikacji w wędzeniu. Dla osób początkujących lepiej sprawdzą się konstrukcje prostsze, przenośne, które w razie rezygnacji można odsprzedać. Pasjonaci natomiast będą raczej zainteresowani stałym punktem, często połączonym z grillem.

Zarówno wędzarnia drewniana, jak i metalowa czy betonowa ma swoje wady i zalety wynikające z właściwości fizycznych materiałów, z jakich jest wykonana – wędzarniom metalowym na przykład zarzuca się nietrzymanie temperatury, konieczność częstej kontroli paleniska i szybkie wychładzanie. Wędzarnia ogrodowa nie jest skomplikowaną konstrukcją i dość łatwo można ustawić samodzielnie model gotowy, zakupiony, bądź wybudować od podstaw.

Wędzarnia ogrodowa – budowa krok po kroku

Przez wiele lat podstawowym materiałem na budowę wędzarni przydomowej była metalowa beczka. Połączona rurą z paleniskiem przez długi okres zdominowała ogrodowe projekty. Obecnie wędzarnia ogrodowa projektowana jest często w taki sposób, aby jak najlepiej komponowała się ze stylem naszego domu i posesji. Dla tych, którym ciężko się zdecydować na konkretny typ, w ofertach wielu sklepów i marketów znaleźć można wędzarnie ogrodowe metalowe, drewniane i betonowe, które najłatwiej postawić ze względu na standardowe, proste konstrukcyjnie rozwiązania. Budowę trzeba zacząć przede wszystkim od wyboru miejsca, w którym będziemy odymiać żywność. Pod uwagę bierzmy nie tylko naszą wygodę, ale i ewentualnych sąsiadów, których może drażnić dym. Można przyjąć zasadę podobną do zwieszania budek lęgowych dla ptaków – wiatry wieją przeważnie z kierunków zachodnich i południowych, więc wędzarnię najlepiej usytuować tak, by wiatry z tych kierunków zwiewały dym poza czułe nosy sąsiadów. Kolejnym krokiem będzie zapewnienie stabilności gruntu pod wędzarnią – im cięższa konstrukcja, tym mocniejsze musi być podłoże dla obiektu, jakim jest wędzarnia ogrodowa.

Budowa domowego grila z wędzarnia

Budowa w części przypadków musi być oparta o wykonanie płyty betonowej lub fundamentu, dla lżejszych wędzarni może wystarczyć zagęszczenie podłoża. Gotowe wędzarnie stawiamy zgodnie z zaleceniami producenta. Najbardziej pracochłonne, ale i najlepiej przemyślane wędzarnie są zaawansowanymi projektami stawianymi już przez specjalistów. Potrzebne do tego będą cegły szamotowe i klinkierowe łączone za pomocą odpowiednich zapraw. Na pewno trzeba się będzie zaopatrzyć w kilka worków cementu, wodę i żwir.

Wędzarnie ogrodowe murowane – wady i zalety

Stacjonarne wędzarnie wykonane z cegły lub naturalnego kamienia bardzo dobrze wpisują się w każdą stylistykę ogrodu, zachwycając nie tylko praktycznością, ale i estetyką. Takie rozwiązanie możemy rozbudować o grill lub nawet piec chlebowy. Połączenie tradycyjnych funkcji z nowoczesnym designem będzie rewelacyjnym pomysłem. Materiały nie wymagają specjalnych prac konserwacyjnych. Użyte cegły klinkierowe i szamotowe oraz kamień naturalny są od wieków cenione przez zdunów i doskonale sprawdzą się w każdej wędzarni. Dla początkujących lub mniej zdecydowanych na stałą konstrukcję w ogrodzie lepszym wyborem może okazać się wędzarnia betonowa. Wadą, szczególnie tych pierwszych, jest nieuchronność ich posadowienia na powierzchni posesji. Nie są to raczej konstrukcje przenośne, dlatego naprawdę dobrze trzeba przemyśleć ich lokalizację – późniejsza zmiana nie będzie możliwa bez ich rozbiórki.

Metalowa wedzarnia z czujnikiem temperatury

Wędzarnie ogrodowe drewniane – wady i zalety

Mało inwazyjnym, a przy tym ciekawym stylistycznie rozwiązaniem będzie wędzarnia drewniana. Drewno, podobnie jak kamień, jest naturalnym surowcem i doskonale wpasowuje się do koncepcji większości aranżacji ogrodowych. Ponadto są to zwykle lekkie, przenośne konstrukcje, które łatwo dostosować do swoich potrzeb. W tym przypadku gotowe modele nie rażą estetyką, a ich ustawienie jest prostym zajęciem, któremu podała każdy, nawet początkujący i niewprawny majsterkowicz. Wadą drewna jest konieczność jego impregnacji i kontroli nagrzewania, by nie zajęło się ogniem. Ponadto palenisko z oczywistych względów musi być zainstalowane oddzielnie.

Poszukując własnych smaków i kontroli nad tym, co jemy, budowa własnej, ogrodowej wędzarni stwarza wiele nowych możliwości. Na hakach wędzarniczych możemy umieszczać nie tylko szynki i kiełbasę (własnej roboty), ale także sery i ryby. Możliwość uniezależnienia się, chociaż w części, od przemysłowej żywności, na pewno stanowi poważny atut przemawiający za wzniesieniem tej prostej konstrukcji.

Projekty domów murowanych, czyli co warto o nich wiedzieć?
Blog
22 Grudzień sylius.ui.original_price 2024
Budowa domu to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu, dlatego wybór odpowiedniego projektu ma kluczowe znaczenie. Wśród dostępnych technologii, domy murowane od lat cieszą się niesłabną
Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść