Logo

Wiatrołap dobrze zaplanowany i urządzony – funkcje, przepisy i najlepsze aranżacje przedsionków

Kategorie: ściany

W wielu nowoczesnych projektach domów wydziela się wiatrołap – niewielkie, zamknięte pomieszczenie tuż za drzwiami wejściowymi. Jakie funkcje pełni? Jak umeblować przedsionek, by móc wygodnie z niego korzystać?

Funkcje i rola wiatrołapu - przedsionka czy też ganku w nowoczesnym domu?
Funkcje i rola wiatrołapu - przedsionka czy też ganku w nowoczesnym domu?

Wiatrołap – co to jest? Jakie funkcje pełni?

Wiatrołap, przedpokój, hol i schody są elementami korytarza komunikacyjnego w domu jednorodzinnym, czyli ścieżki, którą przemieszczamy się każdego dnia pomiędzy pokojami. Wiatrołap w niektórych projektach zastępuje przedpokój. Stanowi wydzielony przedsionek, do którego wchodzimy bezpośrednio z podwórka. Jego podstawowa funkcja to zatrzymywanie zimnego powietrza wpadającego do domu z zewnątrz. Dzięki wyraźnemu wydzieleniu strefy wejściowej zyskujemy też więcej prywatności w dziennej części mieszkania.

Biorąc pod uwagę usytuowanie przedsionka, można wyróżnić dwa rodzaje wiatrołapów: wewnętrzne i zewnętrzne. Pierwszy typ całkowicie wpisuje się w bryłę budynku, drugi zaś wystaje poza jej obręb. Zewnętrzne konstrukcje to zazwyczaj dobudówki do już istniejących zabudowań mieszkalnych. W projektach domów w kształcie litery L oraz innych budynkach jednorodzinnych wiatrołap najczęściej jest zlokalizowany pomiędzy częścią dzienną a roboczą – wejdziemy z niego zarówno do holu, jak i do garażu i pomieszczenia gospodarczego.

Warto pamiętać o dobrym ociepleniu i wentylacji wiatrołapu. Aby ciepło nie uciekało, zamontujmy energooszczędne drzwi. W pomieszczeniu z pewnością będzie chłodniej niż w reszcie budynku, jednak dobra wentylacja sprawi, że kurtki i parasolki szybko wyschną.

Wiatrołap a prawo budowlane – co należy wiedzieć?
Wiatrołap a prawo budowlane – co należy wiedzieć?

Wiatrołap zewnętrzny – estetyka i prawo budowlane

Zanim zabierzemy się za budowę zewnętrznego wiatrołapu, powinniśmy zastanowić się, jakich formalności należy dopełnić. Jak duży wiatrołap można postawić bez pozwolenia na budowę? Według Art. 29 ust. 1 pkt 2 Prawa budowlanego na przybudówkę do 35 m2 nie musimy mieć pozwolenia, o ile na każde 500 m² działki przypadają maksymalnie dwa obiekty, takie jak altana, wiatrołap, garaż czy wiata. W art. 30 ust. 1 pkt 1 Prawa budowlanego znajdziemy jednak informację, że inwestycja powinna być zgłoszona organowi administracji architektoniczno-budowlanej.

Planując budowę zewnętrznego wiatrołapu, trzeba pamiętać o dopasowaniu przybudówki do bryły budynku. Jeśli dom ma dwuspadowy dach, warto również taki rodzaj zadaszenia zastosować do wykończenia wiatrołapu. Do nowoczesnych budynków z attyką lepiej będzie pasować dach płaski. Istotny jest także rodzaju i koloru elewacji – najlepiej by była dopasowana do sposobu wykończenia ścian w pozostałej części budynku. Jak pomalować wiatrołap? Można wybrać ten sam kolor farby elewacyjnej, którą pomalowaliśmy sąsiednie mury. Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym jest także zastosowanie elewacji drewnianej, kamiennej lub ceglanej, która doda budynkowi oryginalnego charakteru.

Budowa, ocieplenie i wentylacja wiatrołapu – jakich błędów unikać?
Budowa, ocieplenie i wentylacja wiatrołapu – jakich błędów unikać?

Jak umeblować wiatrołap? Funkcjonalne aranżacje

Przedsionek to zazwyczaj niewielkie pomieszczenie, które warto mądrze zagospodarować. Powinno znaleźć się w nim miejsce na kurtki, buty, parasolki, szale i inne elementy garderoby, które zakładamy przed wyjściem z domu. Jak umeblować wiatrołap, by był funkcjonalny? Podstawą jest pojemna szafa z lustrem. Schowamy w niej odzież wierzchnią, sprzęt sportowy i rzadziej używane buty. Potrzebne będzie także miejsce do siedzenia podczas zakładania butów, wieszak na ubrania, półka na buty i miejsce na klucze. Żaden z elementów wyposażenia nie może stać w przejściu – powinniśmy mieć możliwość swobodnego przejścia.

Jeśli w przedsionku znajdują się trzy pary drzwi (jak w przypadku projektu domu As VI) i nie mamy zbyt wiele miejsca do dyspozycji, warto postawić na rozwiązania wielofunkcyjne. Idealna będzie wąska szafa z wnęką, w którą wkomponowane zostały haczyki na kurtki oraz siedzisko. Wybierając taki mebel, możemy sprytnie zagospodarować dostępną przestrzeń.

Projekt domu AS VI

Pamiętajmy, że przedsionek to pomieszczenie, w którym witamy gości.Z tego względu bardzo ważne jest ozdobienie wiatrołapu – jakie pytki i elementy dekoracyjne będą odpowiednie? Płytki mogą być utrzymane w stonowanych kolorach lub wzorzyste, zależnie od naszego gustu. Dobrym pomysłem jest wykonanie dekoracji ściany – może to być wzorzysta tapeta, kamień lub cegła. Świetnie sprawdzi się oryginalna lampa, wieszak w stylu loftowym, a także duży zegar lub grafika w ramce.

Jak wygospodarować miejsce w domu na osłonięcie strefy wejściowej ścianą - kiedy warto?
Jak wygospodarować miejsce w domu na osłonięcie strefy wejściowej ścianą - kiedy warto?

Jak urządzić mały wiatrołap, by był funkcjonalny?

W niektórych projektach domów jednorodzinnych wiatrołap jest niewielki i umożliwia dojście nie tylko do mieszkania, ale także garażu. Takie rozwiązanie zastosowano w przypadku projektu domu Verona. Jak zagospodarować wiatrołap o powierzchni od 3 do 4 m2? Układ pomieszczenia sprawia, że nie zmieści się w nim duża szafa – kurtki i dodatkowe pary butów będą musiały trafić do sąsiadującej garderoby.

W rogu warto jednak ustawić wąską szafkę na buty z siedziskiem, a do ściany przykręcić wieszak. Piętrowy układ haczyków umożliwi powieszenie kurtek wszystkich domowników i gości. Ciekawym rozwiązaniem jest montaż składanego siedziska – jak w kinie lub teatrze. Gdy jest nieużywane, zajmuje niewiele miejsca. Podobne metody aranżacji przedsionka można zastosować w przypadku projektu Dom na Stoku 5 T – oprócz przejść do salonu i gabinetu w wiatrołapie znajdują się także schody.

Projekt domu DOM NA STOKU 5 T

Nawet niewielką przestrzeń da się funkcjonalnie urządzić. Warto zastanowić się także, jak optycznie powiększyć wiatrołap. Przede wszystkim warto postawić na jasne kolory. Ściany wiatrołapu pomalujmy na odcień kremowy lub jasnoszary. Dobierzmy do nich jasne płytki w marokańskie wzory, które urozmaicą aranżację. Sprawdzonym sposobem na powiększenie wnętrza jest montaż dużego lustra, w którym będzie można przejrzeć się przed wyjściem. Ważne jest odpowiednie oświetlenie – trzypunktowa lampa rozświetli każdy kąt.

Wiatrołap aranżacje – jak idealnie urządzić wiatrołap w domu?
Wiatrołap aranżacje – jak idealnie urządzić wiatrołap w domu?

Wiatrołap to niewielkie, ale bardzo ważne pomieszczenie. Łączy części domu o różnych funkcjach, umożliwia wygodne przygotowanie się do wyjścia z budynku, a dodatkowo zapobiega uciekaniu ciepła z mieszkania. Funkcjonalnie i estetycznie urządzony przedsionek może stać się prawdziwą wizytówką domu.

Domy szkieletowe jako rozwiązanie dla zmieniającego się klimatu
Blog
27 Styczeń 2025
Zmiany klimatyczne to jedno z największych wyzwań, przed którymi stoi współczesny świat. Rosnące temperatury, konieczność redukcji emisji gazów cieplarnianych, a w niektórych rejonach świata
Projekty domów murowanych, czyli co warto o nich wiedzieć?
Blog
22 Grudzień sylius.ui.original_price 2024
Budowa domu to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu, dlatego wybór odpowiedniego projektu ma kluczowe znaczenie. Wśród dostępnych technologii, domy murowane od lat cieszą się niesłabną
Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść