Jak modnie i funkcjonalnie zagospodarować wnękę w ścianie?
Wnęka w ścianie często stanowi problem dla wielu amatorów dekorowania wnętrz. Niesłusznie, ponieważ właściwie zagospodarowana, korzystnie wpływa zarówno na estetykę wnętrza, jak i na poziom jego użyteczności.
To, jak wykorzystasz swoją wnękę, zależy od jej rozmiarów – jeśli jest płytka, dobrze sprawdzi się jako miejsce do wyeksponowania dekoracyjnego elementu wystroju wnętrza. Natomiast w szerokiej i głębokiej można nawet urządzić małą garderobę.
Wnęki w ścianie – czy to praktyczne?
Wnęki w ścianie nie muszą spełniać wyłącznie funkcji dekoracyjnej. Ich wielkim atutem jest tworzenie w pokoju dodatkowej przestrzeni, którą możesz zagospodarować w użyteczny sposób. Na przykład duża szafa o dwóch skrzydłach otwieranych na oścież, postawiona w pokoju na planie prostokąta zabierałaby dużą część jego przestrzeni. Natomiast schowana we wnęce, tworzy wrażenie, jakby była zabudowana w ścianie. Nie rzuca się w oczy i optymalizuje przestrzeń, sprawiając, że pokój staje się bardziej przestronny.
Wnęka świetnie nadaje się także do umieszczenia w niej zestawu kilku półek. W ten sposób zyskujesz regał na zapasy albo na książki lub drobne bibeloty. Dlatego jeśli zastanawiasz się, jak zabudować wnękę w kuchni, spróbuj przekształcić ją w miejsce, w którym można trzymać np. słoiki z przetworami, przyprawy, zioła lub inne produkty.
Możesz także pójść o krok dalej i zamontować we wnęce szklane drzwiczki. Stworzysz w ten sposób ozdobną gablotkę dla swoich porcelanowych, ceramicznych lub innych dekoracyjnych naczyń.
Wnęki w ścianach – kiedy i jak ją zaplanować?
Jeśli dopiero budujesz dom, przemyśl sposób zagospodarowania wnęki już na etapie projektu. Inne wymagania będzie mieć wnęka w ścianie na telewizor, a inne – przeznaczona na garderobę. Dlatego dokładnie oblicz jej rozmiar, w tym głębokość oraz szerokość, a także wyznacz kształt. W dobie ultracienkich telewizorów plazmowych wystarczy, że wnęka przeznaczona na taki sprzęt będzie miała około 0,5 m, jeśli zdecydujesz zawiesić telewizor na ścianie. Jeśli natomiast telewizor ma stać na półce, uwzględnij jej szerokość i długość.
Bezpieczniejszym wyborem są wnęki o regularnym kształcie – łatwiej je użytkować i umieścić w nich półki lub szuflady. Jeśli jednak wiesz, że wnęka ma mieć wyłącznie charakter dekoracyjny, możesz pobawić się jej kształtem.
Wnęka w przedpokoju
Jeśli zastanawiasz się, jak zagospodarować wnękę w przedpokoju, jest na to kilka sprawdzonych sposobów. Jest to doskonałe miejsce na wyeksponowanie ozdobnych przedmiotów – obrazów, wazonów, rzeźb lub kwiatów. Zwłaszcza kwadratowe wnęki, umieszczone około 1,5–2 m od ziemi, oświetlone lampkami halogenowymi wyglądają szczególnie atrakcyjnie.
Jeśli zależy ci na zwróceniu uwagi wchodzących gości, spróbuj pomalować wnękę na kolor kontrastowy względem reszty wyposażenia. Granatowe wgłębienie będzie na przykład podkreślać kremową barwę ściany. Możesz też bawić się fakturą wnęki – wyłóż ją cegłami albo pokryj warstwą betonu, by nadać pomieszczeniu industrialny charakter.
Przestrzeń w ścianie przedpokoju możesz przeznaczyć także na wnękę na półki, które pomieszczą twoje buty, torebki lub kapelusze. Dzięki temu zaoszczędzisz ograniczoną przestrzeń przedpokoju, gdyż nie trzeba będzie wstawiać do niej kanciastej szafki.
Wykonanie dekoracyjnej wnęki w salonie
Masz pomysł na wnękę w salonie, ale zastanawiasz się, czy to odpowiednie miejsce na dekorowanie ścian? Nie wahaj się ani minuty dłużej, gdyż to właśnie w salonie możesz śmiało przedłożyć estetykę nad funkcjonalność. Jeśli jednak obie te cechy są dla ciebie równie ważne, świetnym pomysłem jest zaprojektowanie wnęki pod oknem jako kącika wypoczynkowego dla domowników oraz gości. Taka wnęka wyglądem przypomina rozbudowany parapet, jednak znajduje się dużo niżej, jest zdecydowanie bardziej stabilna i szersza. Na jej powierzchni połóż miękki materac i dekoracyjne poduszki. Takie miejsce będzie przykuwało uwagę gości i zachęcało do wypicia w nim filiżanki kawy. Dla utworzenia takiego kącika potrzebujesz powierzchni o wymiarach mniej więcej 1 × 2 m, a także solidnej szafki o jednakowej szerokości i wysokości (około 70 cm), która posłuży za miejsce do położenia materaca.
Wnęka w ścianie łazienki
Wnęki w ścianie często pojawiają się w łazienkach – i nie bez powodu. Stanowią naturalne miejsce do postawienia kosmetyków, środków pod prysznic i do kąpieli. Taka wnęka może także pełnić funkcje dekoracyjne. Głęboka, ale dosyć niska przestrzeń w ścianie świetnie sprawdzi się jako miejsce do postawienia świeczek używanych w aromaterapii.
Wnęka to także idealne rozwiązanie dla umieszczenia w niej toalety. Zapewnij w tym celu przestrzeń około 1,5 × 1,7 m. Możesz też spróbować umieścić nad toaletą zestaw zabudowanych półek – pomogą ci one usunąć z otwartej przestrzeni środki czystości i zapas papieru toaletowego.
Podświetlenie wnęki w ścianie
Jak odpowiednio oświetlić pomieszczenie? To pytanie zadaje sobie każdy, kto chce poprawić jego funkcjonalność. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak istotne jest wykonanie oświetlenia wnęki, zwłaszcza jeśli jest ona głęboka i potrzeba umiejętnie rozplanować punkty świetlne.
We wnękach najlepiej sprawdzą się lampy halogenowe, które wbudujesz w przestrzeń ściany. Dzięki temu nie poświęcisz na to ograniczonego miejsca. Zamontowane u spodu wnęki lub na jej szczycie lampy halogenowe skutecznie wyeksponują ozdobne przedmioty. Światło uwypukli ich kształt, a także wydobędzie ich piękno oraz kunszt wykonania.
Do oświetlenia przydadzą się także lampy, zwłaszcza jeśli znajdują się we wnękach przeznaczonych pod garderobę lub półki. Oświetlają przestrzeń, pomagając domownikom odnaleźć poszukiwany przedmiot lub ubranie.
Podsumowanie
Istnieje wiele dobrych sposobów na wykorzystanie wnęki w ścianach twojego domu. Najlepiej jeśli celowo zaplanujesz je już na etapie projektu. Wówczas wykorzystasz dostępną przestrzeń dokładnie według własnego zamysłu. Trudniej będzie, jeśli kupujesz lub dziedziczysz dom z wnękami. Jednak nawet wtedy możesz skutecznie wykorzystać tę przestrzeń do ustawienia telewizora, zawieszenia półek lub po prostu do wyeksponowania ozdobnych bibelotów.