Wybieramy meble łazienkowe trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości - meble i akcesoria do łazienki!
Meble są niezbędne w każdym domowym pomieszczeniu – nie może ich zabraknąć także w łazience. Wybór odpowiednich szafek, komód i regałów do łazienki nie jest jednak tak prosty, jak mogłoby się wydawać – często musimy wyposażyć małe wnętrza lub takie o niestandardowym układzie. Co zatem powinniśmy wiedzieć o meblarskich zestawach łazienkowych, by podjąć dobre decyzje?
Jaki materiał na meble w łazience?
W łazienkach panują specyficzne warunki – zupełnie inne niż w pozostałych pomieszczeniach mieszkalnych. Podczas zażywania kąpieli tworzą się duże ilości pary wodnej, które skumulowane na małej przestrzeni sprzyjają podwyższonej wilgotności pomieszczenia utrzymującej się przez większość czasu. Dlatego też do łazienek zalecane są odporne na wodę płytki ceramiczne, ale również meble wykonane z trwałych materiałów.
Z czego powinny być zatem wykonane szafki i komody łazienkowe? Jeśli marzą nam się tradycyjne, drewniane meble, czeka nas spory wydatek. Wilgoć źle wpływa bowiem na standardowe, rodzime gatunki drewna, natomiast okazuje się nieszkodliwa dla drewna egzotycznego. To jednak kosztuje krocie. Jeśli marzy nam się choć jeden piękny, naturalny dodatek meblowy, warto przemyśleć zakup blatu pod umywalkę z takiego drewna – efektownie uzupełni przestrzeń, a będzie tańszy od całego zestawu łazienkowego.
Dlatego też dużo popularniejszymi materiałami na regały łazienkowe są płyty MDF i HDF – wykonane są z przetworzonego drewna i pokryte lakierem skutecznie chroniącym je przed szkodliwym działaniem wody. Meblowe zestawy łazienkowe z tych materiałów cechują się trwałością i odpornością na uszkodzenia.
Oryginalnością wyróżniają się natomiast szafki podumywalkowe na aluminiowych stelażach oraz wykończone szklanymi taflami komody łazienkowe – oba te materiały są w pełni odporne na wilgoć.
Wybieramy szafki i komody łazienkowe: podwieszane i stojące
Szafki łazienkowe stojące czy wiszące? Ten aspekt również nie powinien być nam obojętny podczas wybierania idealnych mebli do łazienki. Musimy być bowiem przewidujący – na posadzkę łazienkową może wylać się woda – czy to przez przypadkowe niezakręcenie baterii umywalkowej lub wannowej, czy też podczas awarii pralki. Wówczas warto, by woda nie uszkodziła naszych mebli. Dlatego też najlepszym wyborem okażą się komody łazienkowe stojące – ale na wysokich nóżkach – oraz wiszące zestawy łazienkowe. Dzięki nim łatwo pozbędziemy się z posadzki nie tylko wody, ale i brudu.
Szafka łazienkowa pod umywalkę i szafka lustrzana – maksimum funkcjonalności
Szafki podumywalkowe są łazienkowym must have z kilku względów. Mebel ten tworzy bowiem nie tylko dodatkowe miejsce do przechowywania kosmetyków i akcesoriów, ale również ma ogromny wpływ na ostateczną stylistykę pomieszczenia. Maskuje rury i syfon umywalki, dzięki czemu nie zaburzają one aranżacji otoczenia. Mało tego, dzięki szafkom łazienkowym możemy zastosować nowoczesne rozwiązania, takie jak umywalki podblatowe lub nablatowe – są to oryginalne konstrukcje zapewniające większą spójność i ciekawszy design wnętrza niż w przypadku standardowych modeli wpuszczanych w blat.
Wyjątkowo praktycznym dodatkiem łazienkowym okaże się także szafka lustrzana – szczególnie polecana do małych pomieszczeń. Dzięki niej upieczemy dwie pieczenie na jednym ogniu – zyskamy więcej miejsca na nasze rzeczy i zwierciadło, w którym wygodnie przejrzymy się podczas pielęgnacji twarzy.
Słupki i komody łazienkowe – wymiary i ich zastosowanie
Rola słupków i komód łazienkowych jest taka sama – mają one stworzyć przestrzeń na ręczniki, szlafroki, piżamy, ale i na detergenty czy zapasy kosmetyków. Ważne więc, aby były pojemne i ułatwiały segregację przedmiotów. Słupki są meblami wąskimi, lecz wysokimi. W związku z tym świetnie odnajdują się w niewielkich łazienkach, pozwalając na ekonomiczne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.
Z kolei w łazienkach na poddaszach lepszym rozwiązaniem mogą okazać się nowoczesne komody łazienkowe – są odwrotnością słupków, czyli są niskie, a za to szerokie. Świetnie więc odnajdą się zaraz przy ścianie w pomieszczeniu ze skosami.
Półki proste i narożne – gdzie je wykorzystać?
Meblowe zestawy łazienkowe nie są kompletne bez półek. Te sprawdzają się w wielu miejscach. Często umieszczane są bezpośrednio pod lustrem, gdzie zapewniają łatwy dostęp do akcesoriów i kosmetyków potrzebnych do pielęgnacji twarzy. Niezbędne okażą się także półki pod prysznicem – tutaj idealnie sprawdzą się modele narożne, które wpasują się w kąt kabiny natryskowej. Warto też pomyśleć nad półką nad toaletą – możemy trzymać na niej zapas papieru toaletowego, odświeżacze powietrza czy też delikatne dekoracje.
Niezbędne dodatki do łazienki
Warto też zwrócić uwagę na eleganckie i praktyczne akcesoria, które uzupełnią zestawy mebli łazienkowych lub zwiększą ich funkcjonalność. Wśród nich na pewno należy wymienić wszelkiego rodzaju wieszaki i uchwyty dołączane do blatów czy stojących szafek łazienkowych. Posłużą one do przechowywania ręczników do rąk. Z kolei na większe ręczniki możemy rozważyć wstawienie do pomieszczenia drabinki – oparta o ścianę będzie jednocześnie pełniła funkcję dekoracji otoczenia.
Do łazienki można wstawić też siedzisko – w większych pomieszczeniach może być to nawet wysoki fotel, który pięknie zaprezentuje się w salonach kąpielowych, do mniejszych wybierzmy raczej stylowy taborecik.
Polecani producenci mebli i akcesoriów łazienkowych
Szukając idealnych szafek i regałów łazienkowych, warto sięgać po produkty sprawdzonych i cieszących się zaufaniem konsumentów marek:
- Elita,
- Devo,
- Defra,
- Meblico,
- Sanitti,
- Deftrans.
Wybierając szafki łazienkowe – stojące lub wiszące, słupki lub komody – koniecznie weźmy pod uwagę układ i design naszej łazienki. Starajmy się oszczędnie gospodarować miejscem, by zachować przestrzeń potrzebną nam do wykonywania codziennych czynności pielęgnacyjno-higienicznych. To klucz do komfortowego korzystania z łazienek.
Więcej informacji o łazienkach w poniższych artykułach: