Logo

Wyjątkowe wnętrze z charakterem, czyli tapetowanie ścian w 5 krokach

Tapety to dekoracyjny materiał okładzinowy, który wprowadza do wnętrza wyjątkowy nastrój i sprawia, że staje się ono zdecydowanie bardziej przytulne. Dostępne na rynku produkty znakomicie kształtują charakter pomieszczenia, mogą je też optycznie powiększyć. Żeby ściany prezentowały się estetycznie, a efekt był trwały, należy jednak wiedzieć, jak wygląda prawidłowe tapetowanie. Przestawiamy praktyczny poradnik – tapetowanie krok po kroku!

Krok 1 – wybór tapety

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tapet, które pozwalają osiągnąć w pomieszczeniu niezwykły klimat. Tapety wzorzyste, gładkie, w pasy, w stylu angielskim, fototapety – klienci mogą wybierać i dostosowywać wzornictwo do indywidualnych preferencji. Tapety dzielą się również według kryterium materiału, z którego zostały wykonane.

Wyróżniamy produkty:

  • papierowe,
  • winylowe,
  • zmywalne na flizelinie,
  • korkowe,
  • z włókna szklanego.

Tapety papierowenajtańszym materiałem okładzinowym, ale za niską ceną idzie dość słaba jakość. Produkty papierowe nie są zmywalne ani odporne na uszkodzenia mechaniczne, a ich nakładanie może nastręczyć wielu trudności, dlatego nie są polecane osobom początkującym. Zdecydowanie lepsze okażą się tapety winylowe lub na tapety na flizelinie – można je myć, a sam proces tapetowania jest o wiele łatwiejszy. Z kolei okładziny korkowe stosowane są wszędzie tam, gdzie wymagane jest ocieplenie oraz wyciszenie wnętrza. Często wykorzystywane są w kuchni, podobnie jak tapety z włókna szklanego. Ten ostatni rodzaj okładzin jest wyjątkowo odporny na działanie negatywnych czynników, takich jak szorowanie mechaniczne, wilgoć, a nawet ogień. Niestety trudno usunąć je ze ściany.

tapetowanie

Krok 2 – skompletowanie materiałów i obliczenie liczby rolek

Etapem poprzedzającym tapetowanie ścian powinno być zgromadzenie wszystkich potrzebnych materiałów – tapet, specjalnego kleju, a także dodatkowych akcesoriów, które ułatwią przycinanie równych pasków i przyklejanie ich do ściany. Przyda się przede wszystkim preparat do gruntowania, ołówek, nożyczki lub nóż do tapet, miarka, wiadro budowlane, poziomica, drabina, a także pędzel do nakładania kleju. Bardzo ważne jest również wykonanie obliczeń pozwalających określić, ile tapety należy kupić. W tym celu koniecznie jest dokonanie pomiarów wysokości i długości ścian, szerokości wnętrza, a także ustalenie długości i szerokości rolki tapety. Żeby określić, ile pasów tapety będzie potrzebne, należy podzielić całkowitą długość ścian w pomieszczeniu przez szerokość rolki. W dalszej kolejności trzeba dodać kilka centymetrów zapasu i podzielić wynik przez długość rolki – ten sposób obliczeń pozwoli na ustalenie, ile tapety potrzeba. Na wszelki wypadek warto jednak kupić o jedną rolkę więcej.

Krok 3 – przygotowanie podłoża

Żeby efekt tapetowania był trwały i estetyczny, przed położeniem okładzin na ścianę trzeba odpowiednio przygotować podłoże. W pierwszej kolejności należy usunąć pozostałości po starych tapetach lub farbach (najlepiej je zeskrobać przy użyciu szpachelki), a następnie umyć ściany wodą z dodatkiem mydła malarskiego lub płynu do mycia naczyń. Kiedy woda wyschnie, można już przystąpić do gruntowania ścian. Jest to etap, którego nie można pominąć – zapobiega odklejaniu się tapety i pojawianiu się wybrzuszeń na jej powierzchni. Do gruntowania należy używać specjalnych preparatów poprawiających przyczepność okładziny do podłoża lub kleju do tapet rozcieńczonego w odpowiednich proporcjach. Na tym etapie ważne jest również usunięcie wszystkich elementów, które mogą utrudniać tapetowanie ścian, czyli listew przypodłogowych, gniazdek, włączników czy gwoździ.

Krok 4 – tapetowanie ścian

Po przygotowaniu podłoża można przystąpić do zasadniczego etapu prac, czyli przycinania i układania pasów. Długość tapety powinna być o kilka centymetrów większa niż ściany. Poszczególne paski należy posmarować klejem, rozprowadzając go od środka na zewnątrz. Klej powinien pozostać na okładzinie przez kilka minut – pozwoli to dobre nasiąknięcie oraz rozkurczenie tapety, a także ułatwi przyklejanie do podłoża. Jak tapetować, żeby efekt był estetyczny i trwały? Nakładanie pasków należy rozpocząć od sufitu, a następnie posuwać się niżej, lekko dociskając materiał. Podczas naklejania tapety na ścianę trzeba pamiętać o tym, że paski nie powinny na siebie zachodzić, nie mogą też być pomiędzy nimi duże szpary.

Projekt domu Miki III, wizualizacja 6

Aranżacja wnętrz projektu domu Miki III 119.83m²

Krok 5 – wygładzanie powierzchni

Po położeniu pasków tapety należy zadbać o to, żeby na jej powierzchni nie pojawiły się żadne wybrzuszenia oraz pęcherzyki powietrza – nie tylko wyglądają one nieestetycznie, ale także mogą przyspieszać odklejanie się okładziny ściennej. Żeby do tego nie dopuścić, należy docisnąć materiał, najlepiej używając specjalnej szczotki tapicerskiej, gąbki lub gumowego wałka – narzędzia te pozwolą na równomierne wygładzenie powierzchni. Można także skorzystać ze specjalnej szpachli dociskowej, która dociśnie materiał w trudno dostępnych miejscach. Modyfikacja ułożenia tapet na ścianie jest możliwa przez kilka minut – po tym czasie klej wysycha.

Tapetowanie nie jest procesem trudnym, należy się jednak do niego odpowiednio przygotować. Trudy pracy zostaną wynagrodzone w postaci przyjemnego dla oka, estetycznego i przytulnego wnętrza.

Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Projekty dużych domów – idealne rozwiązanie dla wymagających
Blog
01 Sierpień 2024
Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć, jakie podejmujemy w życiu. To miejsce, które ma być naszą oazą spokoju, schronieniem przed codziennym zgiełkiem oraz przestrzenią, gdzie
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść