Logo

Zasady planowania armatury i montażu instalacji sanitarnych w łazience

Kategorie: wod. - kan.

Planując wykończenie łazienki, musimy podjąć kilka ważnych decyzji, które z czasem wpłyną na komfort naszej codzienności. Połączenie estetyki oraz użyteczności pomieszczenia to dobrze znany problem, jednak postępując według kilku elementarnych zasad, możemy stworzyć wygodne i funkcjonalne miejsce.

projektowanie łazienki

Co daje podział łazienki na strefy? Kiedy najlepiej zacząć planowanie tego istotnego pomieszczenia? Czy postawić na wannę, czy może lepszy będzie prysznic? Pytań i wyzwań jest wiele, dlatego warto zgłębić temat zanim okaże się, że przegapiliśmy moment na zaprojektowanie wymarzonej łazienki.

Zasady planowania łazienki – co powinien zawierać projekt?

Łazienka to ważne pomieszczenie, z którego korzystają wszyscy domownicy. Jeżeli mamy taką możliwość, projektowanie łazienki zacznijmy już na etapie jej układu. W przypadku domów jednorodzinnych warto rozważyć ewentualność zaprojektowania dwóch łazienek, zwłaszcza jeśli przewidujemy dzielenie jej przez kilkoro użytkowników. Łazienka dla gości powinna znajdować się na tym samym poziomie, co przestrzeń dzienna. Pomieszczenie takie musi być dostępne dla każdego, lecz nie zaleca się schematu, gdzie łazienka znajduje się na wprost głównego wejścia. Goście powinni łatwo do niej trafić, lecz ze względów estetycznych lepiej jest, gdy znajduje się lekko na uboczu. Z kolei łazienka gospodarzy przeważnie umiejscowiona jest przy sypialni – jako ostatnie miejsce, z którego korzystamy przed udaniem się na spoczynek. Profesjonalny projekt musi zawierać informacje o liczbie i lokalizacji punktów poboru wody.

Ergonomia w łazience – funkcjonalne rozmieszczenie armatury sanitarnej

Niestety nie zawsze mamy możliwość zbudowania dwóch przestronnych łazienek, w których pomieścimy wszystkie sprzęty czy chociażby baterię bidetową. Zazwyczaj mamy do dyspozycji kilka metrów kwadratowych, na których trzeba zmieścić niezbędne rzeczy. Warto więc skorzystać z rozwiązań ergonomicznych, takich jak umywalka z szafką pod spodem, która zakamufluje niezbyt estetyczną instalację sanitarną, a jednocześnie będzie miejscem na kosmetyki czy ręczniki. Obok można zamontować wiszący słupek, gdzie zmieści się reszta przydatnych przedmiotów, takich jak suszarka do włosów. Z kolei pod wiszącą szafką można schować np. wagę łazienkową czy kosz na bieliznę. Sporo miejsca zajmuje także pralka. Jeżeli przewidujemy również posiadanie elektrycznej suszarki do ubrań, dobrze rozważyć ustawienie jej na pralce przy użyciu specjalnego stelaża. Zaoszczędzamy w ten sposób sporo miejsca, a przekładanie prania do suszarki będzie wygodniejsze. Ergonomia to także sprzątanie, dlatego, kierując się tą zasadą, wybierzemy podwieszane urządzenia sanitarne, które nie utrudniają dostępu do wszystkich zakamarków.

Zobacz również:Realne koszty wykończenia łazienki czyli co zawiera biały montaż?


Jakie lustro do łazienki wybrać – z oświetleniem, półką, na wymiar

Lustro jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia łazienki. Aby móc dobrze się w nim przejrzeć, warto rozważyć wariant z dodatkowym oświetleniem – w postaci kinkietu lub wbudowanego w ramę. Dla osób, które lubią mieć wszystko pod ręką, wygodnym rozwiązaniem będzie półka, natomiast miłośnicy minimalizmu zapewne wybiorą wersję z szafką za lustrem. Wśród gotowych rozwiązań mamy coraz większy wybór, jednak niedużym kosztem możemy dostosować lustro specjalnie do naszych potrzeb, zamawiając je na wymiar.

Baterie łazienkowe – na jakiej wysokości zamontować

Rozwiązanie tej kwestii zależy w głównej mierze od wzrostu użytkowników. Rzadko zdarza się, by wszyscy domownicy byli słusznego wzrostu, przez co wygodniej im byłoby korzystać z baterii łazienkowych zamontowanych wyżej. Dlatego przyjmuje się uniwersalne wysokości, które są praktyczne wobec niemal każdego. Baterię umywalkową instalujemy 25–35 cm nad górną krawędzią umywalki, czyli ok. 100–120 cm nad podłogą. Przejdźmy do strefy kąpieli – baterię wanny umiejscawiamy 10–20 cm nad krawędzią wanny, co przeważnie oznacza 60 cm nad podłogą. Natomiast w przypadku baterii prysznicowej będzie to 110–130 cm nad podłogą. Ostatni element to główka prysznica, którą montujemy zazwyczaj 180 cm nad podłogą. Jeśli domownicy znacząco różnią się wzrostem, dobrze jest zamontować drążek do regulacji wysokości prysznica.

Projekt domu As VII, wizualizacja 18

Projekt domu z wizualizacją wnętrzAs VII 123.21m²

Jaką wannę, brodzik czy kabinę prysznicową wybrać?

Wybór między wanną a prysznicem przeważnie determinuje wielkość łazienki. W małych pomieszczeniach optymalnym rozwiązaniem będzie prysznic. Kiedy mamy do dyspozycji nieco więcej miejsca, można wstawić prostokątną lub narożną wannę. Jeśli natomiast metraż nas nie ogranicza, możemy pokusić się o wygodną wannę wolnostojącą lub półotwarty prysznic w stylu walk-in.

Zasady projektowania przestrzeni – ważne odległości i wysokości

Aby znalazło się miejsce dla armatury i sprzętu, a ich użytkowanie nie kolidowało ze sobą, warto podzielić łazienkę na części. Strefa relaksu powinna obejmować strefę kąpieli oraz strefę sedesu, gdzie mogą znaleźć się również bidet czy pisuar. Z kolei wygodne strefy funkcjonalne obejmą pralkę, suszarkę oraz miejsce na przechowywanie ubrań bądź chemii. Oprócz wspomnianych wysokości baterii warto zadbać o wygodną wysokość muszli sedesowej – przeważnie jest to 40–45 cm nad podłogą. Pamiętajmy również o bezpiecznych i wygodnych odległościach. W pobliżu wanny czy prysznica lepiej nie instalować gniazdek elektrycznych. Wyznaczając miejsce na pralkę, dobrze jest uwzględnić przestrzeń na otwarte drzwiczki bębna.

grzejnik w łazience

Grzejnik w łazience – gdzie zamontować?

Największą popularnością w łazienkach cieszą się grzejniki drabinkowe, ponieważ mogą posłużyć również jako suszarki na ręczniki. Dobrą lokalizacją dla tego elementu wyposażenia jest pobliże wanny bądź prysznica, ponieważ po kąpieli przyjemnie będzie sięgnąć po ciepły ręcznik. Jeżeli planujemy montaż grzejnika elektrycznego, trzeba zachować bezpieczną odległość od miejsc, w których rozpryskuje się woda. Powszechnie uznaje się 60 cm za odpowiedni dystans.

Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Projekty dużych domów – idealne rozwiązanie dla wymagających
Blog
01 Sierpień 2024
Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć, jakie podejmujemy w życiu. To miejsce, które ma być naszą oazą spokoju, schronieniem przed codziennym zgiełkiem oraz przestrzenią, gdzie
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść