Zlewozmywak w kuchni jedno czy dwykomorowy. Na jak zlew warto się zdecydować granitowy czy ceramiczny?
Zlewozmywak to niezbędny element każdej kuchni. Musi być przede wszystkim praktyczny, co nie oznacza, że nie warto się skupiać na jego walorach estetycznych. Zatem jaki sprzęt warto wybrać – jedno- czy dwukomorowy? Granitowy czy ceramiczny?
Współczesnym zlewozmywakom daleko do ich żeliwnych, monotonnych i ciężkich poprzedników. Dziś dostaniemy w sklepach zlewy o różnych kształtach, odmiennej liczbie komór, wykonane z rozmaitych materiałów, takich jak granit, ceramika, kompozyty czy stal. W związku z tym trzeba zadać sobie pytanie – na jaki zlewozmywak do kuchni się zdecydować?
Zlewozmywak jedno-, półtora- czy dwukomorowy?
Wielkość zlewozmywaka i liczba potrzebnych komór zależą od wielkości kuchni, a także liczby domowników, a więc i naczyń do zmywania czy artykułów spożywczych do umycia. W sprzedaży dostępne są zlewozmywaki jednokomorowe, półtorakomorowe, dwukomorowe, a nawet większe. Zlew kuchenny z jedną podstawową komorą to dobre rozwiązanie dla osób mieszkających samotnie, a także korzystających głównie ze zmywarki. Taki sprzęt nie zajmie dużo przestrzeni w kuchni i wystarczy do podstawowych zadań. Warto jednak zainteresować się odrobinę większym zlewozmywakiem półtorakomorowym, który nie zajmuje dużo więcej miejsca, a posiada praktyczną, małą komorę pomocniczą, w której można np. umyć warzywa i owoce czy szybko zmyć sztućce. Dla większej rodziny polecane są już jednak większe zlewozmywaki – przynajmniej dwukomorowe, głębokie i najlepiej z ociekaczem. W domach, w których zmywa się głównie ręcznie, poleca się nawet zlew trzykomorowy lub przynajmniej dwuipółkomorowy. Należy pamiętać, że taki sprzęt zajmuje dużo miejsca.
Zlewozmywak z ociekaczem czy bez?
Kupić zlewozmywak z ociekaczem, czy jednak zrezygnować z tego elementu i zaoszczędzić trochę miejsca? Początkowo rezygnacja z tego elementu może się wydawać dobrym pomysłem, ale z czasem okazuje się, jak bardzo jest on praktyczny i pomocny. Dzięki niemu nie musimy od razu wycierać wszystkich naczyń, a przy tym zyskujemy miejsce na te, które dopiero czekają na umycie. Na ociekaczu możemy też rozmrażać warzywa lub mięso – woda spływać będzie prosto do zlewu. Możemy nawet stawiać na nim gorące garnki, patelnie i blachy, bez narażania blatu na uszczerbek. Dlatego warto wybrać zlewozmywak przynajmniej z małym ociekaczem – szybko docenimy wygodę, jaką nam daje!
Rodzaje zlewozmywaków
Ze względu na sposób montażu wyróżniamy następujące rodzaje zlewozmywaków: wbudowane, nakładane, podwieszane i narożne. Najczęściej spotykane są zlewozmywaki wbudowane, które montuje się od góry w blacie szafki kuchennej, na specjalnej podbudowie. Zlewozmywaki nakładane montuje się bardzo łatwo – bezpośrednio na szafce. Ich wadą jest brak szczelności między szafką a zlewem, o co nie musimy się martwić w przypadku zlewu wbudowanego w blat. Jeszcze wygodniejszy w użytkowaniu (i świetnie prezentujący się wizualnie) jest zlewozmywak podwieszany – jest on jednak skomplikowany w montażu. W przypadku kuchni, w których zależy nam na optymalnym zagospodarowaniu przestrzeni roboczej, znakomicie sprawdzą się zlewy narożne, w kształcie litery „L”.
Pod względem materiału, z którego wykonane są zlewozmywaki, możemy podzielić je przede wszystkim na stalowe, granitowe, ceramiczne i kompozytowe. Liderami na polskim rynku są zlewozmywaki stalowe. Dzieje się tak z dwóch powodów: Po pierwsze, są one niedrogie, po drugie – uniwersalne. Stal szlachetna jest odporna na wysokie temperatury, higieniczna, łatwa do czyszczenia i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Wadą zlewów stalowych jest to, że woda zostawia na nich zacieki, które trzeba po każdym użyciu czyścić. Dlatego lepiej zdecydować się na zlew satynowany lub o fakturze lnu niż błyszczący. Zacieków nie widać na zlewach stalowych emaliowanych; niestety emalia nie jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i przy mocniejszym uderzeniu może odpaść.
Zlewy ceramiczne są bardzo estetyczne oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne, zadrapania i bardzo wysokie temperatury. Najczęściej można je kupić w kolorach białym, brązowym i czarnym. Przydają kuchni elegancji, są też przyjemne w dotyku. Utrzymanie ich w czystości jest łatwiejsze niż zlewów stalowych. Są jednak znacznie droższe.
Zlewozmywak granitowy – zalety i wady
Zlewozmywaki granitowe są bardzo wytrzymałe – niestraszne im wysokie temperatury, uderzenia czy zadrapania. Są także estetyczne – to prawdziwa ozdoba kuchni. Łatwo utrzymać je w czystości. Jakie więc mogą być wady takiego zlewozmywaka? Pewnym minusem jest jego masa – elementy wyposażenia są ciężkie, przez co ich montaż jest odpowiednio droższy i trudniejszy. Najpoważniejszym minusem jest cena samego zlewozmywaka – nawet za jednokomorowy zapłacimy kilkaset złotych, natomiast większe modele, np. dwukomorowe czy z ociekaczem, to już koszt rzędu kilku tysięcy złotych! Niestety tyle trzeba zapłacić za materiały najwyższej klasy i pochodzące od uznanych marek. Tańszą alternatywą są zlewozmywaki kompozytowe, które zawierają mniej komponentu mineralnego, a więcej lepiszcza. Jednak nie prezentują się tak wytwornie i nie są równie wytrzymałe co zlewozmywak granitowy.
Zlewozmywak pod oknem czy na wyspie?
Zlewozmywak nie musi być zamontowany w swym tradycyjnym miejscu, czyli w ciągu szafek kuchennych pod ścianą. Może znaleźć się także w obrębie wyspy kuchennej. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość wygodnego umiejscowienia nawet dużego zlewu z ociekaczem. To rozwiązanie jest niezwykle efektowne, zwłaszcza jeśli dobierzemy do wyspy elegancki model zlewozmywaka. Minusem takiego rozwiązania jest konieczność doprowadzenia instalacji, co jest większym wyzwaniem niż standardowa instalacja pod ścianą, zwłaszcza jeśli znajduje się ona daleko od pionów instalacyjnych. Pamiętajmy, że odpływ kanalizacyjny powinien mieć spadek rzędu 4–5% w kierunku pionu. Rury kanalizacyjne mają największą średnicę i muszą mieć zapewniony grawitacyjny odpływ, dlatego trudno je ukryć, a czasem jest to wręcz niewykonalne (przy cienkich posadzkach w niektórych mieszkaniach w blokach). Doprowadzenie wody jest o wiele prostsze, gdyż rury są cienkie i mogą być ułożone poziomo.
Zlewozmywak to dziś nie tylko konieczny, ale także przykuwający wzrok i elegancki element wyposażenia kuchni. Pamiętajmy, że nawet niewielki zlewozmywak może być bardzo funkcjonalny, zwłaszcza jeśli komora będzie głęboka (umożliwi umycie nawet blachy do ciasta), a jej kształt – optymalny (za najbardziej funkcjonalne uznaje się zlewy prostokątne).