Logo

Jak powinien wyglądać dom w stylu amerykańskim? Poznaj cechy aranżacji wnętrza w stylu amerykańskim

Domy urządzone w stylu amerykańskim teoretycznie są nam dobrze znane – regularnie oglądamy je zarówno na małym, jak i dużym ekranie. Czym jednak charakteryzuje się styl amerykański? Choć nie jest on jednorodny, istnieją elementy, które go wyróżniają.

Marmur na posadzce czyli salon w stylu amerykanskim

Cechy i rodzaje stylów amerykańskich wnętrz – styl nowojorski, Hampton, Aspen czy american glamour

Ostatnie lata to przede wszystkim fascynacja stylistyką skandynawską. Choć wciąż dominuje ona w wielu wnętrzach, coraz śmielej zapraszamy do nich także akcenty zza oceanu. Trudno jednak mówić o jednym stylu amerykańskim – Stany Zjednoczone to ogromny i niezwykle zróżnicowany kraj, co wpływa na to, jak w różnych jego zakątkach aranżowane są domy.

Co więcej, istnieje też kilka odmian stylu amerykańskiego, w tym nowojorski, Hampton, Aspen czy american glamour – wszystkie znane głównie z filmów czy seriali. W Nowym Jorku często spotykane są akcenty europejskie, m.in. z Anglii i Francji. W tym mieście też narodziły się lofty, przez co styl loftowy cieszy się tam ogromną popularnością. Z kolei w Kalifornii lub na Florydzie widoczne są wpływy hiszpańskie.

Kiedy zatem możemy mówić o stylu amerykańskim? Urządzone w ten sposób wnętrza są równie jasne i przestronne, jak te skandynawskie, ale przy tym o wiele bardziej ekskluzywne i dekoracyjne. I to właśnie luksusu nie można odmówić amerykańskiej stylistyce – przejawia się on m.in. w jakości użytych materiałów, niebanalnych kształtach i oryginalnych dodatkach.

Pomieszczenia zaaranżowane w stylu amerykańskim łączy też przestronność. W domach w Stanach Zjednoczonych królują otwarte przestrzenie, dzięki czemu wydają się on większe i pełne światła. Ten aspekt bierze się pod uwagę już na etapie planowania rozkładu pomieszczeń. Projekty domów w stylu amerykańskim czy projekty luksusowych rezydencji, jakie można spotkać na przedmieściach, najczęściej mają salony połączone z kuchnią, zaś liczba sypialni odpowiada liczbie domowników – jedna dodatkowa zarezerwowana jest dla gości.

Kuchnia w stylu amerykanskim marmurowa posadzka i biale fronty mebli

Kuchnia w stylu amerykańskim – kuchnia otwarta z wyspą

Kuchnia w przeciętnym amerykańskim domu jest o wiele większa niż w polskim. Jej sercem jest zazwyczaj wyspa kuchenna, często również bardzo duża. Spore rozmiary mają także urządzenia kuchenne – za amerykański standard można uznać m.in. lodówkę z podwójnymi drzwiami czy kuchenkę z sześcioma palnikami. W kuchni w amerykańskim stylu nie może też zabraknąć miejsca do przechowywania – tę funkcję pełnią liczne szafki, a ponadto spiżarnia, nierzadko zlokalizowana w pomieszczeniu obok.

Chcąc wybrać aranżację wnętrza z pomysłem i decydując się na amerykańską stylistykę, postawmy też na kamienne blaty. Najpopularniejsze, a zarazem najbardziej pożądane są te wykonane z marmuru i granitu. Nad blatami natomiast można położyć płytki typu metro w klasycznym białym kolorze albo mozaikę. W bezpośrednim sąsiedztwie kuchni zaś najczęściej urządza się niewielki kącik śniadaniowy ze stołem i krzesłami.

Jadalnia w stylu amerykańskim w strefie wejściowej

Skoro przy kuchni znajduje się tylko kameralna przestrzeń, stworzona z myślą o jedzeniu śniadań, gdzie w amerykańskim domu mieści się jadalnia? To pomieszczenie zwykle zlokalizowane jest w pobliżu drzwi wejściowych.

Przedpokoje w kształcie znanym nam z polskich domów i mieszkań są rzadko spotykane, a przekraczając próg amerykańskiego domu, najczęściej od razu wchodzimy właśnie do jadalni lub do salonu. Z kolei kuchnia, wraz ze wspomnianym kącikiem śniadaniowym, znajduje się z reguły na końcu domu.

Salon z kominkiem i jadalnia

Tapicerowane sofy, fotele w stylu glamour i drewniane podłogi – salon w stylu amerykańskim

Odkrywając cechy, jakie wyróżniają amerykańskie wnętrza, nie możemy pominąć salonu. Pomieszczenie to stanowi zwykle centrum życia rodzinnego, więc musi mieć odpowiednią wielkość. Centralnym jego punktem jest kanapa, która zazwyczaj umiejscowiona jest na środku pokoju. Oprócz sofy, w pokoju znajdują się również fotele i stolik kawowy – wszystkie meble zwrócone są w kierunku telewizora. Nierzadko całości dopełnia kominek, ozdobiony lustrem lub obrazem.

amerykańskich salonach królują drewniane podłogi, do których dobiera się wysokie listwy przypodłogowe. W niektórych stanach, np. w Kalifornii czy Teksasie, większą popularnością cieszą się jednak płytki. Nie tylko łatwiej utrzymać je w czystości, ale są także chłodniejsze, co w południowej części kraju jest bardzo istotnym aspektem. Poza listwami przypodłogowymi powszechnie wykorzystywane są sufitowe dekoracje: listwy przysufitowe oraz kasetony. Sztukateria w białym kolorze jest charakterystyczna zwłaszcza dla stylu nowojorskiego.

Sypialnia w stylu amerykańskim – duże łóżko, garderoba i własna łazienka

Ostatnim pomieszczeniem, któremu przyjrzymy się bliżej, jest sypialnia. Jej podstawowym elementem jest oczywiście łóżko – im większe, tym lepsze. Oprócz niego, w amerykańskiej sypialni muszą znaleźć się również szafki nocne, komoda oraz szafy.

Sypialnia w stylu amerykanskim

Jeśli chodzi o ostatnie z wymienionych, Amerykanie lubują się zwłaszcza w szafach zabudowanych – wolno stojące meble są znacznie rzadziej spotykane. Marzeniem wielu jest natomiast osobna garderoba, podobnie jak oddzielna łazienka przy sypialni – taką posiada tzw. master bedroom, czyli sypialnia główna.

Przestronne, ponadczasowe, a przy tym eleganckie – tak w skrócie można opisać wnętrza urządzone w stylu amerykańskim. I choć jest on bardzo zróżnicowany, podobnie jak budynki w nim zaaranżowane, nie brakuje w nim przytulności i domowego ciepła.

Projekty domów murowanych, czyli co warto o nich wiedzieć?
Blog
22 Grudzień sylius.ui.original_price 2024
Budowa domu to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu, dlatego wybór odpowiedniego projektu ma kluczowe znaczenie. Wśród dostępnych technologii, domy murowane od lat cieszą się niesłabną
Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść