Gaz ziemny na usługach domowników
Gaz ziemny na usługach domowników
Gaz ziemny w projektach domów jedno- i wielorodzinnych może być wykorzystywany do ogrzewania całego budynku, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz do gotowania. Uważany jest za najbardziej wygodne i czyste paliwo, dlatego – jako domowe źródło energii – cieszy się uznaniem wielu polskich rodzin. Aby móc korzystać z gazu ziemnego, projekt domu musi uwzględniać podłączenie do sieci gazowej.
Nie wszędzie jednak – z braku odpowiedniej infrastruktury – takie podłączenie jest technicznie możliwe, a w niektórych przypadkach po prostu nieopłacalne, jak np. w zabudowie rozproszonej czy w dużej odległości od sieci gazowej. Jeśli jednak w pobliżu projektowanego domu znajduje się taka sieć i nie ma przeszkód w wykonaniu przyłącza, na pewno warto rozważyć wykonanie instalacji gazowej w domu.
Co zyskamy decydując się na doprowadzeniu gazu ziemnego do naszego domu? Przede wszystkim ekonomiczny nośnik energii – nowoczesne urządzenia grzewcze zapewniają wysoką sprawność spalania, co oznacza, że niemal cała energia zostaje zamieniona w ciepło. Dodatkowo funkcjonowanie instalacji gazowej, poza jednorazowym ustawieniem parametrów, jest praktycznie bezobsługowe. Urządzenia automatycznie regulują wielkość płomienia, potrzebnego do wykonania danej czynności, w sposób optymalny. Atutem jest także fakt, że przy spalaniu gazu nie powstają odpady i niedopalony opał, nie ma też konieczności wcześniejszego zakupu i gromadzenia paliwa. Wszystko to daje domownikom oprócz komfortu cieplnego, również czas na inne zajęcia. Istotną kwestią jest bezpieczeństwo użytkowania gazu. Nowoczesne urządzenia gazowe wyposażone są w czujniki, które kontrolują płomień oraz temperaturę wody, a w przypadku wykrycia ewentualnej nieprawidłowości automatycznie zakończą jego pracę. Poza tym intensywne nawanianie gaz sprawia, że jest on zawsze wyczuwalny.
Istnieją jednak pewne niedogodności w użytkowaniu gazu ziemnego. Podstawowa to ograniczenie dostępności – są rejony kraju, gdzie w ogóle nie istnieje sieć gazowa i co więcej, z ekonomicznego punktu widzenia, nieopłacalne jest jej budowanie. W takich przypadkach zdecydowanie nie warto decydować się na projekt domu z instalacją gazu ziemnego. Inne niedogodności wiążą się z formalnościami, jakie trzeba dopełnić, by uzyskać pozwolenie na wykonanie przyłącza do sieci gazowej. W tym celu należy złożyć do zakładu gazowniczego odpowiedni wniosek o określenie warunków przyłączenia i poczekać kilka tygodni na ich wydanie. Następnie w ciągu roku musi zostać zawarta umowa oraz uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę instalacji. No i koszty – przyłączenie gazu ziemnego do budynku wiąże się ze stosunkowo wysokimi nakładami inwestycyjnymi. Pamiętajmy jednak, że nie wolno oszczędzać na instalacji gazu ziemnego, tylko bowiem poprawnie wykonana i użytkowana zapewnia bezpieczeństwo mieszkańcom. Należy zwrócić uwagę na zabezpieczenie przewodów przed korozją, jak też staranne wykonanie połączeń między rurami, co zapewni ich szczelność.
Fot: Viessmann