Logo

Kominek z płaszczem wodnym – alternatywa dla kotła

Kategorie: ogrzewanie

Chcąc posiadać w domu źródło ciepła, które jednocześnie zapewni przyjemne, wizualne doznania, najlepiej zdecydować się na kominek. Ponieważ jednak nie będzie on w stanie ogrzać całego domu, warto wybrać opcję kominka z płaszczem wodnym. Pozwoli to na wprowadzenie instalacji w każdym pomieszczeniu, równomiernie rozprowadzając ciepło.

Kominek w domu

Kominek z płaszczem wodnym – na co zwrócić uwagę?

Kominek z płaszczem wodnym stanowi ozdobną formę ogrzewania domostwa z możliwością rekreacyjnego palenia w palenisku, a ponadto jest urządzeniem przeznaczonym na paliwo stałe w postaci drewna. Warto mieć na uwadze, że zarówno inne rozwiązania problemu ogrzewania, jak i kominki mają swoje wady i zalety. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że spalanie wymaga zużycia ogromnej ilości powietrza, które musi być nieustannie dostarczane – najlepiej z zewnątrz – aby całe palenisko dobrze funkcjonowało. Dlatego już w fazie projektowania i budowy trzeba zapewnić odpowiednią średnicę kanału wentylacyjnego z zewnątrz budynku. Jeżeli ten aspekt zostanie pominięty, późniejsze naprawa może być bardzo uciążliwa. Projektując, należy też wziąć pod uwagę to, jaka będzie potrzebna moc grzewcza kominka w stosunku do metrażu domu. Zbyt mały kominek nie da rady zapewnić dobrego ogrzewania dla całego budynku, zbyt duża moc będzie z kolei powodować notoryczne przegrzewania się pomieszczeń, szczególnie salonu, w którym zainstalowany będzie kominek wodny. Przy średniej wysokości kondygnacji 2.5 m przyjąć można, że 1kW mocy kominka powinien wystarczyć na 10 m2 powierzchni użytkowej domu. Jak już wspomniano, kominki z płaszczem wodnym potrzebują paliwa w postaci drewna. Jeżeli mamy zamiar opalać kominkiem w sezonie grzewczym cały dom, musimy wygospodarować miejsce, w którym będzie składowany opał – najlepiej przy kominku. Stara, skandynawska szkoła mówi, że pod ręką warto mieć drewna na opał na aż trzy wsady.

Instalacja kominka plan

Przed zakupem warto sprawdzić modele o interesującej nas mocy pod względem materiałów, z jakich zostały one wykonane, ich trwałości, odporności na korozję i sprawności grzewczej. Inne czynności, jak rozprowadzenie instalacji CO jest prawie takie samo jak w przypadku zwykłych kotłów. Z jednym wyjątkiem – chodzi o bezpieczeństwo użytkowania.

Kominek z płaszczem wodnym a bezpieczeństwo

Zarówno zapisy prawa polskiego, jak i zdrowy rozsądek mówią o tym, że płaszcz wodny do kominka musi pracować w obiegu otwartym. Może stanowić to problem w przypadku, kiedy w domu zainstalowano kocioł gazowy, wymagający układu zamkniętego. W takiej sytuacji należy wcześniej skonsultować się ze sprzedawcą, bądź projektantem i zasięgnąć opinii, jaki model, i czy w ogóle będzie pracował w posiadanej przez nas konfiguracji CO. Rozpalenie i rozgrzanie kominka w zamkniętej instalacji grozi wybuchem. Szczególną ostrożność powinni zachować mieszkańcy posiadający zbiornik wyrównawczy usytuowany na poddaszu nieużytkowym lub nieogrzewanym strychu. Zamarznięcie tego elementu prowadzi do zamknięcia całego układu. Nie można rozpalać w kominku, jeżeli obieg CO jest pusty, bez wody. Nadmierne rozgrzanie prowadzi często do rozszczelnienia układu i możliwości przegrzania kominka, co uszkodzi pompę wody przy obiegu wymuszonym. Nie można oczywiście zapomnieć o bezpiecznym odprowadzeniu spalin i szczelności komina, który warto poddawać corocznemu przeglądowi, wykonywanemu przez kominiarza.

Kominek z plŁaszczem w  salonIe

Czym jest płaszcz wodny do kominka?

Płaszcz wodny to nic innego jak przestrzeń pomiędzy dwiema warstwami stali lub żeliwa, pomiędzy którymi znajduje się woda lub inny płyn wypełniający instalację CO. Paleniska przeważnie wykonane są z żeliwa co powoduje, że raz nagrzane, trzymają długo ciepło, co podnosi ekonomię opalania. Płaszcz wodny do kominka wykonany jest przeważnie ze stali kotłowej, co zwiększa bezpieczeństwo i wydłuża pracę urządzenia. Osobną kategorią są stosowane w kominkach DGP wymienniki ciepła montowane na systemie odprowadzania spalin. Chociaż cechuje je mniejsza sprawność, pozwalają przynajmniej na częściowe korzystanie z dobrodziejstw płaszcza wodnego.

Instalacja kominka z płaszczem wodnym

Przeprowadzenie montażu jest zależne od tego, czy w budynku istnieje już inny kocioł, czy też jedynym źródłem ogrzewania będzie kominek z płaszczem wodnym. Instalacja w nowym obiekcie jest łatwiejsza, ponieważ od samego początku podporządkowana jest stosownym regulacjom i zasadom. W każdym przypadku palenisko wymaga dobrego źródła powietrza z zewnątrz oraz otwartej instalacji CO. W zależności od możliwości i układu pomieszczeń można zdecydować się na kaloryfery lub ogrzewanie podłogowe albo też połączyć obydwie te metody ogrzewania domu. Do mocy kominka należy dobrać odpowiedni zasobnik wody – na tyle duży, by płaszcz wodny nie powodował zagotowania się płynu oraz taki, aby woda osiągała w nim odpowiednią temperaturę na wejściu i wyjściu. Prace instalacyjne najlepiej powierzyć odpowiednim firmom, które obliczą konieczną moc i rozkład instalacji, a także zaprogramują sterownik. W przeciwnym razie instalacja może być albo niebezpieczna, albo mało wydajna.

Kominki niezmiennie cieszą się dużym powodzeniem u inwestorów. Nic w tym dziwnego – nie tylko zapewniają dobre ogrzewanie domu, ale ponadto wprowadzają przyjemny nastrój w pomieszczeniu, w którym umieszczono kominek. Jeżeli instalacja została przeprowadzona odpowiednio, urządzenie ma dobrze dobraną moc, a opał liściasty jest odpowiednio przygotowany i wysezonowany, takie rozwiązanie ogrzewania domu nie będzie sprawiać kłopotów nawet po wielu latach użytkowania.

Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść