Instalacja elektryczna – kiedy ją wykonać i jak rozmieścić gniazdka?
Instalacja elektryczna to niezbędny element każdego budynku, zarówno mieszkalnego, produkcyjnego czy użyteczności publicznej. Może być wykonana na różne sposoby, jednak prace instalacyjne zawsze powinny być poprzedzone projektem i starannie przemyślane.
Czy projekt instalacji elektrycznej jest potrzebny?
Nieprawidłowo wykonana instalacja elektryczna stanowi zagrożenie dla budynku i jego mieszkańców. Projekt wykonany przez fachowca zapewni właściwe rozmieszczenie i ilość gniazdek oraz dostosuje instalację do potrzeb domowników. Brak projektu lub niedopasowanie go do oczekiwań inwestora skutkuje koniecznością wprowadzania zmian i poprawek. Dlatego schemat instalacji elektrycznej jest podstawą, bez której nie należy zaczynać prac instalacyjnych.
Instalacja elektryczna – montaż
Elektrykaw domu może być poprowadzona na cztery różne sposoby. Ich wybór zależy od możliwości finansowych inwestora, oczekiwanego komfortu użytkowania oraz walorów estetycznych. Instalacje elektryczne mogą być wykonane podtynkowo. Okrągłe przewody ukrywa się w peszlach i umieszcza w specjalnie do tego celu wykonanych bruzdach w ścianach i sufitach. Jest to metoda kosztowna i czasochłonna, jednak pozwala na szybką wymianę przewodów. Sprawdza się przy zmianie starej instalacji na nową. Drugą metodą jest instalacja natynkowa. Przewody poprowadzone są na zewnątrz i ukryte pod listwami maskującymi. Jest to metoda prosta i szybka, lecz na ścianach pozostają widoczne wybrzuszenia. Stosuje się ją w przypadku remontów starych budynków i wymiany instalacji. Kolejnym sposobem montażu instalacji elektrycznej jest metoda wtynkowa. Płaskie przewody umieszcza się pod warstwą tynku, bez konieczności kucia ścian. Zamaskowane tynkiem przewody są niewidoczne, lecz trudno zmodernizować tego rodzaju instalację. Ostatnią metodą montażu jest podłogowa instalacja elektryczna. Przewody umieszczone w peszlach, starannie rozplanowane, znajdują się pod podłogą. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż nie widać kabli i nie są one narażone na uszkodzenia mechaniczne, jednak po wykończeniu posadzki trudno jest je wymienić.
Schemat instalacji elektrycznej a projekt
Projekt instalacji elektrycznej określa zapotrzebowanie na energię elektryczną. Uwzględnia wszystkie urządzenia pobierające prąd. Nie tylko musi uwzględniać zapotrzebowanie na pobór prądu, ale także przewidywać rozmieszczenie włączników i gniazdek. Nie może pomijać specyfiki oświetlenia, czy zasilania elementów znajdujących się poza obrębem budynku. Precyzyjne wyliczenia realnego poboru prądu, właściwy dobór materiałów oraz przebieg instalacji to zadanie fachowca przygotowującego projekt.
Rozmieszczenie gniazd w kuchni
Kuchnia to miejsce szczególnie wymagające, gdyż używamy w niej wielu urządzeń pobierających energię. Prawidłowe rozmieszczenie gniazd jest tu bardzo istotne. Sprzęty takie jak: lodówka, zamrażarka, piekarnik, zmywarka, czy kuchenka wymagają stałego zasilania. Duża ilość urządzeń AGD może wymagać zastosowania dodatkowego obwodu elektrycznego. Schemat musi więc uwzględniać rosnące potrzeby w tym zakresie.
Instalacje elektryczne w łazience
Schemat instalacji w łazience musi skupiać się na właściwym oświetleniu i zapewnieniu odpowiedniej ilości gniazd. Pralka, suszarka do prania, grzejnik oraz drobne urządzenia, jak: lokówka, czy suszarka wymagają kontaktów zabezpieczonych przed rozbryzgami wody. W tym celu stosuje się gniazdka z klapką bryzgoszczelną. Powinny one znajdować się w bezpiecznej odległości, około 60 cm od kranów, wanny i kabiny prysznicowej. Przyjmuje się, że bezpieczna wysokość to 120 cm od podłogi. Źródła światła muszą znajdować się nad lustrem, toaletą, wanną oraz w miejscu oświetlającym całą łazienkę.
Schody i ciągi komunikacyjne
Korytarze i wszelkiego rodzaju ciągi komunikacyjne wymagają oświetlenia w strefie wyjścia, przed drzwiami i zawieszonymi lustrami. Jeżeli w przedpokoju znajdzie się szafa, również musi być dobrze oświetlona. Warto uwzględnić oświetlenie punktowe przedpokoju. W przypadku schodów sprawdza się również oświetlenie boczne. Ważne jest rozmieszczenie włączników, zarówno na dole, jak i na górze.
Jak rozmieścić gniazda w innych pomieszczeniach?
Gniazda instalowane są najczęściej na wysokości 0,3 m od podłogi. Zalecane jest, by na 5m2znajdowało się przynajmniej 1 gniazdo wtykowe. W wielu przypadkach jest to zdecydowanie zbyt mała ilość. W sypialni należy przewidzieć gniazda do podłączenia lampek nocnych, ładowarek telefonicznych, czy elektronicznego budzika. W salonie kontaktów wymaga TV, kino domowe, zestaw audio. Warto zastanowić się nad zainstalowaniem specjalnych gniazd HDMI do telewizji cyfrowej, gniazd antenowych do telewizji satelitarnej i teleinformatycznych do telefonów stacjonarnych oraz komputerów. Specjalne gniazda teleinformacyjne uchronią mieszkańców przed plątaniną kabli.
Błędy popełniane przy instalacjach elektrycznych
Instalacje elektryczne w domu powinna kompleksowo zaspokajać potrzeby mieszkańców. Zanim przystąpi się do prac instalacyjnych, należy uwzględnić urządzenia, które planujemy podłączyć w przyszłości i zaplanować dla nich przyłącza. Domofon, automatyka do bramy, oświetlenie ogrodowe, czy alarmy będą potrzebowały źródła prądu. Najczęściej popełnianym błędem jest zbyt mała ilość obwodów elektrycznych. Bardzo ważne jest równomierne rozłożenie faz, gdyż może dojść do podłączenia zbyt wielu urządzeń do jednej fazy i przeciążenia.