Logo

Systemy automatyki budynkowej inteligentnego domu – jakie wybrać i które nadają się do późniejszej rozbudowy?

Jaki system automatyki wybrać? Czy zastosowanie automatyki BMS jest zawsze opłacalne? Jak i kiedy najlepiej jest zaprojektować system zarządzania domem? Jakie korzyści płyną z wykorzystywania systemu automatyki? Sprawdź odpowiedzi na wszystkie te pytania!

Automatyka w domu inteligentnym

Systemy inteligentnego domu – BMS przewodowe i bezprzewodowe

System zarządzania budynkiem określany skrótem BMS (angielskie Building Management System), nazywany również automatyką budynkową, to system, którego używa się w budynkach (głównie tych, które wyposażone są w systemy inteligentnego domu) w celu zarządzania systemami automatycznego sterowania budynku, takimi jak system automatyki bram i okien, system włączania i wyłączania urządzeń domowychsystem czujników alarmowychsystem sterowania ogrzewaniem.

Zadaniem takiego systemu jest integrowanie owych systemów w jedną całość, tak by można było sterować nimi wszystkimi z jednego miejsca. Ponadto poza funkcją sterowania system ten ma funkcję monitorującą – podgląda parametry pracy pozostałych systemów i informuje użytkowników o zachodzących ewentualnych błędach czy awariach.

Sterowane za pomocą BMS systemy dzielone są zwykle na dwie grupy nazywane podsystemami. Jednym podsystemem są systemy wchodzące w skład zasilania i sterowania energią elektryczną. Drugim natomiast są systemy zgrupowane w podsystem sterowania komfortem. Systemy BMS mogą pracować i być zintegrowane z resztą systemów bezprzewodowo, jak i przewodowo– te drugie ze względu na swój montaż wybierane są głównie na etapie budowy domu.

System domu inteligentnego najlepiej zaplanować na etapie projektu domu

Idea systemów automatyki budynków znana jest przeszło cztery dekady. Najpierw systemy te wykorzystywane były w budynkach użytku publicznego. Z czasem zaczęto je stosować w budynkach rodzinnych. Początkowo ekskluzywny produkt powoli stał się standardem w nowo wybudowanych domach – obecnie coraz częściej już na etapie wyboru projektu domuopracowuje się również instalację automatyki budynkowej. To wtedy zapadają również decyzje o wyborze konkretnego systemu, a więc tego, czy postawimy na inteligentny dom przewodowy czy bezprzewodowy.

Sterowanie automatyka domu z tabletu

Systemy przewodowe w związku na specyfikę montażu wybierane są głównie przez osoby planujące budowę domu lub jego remont. Instalacja systemu przewodowego jest bowiem inwazyjna w odróżnieniu od bezprzewodowej – wymaga założenia okablowania pod tynkiem. Montaż rozdzielnicy inteligentnego domu z systemem przewodowym również jest inwazyjny. Dlatego, jeśli ma paść wybór na system przewodowy, warto go zaplanować jeszcze na etapie projektowania domu. Co do zasady działania systemy te (przewodowy i bezprzewodowy) funkcjonują tak samo. Jednak na inteligentny dom bezprzewodowy, w odróżnieniu od systemu przewodowego, można zdecydować się w każdej chwili.

System otwarty, umożliwiający rozbudowywanie o kolejne elementy

Na etapie budowy domu warto także zaplanować, czy system ma mieć formę zamkniętą, czy planujemy z czasem dokooptować do niego dodatkowe elementy. Na rynku dostępnych jest kilka otwartych standardów automatyki budynkowej, z pomocą których stworzymy inteligentny dom. System KNX jest jednym z przykładów systemów o jednolitym, otwartym standardzie. Automatyka budynkowa KNX wykorzystywana jest zarówno w domach mieszkalnych, jak i budynkach użytku publicznego. Tego typu system pozwala nie tylko na rozbudowywanie BMS o kolejne elementy, ale także bez problemu nadaje się do integracji różnych urządzeń i systemów.

Projekt systemu BMS do domu energooszczędnego

Niezależnie od tego, czy zamontujemy w naszym domu system zamknięty czy otwarty oraz jaki przy tym standard wybierzemy, projektując go, decydujemy o tym, co ma się składać na inteligentny dom. Cena systemu BMS może być więc mocno zróżnicowana, zależeć będzie od tego, co znajdzie się w konkretnym domu. Montaż systemu w dłuższej perspektywie może się jednak bardzo opłacić – system zarządzając urządzeniami, poprawi efektywność ich pracy i zoptymalizuje wykorzystanie energii w budynku. Dzięki systemowi BMS w łatwy sposób stworzymy energooszczędny inteligentny dom. Schemat instalacji będzie się różnił w zależności od liczby, użytych do systemu urządzeń.

Sterowanie bezprzewowodwe automatyką w kuchni

System automatyki BMS w inteligentny sposób zarządzi działaniem instalacji grzewczej, elektrycznej oraz wentylacyjnej. Zastosowanie rozwiązania, jakim jest system, pozwali na ograniczenie strat ciepła i energii w budynkach nawet do 20 procent w skali roku. Energooszczędność inteligentnego domu przełoży się więc na rachunki.

Jak oszacować koszty instalacji inteligentnego domu – praktyczny poradnik

Koszt instalacji inteligentnego domu może wynieść od kilku tysięcy do nawet 100 tysięcy złotych.

Systemy automatyki budynku różnią się od siebie ceną w znacznym stopniu. Nie zawsze jest też potrzeba stosowania takiego rozwiązania. Niekiedy montaż systemu BMS nie jest opłacalny. Na przykład zastosowanie system KNX – który jest nowoczesnym i drogim standardem – będzie nieopłacalne, jeśli mielibyśmy go wdrożyć do zarządzania budynkiem, w którym działa jedynie system automatyki oświetlenia i alarmu – inwestycja w to rozwiązanie nam się nie zwróci. W takim przypadku lepiej jest pozostać przy tradycyjnych systemach. Inaczej natomiast będzie wyglądała sytuacja w przypadku zarządzania większą liczbą systemów. Wtedy nie tylko koszt instalacji się zwróci, ale również znacząco podniesie się komfort mieszkańców domu.

Nie da się jednoznacznie oszacować kosztów instalacji, ponieważ każdy projekt domu jest ceniony indywidualnie – skontaktuj się z nami – doradzimy i wycenimy projekt dopasowany do Twoich potrzeb.

Projekty domów murowanych, czyli co warto o nich wiedzieć?
Blog
22 Grudzień sylius.ui.original_price 2024
Budowa domu to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu, dlatego wybór odpowiedniego projektu ma kluczowe znaczenie. Wśród dostępnych technologii, domy murowane od lat cieszą się niesłabną
Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść