Logo

Wanna z prysznicem – czy warto wybrać rozwiązanie 2 w 1?

Wybór pomiędzy wanną a prysznicem nie zawsze jest konieczny. Dla osób, które nie mogą dojść w tej kwestii do porozumienia lub chcą korzystać z zalet obu elementów wyposażenia, istnieje rozwiązanie w postaci wanny z prysznicem. Kiedy warto się na nie zdecydować i czy poza zaletami ma jakieś wady?

Wanna z prysznicem na ścianie

Wanna z prysznicem, czyli połączenie 2 w 1

Szybki prysznic o poranku, długa kąpiel wieczorem – z pewnością każdy chciałby mieć możliwość korzystania z obu rozwiązań w zależności od swoich potrzeb. Tymczasem w wielu przypadkach, szczególnie tam, gdzie łazienka z powodu braku wystarczającej przestrzeni jest wyposażona jedynie w kabinę prysznicową, nie jest to możliwe. Inaczej wygląda sytuacja, gdy wymiary wnętrza umożliwiają wstawienie wanny, którą w prosty sposób można uczynić sprzętem dwufunkcyjnym.

Oczywiście nie każda wanna nadaje się do tego, by pełnić jednocześnie funkcję kabiny prysznicowej. Nie dają takiej możliwości przede wszystkim wanny wolnostojące, w które zresztą wyposaża się najczęściej duże pokoje kąpielowe – a w nich w razie potrzeby znajdzie się również miejsce na osobny prysznic. Jeśli jednak w łazience trzeba liczyć się z każdym centymetrem, do wyboru pozostają tradycyjne wanny prostokątne lub wanny narożne.

Wanna i prysznic 2 w 1 – dostępne możliwości

Jest kilka sposobów na to, by połączyć wannę i prysznic. Jednym z nich, najprostszym i najtańszym, ale jednocześnie najmniej eleganckim, jest montaż zasłony prysznicowej. W tym celu należy wyposażyć się w specjalny drążek, który pozwoli na powieszenie tekstylnego parawanu. Duży wybór relingów pozwala dopasować je do wanny o dowolnym kształcie – zarówno prostokątnej, jak i zaokrąglonej. Szeroka oferta zasłon umożliwia z kolei dobór produktu odpowiadającego stylistyce wnętrza.

Chętnie stosowanym rozwiązaniem jest też wanna z prysznicem, którego strefę wydziela szklany panel. Tego typu element mocuje się na specjalnym profilu przykręcanym do ściany. Najczęściej parawan jest częścią ruchomą, której położenie można zmieniać w zależności od potrzeb – może być jedno-, dwu -, trzy-, cztero-, a nawet pięcioczęściowy. Niektóre modele mocuje się natomiast na stałe i wtedy spełniają funkcję szczelnej ścianki. Trzeba zaznaczyć, że opisane rozwiązanie jest bardzo estetyczne i doskonale prezentuje się w nowoczesnych wnętrzach. Powierzchnia parawanów jest prosta w pielęgnacji, a elementy mocujące są dostępne w różnych odcieniach, by można było łatwo skomponować je z barwą armatury. Ponadto montaż tego typu osłon jest prosty i podobnie jak ma to miejsce w przypadku zwykłej zasłony prysznicowej, można wykonać go we własnym zakresie po prawidłowym montażu wanny.

Chcąc skorzystać z rozwiązania 2 w 1, można zdecydować się również na inne, najbardziej nowoczesne rozwiązania. Producenci oferują gotowe produkty, takie jak wanna z kabiną prysznicową, wanno-prysznic czy kabina prysznicowa z wanną.

Wanna razem z prysznicem w łazience

Wanna z kabiną czy wanno-prysznic?

Wanna z kabiną prysznicową to urządzenie, w którym kabina stanowi rodzaj nadstawki będącej integralną część wanny i zajmującą jeden z jej brzegów. W części prysznicowej umieszcza się ściankę i drzwi. Kabina nawannowa w zależności od kształtu wanny może być prostokątna lub okrągła, a w niektórych przypadkach zajmować całą wannę, która jest nią z każdej strony obudowana. Producenci idą jednak o krok dalej i proponują również wanno-prysznic z drzwiami, które pozwalają wejść do wanny jak do zwykłej kabiny prysznicowej. W tym przypadku drzwiczki pełnią również funkcję parawanu chroniącego przed rozchlapywaniem się wody.

Warto także wspomnieć o innym połączeniu wanny z prysznicem, a mianowicie o kabinie prysznicowej, w której tradycyjny brodzik zastępuje wanna. Takie urządzenie ma najczęściej zaawansowane funkcje i szereg udogodnień (np. hydromasaż, zintegrowane siedzisko, radio, oświetlenie), które przemawiają na jego korzyść.

Dla kogo wanna z prysznicem?

Wanna narożna z prysznicem (albo tradycyjna wanna ustawiona w narożniku) to dobre rozwiązanie do łazienki o niewielkim metrażu, w której montaż dwóch osobnych sprzętów nie jest możliwy. Można polecić je osobom, które mimo ograniczonych możliwości aranżacyjnych, jakie zdarzają się np. w mieszkaniach w bloku, nie chcą rezygnować z komfortu, jaki daje wanna z prysznicem.

Wanno-prysznic warto wziąć pod uwagę również wtedy, gdy domownicy mają różne upodobania dotyczące kąpieli – wtedy jedno urządzenie zaspokaja potrzeby wszystkich użytkowników. Z pewnością będzie to dobry wybór także w sytuacji, gdy wśród nich znajdują się dzieci oraz osoby starsze – dla tych ostatnich najwygodniejsze okaże się urządzenie z drzwiami, które rozwiązuje problem z wchodzeniem do wanny i które jednocześnie pozwala zadbać o higienę bez potrzeby siadania w niej (co dla osób z dysfunkcjami układu ruchu ma niebagatelne znaczenie i pozwala na większą samodzielność).

Jakie wady posiada wanna z prysznicem?

Wanny z prysznicem mają przede wszystkim zalety, które częściowo już opisaliśmy. Nie tylko sprawdzają się w małych pomieszczeniach, ale też spełniają potrzeby wszystkich domowników – jednocześnie umożliwiają zachowanie porządku w łazience. Trudno wskazać ich wady, choć w przypadku rozwiązań najbardziej nowatorskich należy zaliczyć do nich cenę. Zintegrowane wanny z prysznicem lub kabiny z wanną to wydatek rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Jeśli jednak nasz wybór padnie na tradycyjną wannę oraz parawan, koszty można ograniczyć, a urządzenie spełni podwójną funkcję tak samo dobrze.

Jest wiele sposobów, by móc korzystać z udogodnień wanny i kabiny prysznicowej, a przy tym w pełni funkcjonalnie urządzić łazienkę. Więcej o kosztach wykończenia łazienki oraz jej aranżacji łazienki w artykule: Łazienka na poddaszu - nowoczesny pomysła na aranżacje.

Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Projekty dużych domów – idealne rozwiązanie dla wymagających
Blog
01 Sierpień 2024
Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć, jakie podejmujemy w życiu. To miejsce, które ma być naszą oazą spokoju, schronieniem przed codziennym zgiełkiem oraz przestrzenią, gdzie
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść