Logo

Kocioł kondensacyjny – co odróżnia go od tradycyjnego kotła?

Nowoczesny kocioł kondensacyjny to oszczędna i ekologiczna alternatywa dla tradycyjnego kotła. Podczas projektowania systemu centralnego ogrzewania w powstającym domu warto rozważyć zastosowanie tego praktycznego rozwiązania, zapewniającego wysoką sprawność cieplną, energooszczędność i bezpieczeństwo.

Kocioł kondensacyjny gazowy - domoweklimaty.pl

Czym jest kocioł kondensacyjny?

Kocioł kondensacyjny to kluczowy element systemu centralnego ogrzewania, w którym dochodzi do wytwarzania ciepła, rozprowadzanego następnie po całym domu. Wyróżnia go zamknięta komora spalania i działanie bazujące na procesie kondensacji, czyli skraplania pary wodnej znajdującej się w spalinach.

To właśnie kondensacja umożliwia odzyskiwanie i dalsze wykorzystywanie powstającej podczas spalania energii. Dzięki temu kotły kondensacyjne charakteryzuje wyjątkowo wysoka sprawność cieplna i energooszczędność. Powoduje to, że są jednocześnie ekologiczne i tanie w eksploatacji.

Budowa kotła kondensacyjnego

Charakterystyczną cechą kotła kondensacyjnego jest zamknięta komora spalania. Specyficzna budowa sprawia, że niezbędne jest pobieranie powietrza z zewnątrz – jest to możliwe np. dzięki wyprowadzonej przez ścianę specjalnej rurze. Takie rozwiązanie eliminuje konieczność stosowania kratki wentylacyjnej czy wentylacji nawiewnej przy ogrzewaniu za pomocą gazu ziemnego (dowiedz się więcej o ogrzewaniu gazem). Dużą zaletą jest też brak możliwości wycieku gazu do pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł.

Budowa pieca kondensacyjnego uzależniona jest m.in. od tego, czy mamy do czynienia z piecem jednofunkcyjnym czy dwufunkcyjnym. Model jednofunkcyjny służy do podgrzewania wody użytkowej – dochodzi do tego w wyodrębnionej części kotła nazywanej podgrzewaczem. Kotły dwufunkcyjne służą do podgrzewania wody użytkowej i stanowią element centralnego ogrzewania. W tym przypadku piec ma wmontowany wymiennik płytowy.

Kocioł kondensacyjny a tradycyjny – podobieństwa i różnice

Sama zasada działania kotła kondensacyjnego i tradycyjnego jest podobna. Podstawowa różnica polega na zastosowaniu w piecu kondensacyjnym odmiennej technologii spalania, która pozwala na odzyskiwanie i ponowne wykorzystywanie energii cieplnej z pary wodnej, która w przypadku tradycyjnego pieca „ucieka” kominem.

Charakterystyczna budowa kotła kondensacyjnego (zamknięta komora spalania czy palniki bezpłomieniowe) zapewnia zdecydowanie większe bezpieczeństwo użytkowania niż w przypadku klasycznych rozwiązań. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów możemy też liczyć na zwiększoną wytrzymałość i dłuższą żywotność takiego urządzenia.

Podobnie jak tradycyjne piece, kotły kondensacyjne wyposażone są w odbiornik ciepła, czyli wymiennik spaliny/woda. Konstrukcja tego elementu jest jednak różna w tych dwóch przypadkach. Piece kondensacyjne mają specjalny odbiornik pozwalający na obniżenie temperatury spalin w taki sposób, by doszło do kondensacji. Wymaga to zastosowania wysokiej jakości materiałów, odpornych m.in. na kwaśny odczyn skroplin – może być to np. stal kwasoodporna z dodatkiem tytanu czy chromu. Całe urządzenie zyskuje dzięki temu wysoką odporność na korozję, a usuwany kondensat jest w pełni bezpieczny dla środowiska.

Piec kondensacyjny na ścianie kotłowni

Czy kocioł kondensacyjny może współpracować z ogrzewaniem podłogowym?

Kotły kondensacyjne świetnie sprawdzają się zarówno w przypadku tradycyjnych systemów z grzejnikami, jak i przy ogrzewaniu podłogowym. Trzeba jednak zauważyć, że funkcjonują prawidłowo jedynie w połączeniu z systemami niskotemperaturowymi.

Oznacza to, że decydując się na piec gazowy kondensacyjny, należy wybrać system, w którym temperatura wody grzewczej w instalacji centralnego ogrzewania jest odpowiednio niska. W przeciwnym razie nie dojdzie do kluczowego procesu kondensacji. Systemy ogrzewania podłogowego zazwyczaj z zasady są niskotemperaturowe, dlatego dobrze współpracują z kotłami kondensacyjnymi.

Sprawność kotła kondensacyjnego a układ doprowadzania powietrza i odprowadzania spalin

Kupując kocioł gazowy kondensacyjny, trzeba pamiętać o tym, że uzyskanie wysokiej sprawności cieplnej uzależnione jest od wielu czynników. Jedną z ważnych kwestii jest zadbanie o właściwe doprowadzanie powietrza i odprowadzanie spalin z całego systemu.

Doprowadzenie do palnika odpowiedniej ilości powietrza jest konieczne do osiągnięcia tzw. punktu rosy, czyli temperatury skraplania. Również odprowadzanie spalin poprzez starannie zaprojektowane przewody ma istotny wpływ na funkcjonowanie całego układu. Dlatego zaleca się stosowanie zestawów powietrzno-spalinowych oferowanych przez producenta danego kotła, ewentualnie kierowanie się jego wskazówkami przy zakupie innego zestawu. Ważne są takie parametry jak długość i średnica przewodów, a także ich liczba bądź sposób zmieniania kierunku ich prowadzenia.

Instalacja grzewcza do pieca kondensacyjnego

Kocioł kondensacyjny – cena

Kocioł kondensacyjny jest zdecydowanie droższy od kotła tradycyjnego – to największa wada tego nowoczesnego rozwiązania. W zależności od rodzaju piec kondensacyjny kosztuje od ok. 4000 zł do nawet ok. 9000 zł. Różnice w cenie związane są z parametrami konkretnego modelu i jego typem (urządzenie jednofunkcyjne lub dwufunkcyjne).

Trzeba jednak pamiętać, że piece kondensacyjne wyróżniają się dużo wyższą sprawnością i energooszczędnością – są zatem o wiele tańsze w eksploatacji, a inwestycja powinna zwrócić się po kilku latach. Należy więc dokonać wyboru pomiędzy większym jednorazowym wydatkiem i oszczędnością rozłożoną w czasie a tańszym zakupem i nieco droższym użytkowaniem.

Kocioł kondensacyjny stanowi atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnego pieca. Dzięki zastosowaniu technologii kondensacji pozwala na uzyskanie wyjątkowo wysokiej sprawności cieplnej, a charakterystyczna budowa sprawia, że jest dodatkowo bardzo bezpieczny w użytkowaniu. Więcej na temat systemów ogrzewania przeczytasz w artykule: Jakie są wymagania dla kotłowni z kotłem na paliwo stałe? Kotły CO i armatura.

Projekty domów murowanych, czyli co warto o nich wiedzieć?
Blog
22 Grudzień sylius.ui.original_price 2024
Budowa domu to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu, dlatego wybór odpowiedniego projektu ma kluczowe znaczenie. Wśród dostępnych technologii, domy murowane od lat cieszą się niesłabną
Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść