Podjazd wizytówką posesji! Jakie materiały i styl wybrać - Atrakcyjne rozwiązania na wygodny podjazd do domu.
Tak jak drzwi wejściowe są wizytówką domu, tak podjazd jest tym, co wyróżnia w pierwszym rzucie oka posesję. Zaniedbany, wykonany ad hoc lub będący jedynie wyjeżdżonym kawałkiem gruntu, nie zachęca zmotoryzowanych gości do odwiedzin, a i dla nich samych będzie często kłopotliwy, szczególnie w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Warto zadbać o ten skrawek posesji, tym bardziej że możliwości jego aranżacji są ogromne.
Koszty i rodzaje materiałów na podjazd
Zastanawiając się nad sposobem wykonania podjazdu, musimy najpierw ocenić, dla jakich pojazdów będzie służył. Jeżeli korzystać z niego, oprócz samochodów osobowych gospodarzy i gości, będzie także np. samochód asenizacyjny lub inne o zwiększonym tonażu, musimy użyć właściwych materiałów o odpowiedniej grubości. Nie ma powodu, by generować niepotrzebnie koszty, budując podjazd na wyrost. Wyróżnić można kilka podstawowych, najczęściej spotykanych materiałów, z których można zrobić dobrze zaaranżowany podjazd. Pierwszym i jednocześnie najtańszym rozwiązaniem jest kruszywo lub kamienie/otoczaki o odpowiedniej średnicy. Wadą zastosowania kruszywa jest konieczność jego uzupełniania, możliwość przerastania przez korzenie, wypłukiwanie oraz większy kurz. Wykluczone też raczej będą ostrzejsze manewry samochodem ze względu na trwale pozostawione ślady takich „fanaberii”, czyli ubytki w nawierzchni. Jednym z najczęstszych materiałów używanych na podjazdy jest niechybnie kostka brukowa. O popularności tego materiału świadczy nie tylko dostępność, ale przede wszystkim różnorodność wzorów i kolorów, co powoduje, że każdy podjazd będzie miał indywidualne cechy, których ograniczeniem może być jedynie nasza własna wyobraźnia i zasobność portfela. W podobnym zakresie cenowym wykonać możemy podjazd do garażu z betonu wylewanego, chociaż ostatnio jest to coraz rzadziej wybierane rozwiązanie. Podjazd pod dom może być także wykonany z paneli PVC, które odznaczają się dobrą trwałością, a po wypełnieniu ich kruszywem lub obsianiu trawą nabierają ładnego, naturalnego wyglądu. Jest to rozwiązanie ciekawe, ale już nieco droższe w wykonaniu. Alternatywą dla drogi gruntowej może być również alejka z płyt chodnikowych. Oczywiście nie będą to nudne kwadraty szarego betonu, do jakich nas przyzwyczaiły miejskie chodniki z lat 80tych. Dla osób, które lubią klasyczne materiały, znane od stuleci, stale dostępna jest kostka kamienna, najczęściej granitowa, która umożliwia wybudowanie podjazdu na wzór dawnego, brukowanego gościńca.
Aranżacja podjazdu na posesje
Zobrazowanie sobie wyglądu koncepcji otwarcia posesji w powiązaniu z architekturą i estetyką domu jest podstawą dobrego zaplanowania tego elementu naszej przestrzeni, jakim jest podjazd do domu. Aranżacje, jakie są możliwe, mają tyle wariantów, że trzeba czasem hamować własne zapędy, aby projektując, nie otrzeć się o kicz. Podobnie, jak dawne projektowanie pałaców i ogrodów było przemyślane jako całość wzajemnie się uzupełniająca, tak i wypadku podjazdu powinny działać te same zasady aranżacji, aby brama, podjazd oraz elewacja budynku były zwięzłe w wyrazie. Dlatego np. do nowoczesnych brył i stonowanych elewacji pasować będą raczej proste, geometryczne wzory o jednolitej lub nieznacznie zróżnicowanej barwie. Doskonałym uzupełnieniem domu tradycyjnego, drewnianego o fundamentach obłożonych kamieniem będzie podjazd do garażu z kostki granitowej.
Rodzaje nawierzchni na podjazd
Mimo, że podjazd do garażu z kostki brukowej jest najczęściej kojarzonym rozwiązaniem, wcale tak nie musi być. Rozpiętość możliwości jest duża – od najprostszej alei żwirowej, poprzez tłuczeń, toczaki, aż po bardzo skomplikowane, różnokolorowe wzory kostki brukowej. Oprócz wcześniej wymienionych materiałów można także użyć np. cegieł ceramicznych lub klinkieru. Są one odporne na warunki atmosferyczne i duże obciążenia. Ciekawą alternatywą dla powierzchni betonowych lanych jest beton stemplowany. Na wylanym betonie odciska się specjalnym szablonem różne wzory, które mogą np. imitować płyty kamienne, czy wzór odpowiadający słojom drewna. Otrzymuje się przez to ciekawe, nietuzinkowe efekty.
Jaki rozmiar kostki brukowej wybrać?
Wielkość kostki brukowej uzależniamy od rozmiarów samego podjazdu. Na krótkie, wąskie odcinki lepiej sprawdzi się kostka o niewielkich rozmiarach. Duże, rozległe podjazdy aż proszą się o użycie dużych produktów, które mogą być łączone z mniejszymi kostkami w celu uzyskania ciekawych wzorów i form. Różnica w takim zastosowaniu ma swoje podłoże praktyczne i ekonomiczne – duże kostki na wąskich, krętych fragmentach będą musiały być mocno docinane, co spowoduje znaczne ich zużycie, niewspółmiernie do m2 pokrycia podjazdu.
Style aranżacji przy układaniu płyty chodnikowej i kostki
Podjazdy stanowią ważną, ale w dalszym ciągu tylko część całej koncepcji domu i jego otoczenia. Muszą współgrać nie tyko ze stylem architektonicznym domu, ale i z zespołem zieleni zwykle otaczających posesję. Całość powinna być kompletna, a im więcej zostawimy przestrzeni niezorganizowanej, tym więcej będzie w niej przypadkowości i całość przestanie być spójna. Jeżeli cały budynek został zaprojektowany i wykonany w stylu minimalistycznym, również zespół alejek, ścieżek i podjazd powinny z nim współgrać prostotą geometrii i stonowaną ścieżką kolorów. Pamiętajmy, że nawet najbardziej wymyślny dom nie powinien prowokować nas do użycia wielu kolorów kostki brukowej, ponieważ będzie to wyglądało zwykle źle, niepotrzebnie pstrokato i bezładnie. W takich przypadkach ogranicza się różnorodność kolorystyczną do maksymalnie trzech barw. Nawet za pomocą, wydawałoby się tak skromnych narzędzi, jakimi są trzy kolory, można uzyskać wystarczająco efektowną aranżację.
Ciągi komunikacyjne alejek przy posesji
Dopełnieniem aranżacji podjazdu są wszelkie ścieżki i dróżki otaczające dom i przecinające posesję. Nie mogą być one przypadkowe i, podobnie jak wilcze szlaki, muszą prowadzić do konkretnego celu. Każda przypadkowość będzie oznaczać, że ścieżka najzwyczajniej nie jest potrzebna. Jeżeli nawet wykonaliśmy drogę wraz z podjazdem z wielkoformatowych płyt betonowych, postarajmy się, aby w podobnej stylistyce, za pomocą mniejszych form, ale w zbliżonej koncepcji, zostały wykonane alejki.
Przeczytaj więcej w artykule o nawierzchni wokół domu – modne i sprawdzone rozwiązania na spójny podjazd, chodniki i taras