Dobór grzejników: jak obliczyć zapotrzebowanie ciepła na m2 - kalkulator
Wbrew pozorom dobór grzejników nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Istnieje jednak sposób na znalezienie „złotego środka”. Trzeba obliczyć zapotrzebowanie ciepła na metr kwadratowy i stosownie do niego dobrać grzejniki. Wyjaśniamy, jak to zrobić i jeszcze przy tym zaoszczędzić.
Pomocnymi narzędziami, pozwalającymi dobrać odpowiednie grzejniki są kalkulatory, który uwzględniają najważniejsze kryteria dla obliczenia ich mocy. Chodzi tu m.in. o jakość izolacji, metraż pomieszczeń czy wykorzystywane paliwo. Dokładne wyliczenia są niezbędne, żeby grzejnik był skrojony na właściwą miarę.
Jak określić zapotrzebowanie ciepła w domu?
Pierwszym krokiem przy doborze grzejników jest określenie charakterystyki cieplnej pomieszczeń, a także całego mieszkania. Chodzi przede wszystkim o to, czy mieszkanie jest ocieplane, a jeśli tak – to w jaki sposób i kiedy wykonano ocieplenie. Dla domów bez izolacji cieplnej, które zbudowano przed latami osiemdziesiątymi XX w. zapotrzebowanie na moc grzewczą wynosi nawet 120–200 W/m2. Znając metody wykorzystywane w budownictwie pod koniec XX w. (1980–2000), można założyć, że w pomieszczeniach potrzeba 90–120 W/m2. Z kolei w nowoczesnym budownictwie, gdzie standard szczelności okien znacząco się poprawił, a do ocieplania używa się styropianu skutecznie zatrzymującego ciepło, zapotrzebowanie spada do przedziału 60–90 W/m2. Co więcej, w niedużym, ale za to bardzo dobrze ocieplonym domu jednorodzinnym zapotrzebowanie może być jeszcze niższe, podobnie jak w przypadku mieszkań, które znajdują się w środku szeregu zabudowy i mogą dodatkowo czerpać korzyść z ogrzewania sąsiednich lokali.
Wyznaczenie kosztów przypadających na jednostkę zużycia ciepła
Decyzja o paliwie, jakim będzie ogrzewany dom, należy do jednej z najtrudniejszych na etapie budowy czy generalnego remontu. Problem ten znika w przypadku mieszkań, w których sposób ogrzewania lokalu jest zazwyczaj narzucany z góry. Według danych statystycznych za ubiegłe lata można dokonać skutecznego rozeznania w kwestii wyboru paliwa, najpierw jednak trzeba obliczyć zapotrzebowanie na ciepło. Służą do tego specjalne kalkulatory, ale można odnieść do siebie najczęściej otrzymywane wartości. Dla domów pasywnych będzie to ok. 15 kWh/m2 rocznie, w domach energooszczędnych – 20–60 kWh/m2, w standardowych domach – 70–100 kWh/m2, a w starszych budynkach – ponad 120 kWh/m2 w ciągu roku. Te wartości pomnożone przez liczbę metrów kwadratowych powierzchni domu zobrazują jakie są rzeczywiste potrzeby. Uwzględniając ceny z 2018 roku, do najoszczędniejszych metod ogrzewania należą węgiel, gaz ziemny i energia elektryczna, jednak po uwzględnieniu użycia optymalnych pomp ciepła i kotłów najnowszych generacji.
Projeky nowoczesnych domów -Klimek 3 115.66m²
Jak dobrać moc grzejnika do wielkości pomieszczenia
Znając już potrzeby całego domu czy mieszkania, można przejść do etapu doboru mocy grzejników. Mogą w tym pomóc kalkulator doboru grzejnika oraz tabela mocy grzejników. Pierwsze narzędzie ułatwi uwzględnienie wszystkich aspektów, o których mowa była wcześniej, w celu podjęcia najlepszego wyboru. Dobry kalkulator powinien uwzględnić m.in. lokalizację budynku, kondygnację, rodzaj pomieszczenia, liczbę ścian zewnętrznych oraz oczywiście wymiary. To, jakie grzejniki ostatecznie znajdą się w domu, zależy też od rodzaju instalacji w budynku. Chodzi tu o to, czy możliwe jest wykorzystanie grzejników zasilanych z boku lub od dołu. W domach jednorodzinnych największą popularnością cieszą się grzejniki jedno- lub dwupłytowe. Ich moc obliczyć można za pomocą kalkulatora lub używając odpowiedniego wzoru. Ten najlepiej wyjaśnić na podstawie przykładu:
Załóżmy, że mamy pokój o powierzchni 10 m2 i standardowej wysokości 2,7 m, znajdujący się w starym budownictwie. Zapotrzebowanie na ciepło wyraża się w watach (W), a jednostkowe zapotrzebowanie – w watach na metr kwadratowy (W/m2). Dla starego budownictwa należy przyjąć zapotrzebowanie cieplne rzędu 150 W, zatem moc grzejnika to iloczyn powierzchni i zapotrzebowania. To nam daje:
150 W × 10 m2 = 1500 W/m2.
Kiedy montowane są grzejniki żeberkowe, często pada pytanie o to, ile żeberek grzejnika aluminiowego przypada na 1 m2? Najczęściej można spotkać się z odpowiedzią, żeby na jeden mkw. przypadało jedno żeberko. Nieco inne zasady funkcjonują w przypadku grzejników łazienkowych – tutaj warto sprawdzić, czy możliwe jest podłączenie grzejnika krzyżowego góra-dół, który zapewnia największą wydajność. W przypadku układu dół-góra można stracić nawet 40% mocy grzejnika. Wiedząc już, jaką moc powinien mieć grzejnik, trzeba zajrzeć do tabeli mocy. Uwzględnia ona parametry mocy kotła oraz tzw. współczynniki korekcyjne. W najczęściej montowanych instalacjach gazowych (75/65/20°C oraz 55/45/20°C) wystarczy dopasować grzejnik z tabeli. Jeśli parametry odbiegają od standardowych, należy wziąć pod uwagę współczynnik korekcyjny, który mnożymy przez zapotrzebowanie na ciepło.
Rozliczenie kosztów centralnego ogrzewania w budynkach
We wspólnotach mieszkaniowych koszty centralnego ogrzewania rozlicza się na bazie z góry ustalonych zasad. Często kosztem początkowo obciążony jest zarządca, który następnie dzieli wydatki na poszczególne lokale (uwzględnia się koszt ogrzania lokalu wraz z jego lokalizacją oraz części wspólnych). W efekcie mieszkańcy otrzymują fakturę składającą się z czterech elementów: opłaty za zamówioną moc cieplną, opłaty za energię cieplną, opłaty za czynnik grzewczy oraz opłaty przesyłowej. Po ustalonym okresie następuje końcowe rozliczenie, z którego może wyniknąć nadpłata lub niedopłata.