Piec typu koza (piec wolno stojący) – tańsza i funkcjonalna alternatywa kominka
Piece typu koza do ogrzewania wracają do łask! Coraz częściej decydują się na nie zarówno mieszkańcy wsi, jak i miast, którym zależy na przyjemnej, domowej atmosferze, jaką tworzy tlący się w domu ogień. Czy jednak koza to na pewno najlepsze rozwiązanie? Jaki piec wolnostojący wybrać i na czym go postawić? Czy żeliwna koza sprawdzi się w salonie? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy poniżej!
Jaki piec wolnostojący wybrać?
Na rynku istnieją różnego rodzaju piece wolnostojące, spośród których trudno jest wybrać ten właściwy. Jednym z najpopularniejszych są piece żeliwne dostępne w najróżniejszych kształtach oraz piece z blachy emaliowanej w różnych odcieniach. W tego typu modelach drzwiczki przeważnie są żeliwne, a blacha malowana jest proszkowo, dzięki czemu można zdecydować się na model w pasującym do wnętrza kolorze. Piece z blachy zwykle mają kształt sześcianu prostokątnego i świetnie prezentują się w nowoczesnych wnętrzach. W zależności od użytej ceramiki i zastosowanych dekoracji, za tego rodzaju model zapłacimy od 800 do nawet 5 tys. zł. Popularne są również piece wolnostojące ze stali, która przeznaczona jest do wysokich temperatur. Tego rodzaju modele, w przeciwieństwie do pieców żeliwnych, szybko stygną, są jednak lżejsze. By dłużej trzymały ciepło, pokrywane są kaflami.
Który z tych pieców jest najlepszy i który warto wybrać? Na to pytanie nie ma jednoznacznej, uniwersalnej odpowiedzi. Każdy z nich charakteryzuje się bowiem odmiennymi właściwościami, designem i kosztem. Każdy ma zarówno wady, jak i zalety, które – podejmując decyzję – należy brać pod uwagę. Decydując się na konkretny model, należy również brać pod uwagę jego koszt oraz nasze indywidualne potrzeby.
Piec koza z płaszczem wodnym
Decydując się na piecyk kozę z wkładem kominkowym, zwykle liczymy na to, że dzięki niemu obniżymy wydatki związane z ogrzewaniem. Alternatywą dla tego rodzaju produktu jest piec wolnostojącykoza z płaszczem wodnym, który ogrzewać będzie wodę centralnego ogrzewania. W tym celu potrzebny nam będzie komin i miejsce na piec kominkowy. Jeżeli koza służyć nam będzie jako piec centralnego ogrzewania, może być zamontowana w kotłowni i podłączona do instalacji grzewczej. Koza z płaszczem wodnym jest bowiem rozwiązaniem wyjątkowo wydajnym, które w zupełności wystarczy do ogrzania przeciętnej wielkości domu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by koza znalazła się w widocznym miejscu w salonie – wystarczy, że wybierzemy nowoczesny, estetyczny model. O ewentualnym płaszczu wodnym warto pomyśleć jak najwcześniej – kupiona wraz z nim koza będzie tańsza niżpiecyk kozai płaszcz kupowane osobno.
Piec kaflowy wolnostojący
Piece kaflowe wolnostojące to rozwiązania, które świetnie sprawdzają się w eleganckich, klasycznych wnętrzach. Idealnie wkomponowują się w ich wystrój, jednocześnie stając się ich dekoracją. Piece kaflowe, choć na przestrzeni ostatnich lat zastępowane były nowoczesnymi rozwiązaniami, obecnie wracają do łask i znów są na topie. Pod pewnymi względami mają również przewagę nad innymi rozwiązaniami – długo trzymają ciepło, nie potrzebują prądu, gazu czy wody. Jednocześnie są niezawodne i bardzo trwałe.
Piec żeliwny (koza żeliwna) wolnostojący
Ze wszystkich rodzajów pieców wolnostojących, to właśnie żeliwna koza cieszy się największą popularnością. Dostępne na rynku modele wyróżniają się wyjątkową estetyką i szerokim spektrum kształtów i form. Niektóre swoim wyglądem przypominają niewielkich rozmiarów segmenty czy szafeczki, inne stylizowane są na eleganckie zegary, telewizyjne odbiorniki, a nawet stacjonarne, klasyczne kominki. W nowoczesnych wnętrzach doskonale prezentują się żeliwne kozy o prostych, minimalistycznych kształtach.
Piec żeliwny typu koza w salonie
Piec typu kozamoże zostać umieszczony w każdej części domu, pod warunkiem, że będziemy mieli tam możliwość podłączenia go do komina. Chętnie stosowanym rozwiązaniem jest umieszczanie pieca w salonie. Wówczas odwiedzający nas goście mogą spędzić czas i zrelaksować się przy w przyjemnej, domowej atmosferze. Jednocześniekoza grzewczazapewni nam ciepło w chłodne, zimowe dni.
Na czym postawić piec wolnostojący?
By użytkowanie kozy było bezpieczne, piec powinien zostać odpowiednio zamontowany i umieszczony we właściwym miejscu. Przede wszystkim należy upewnić się, że zapewniliśmy właściwe odprowadzenie spalin i doprowadzenie powietrza do spalania. Ważne jest także, by pod piecem znalazła się posadzka wykończona niepalnymi materiałami, np. posadzką ceramiczną, cegłą klinkierową lub kamieniem. Jeżeli podłoga jest drewniana, kładzie się na niej specjalną podkładkę z blachy lub szkła hartowanego.
Piec koza z nadmuchem, wolnostojący piec kaflowy czy koza z płaszczem wodnym – możliwości jest dziś bardzo wiele, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i estetyki dostępnych rozwiązań. Którą z nich wybrać do swojego domu? To zależy tylko od zasobności portfela, możliwości, jakie stwarza dom i indywidualnych preferencji rodziny.