Logo

Jakie są wymagania dla kotłowni z kotłem na paliwo stałe? Kotły CO i armatura.

Kategorie: ogrzewanie

Budując dom, każdy właściciel musi zdecydować, jaki rodzaj ogrzewania będzie dla niego optymalny. Najlepszym momentem na planowanie w zakresie, jak i czym będzie ogrzewany budynek mieszkalny, jest właśnie powstawanie projektu domu. Uwzględni on dzięki temu od razu odpowiednią kotłownię, która spełni wszelkie normy. Częstym wyborem w domach jednorodzinnych jest paliwo stałe, dlatego warto się dowiedzieć, jakie wymagania dla tego typu kotłowni niesie ze sobą prawo budowlane.

Jakie są wymagania dla kotłowni z kotłem na paliwo stałe? Kotły CO i armatura.

Jaka musi być kotłownia na paliwo stałe?

Kotłownia na paliwo stałe:biomasy, brykiet i pellet, czyli przetworzone drewno oraz różnego rodzaju węgiel przede wszystkim musi gwarantować mieszkańcom domu pełne bezpieczeństwo. Dlatego należy trzymać się ściśle wszystkich przewidzianych przepisami zasad. Kotłownie na paliwo stałe można podzielić ze względu na moc cieplną na mniejsze – do 25 kW oraz większe – od 25 kW. W domach jednorodzinnych zazwyczaj instaluje się kotły o mocy do 25 kW, ponieważ w zupełności wystarczają one, by ogrzać budynek. Na kotłownię przeznaczyć trzeba osobne, funkcjonalne pomieszczenie, w którym bez problemu zmieści się podajnik paliwa, a obsługa kotła będzie wygodna. W zależności od mocy urządzenia, ustala się odpowiednią kubaturę kotłowni, której wysokość musi wynosić min 2,2 m (jedynie w istniejących już budynkach dopuszcza się wysokość 1,9 m). Kotłownia powinna się znajdować w piwnicy lub na parterze budynku i być usytuowana centralnie w stosunku do ogrzewanych pomieszczeń. Należy też zadbać o miejsce do przechowania opału – należy to zrobić w taki sposób, by jego część znajdowała się w kotłowni, ale nie w bezpośrednim sąsiedztwie kotła.

Wentylacja kotłowni

Wentylacja kotłowni na paliwo stałe jest niezwykle istotną kwestią, ponieważ to od niej w dużej mierze zależy bezpieczeństwo domowników.Dlatego bez zastrzeżeń powinna działać w niej wentylacja nawiewna oraz wywiewna. Jeśli któraś z nich zawodzi, prowadzi to do dymienia lub, co gorsza, zatrzymania w pomieszczeniu szkodliwych gazów. Aby zadbać o prawidłową wentylację, należy pamiętać o kilku zasadach, które powinny pojawić się już w projekcie budynku. Przewody wentylacyjne muszą być wykonane z materiałów niepalnych, komin trzeba dopasować do planowanego paliwa, wyprowadzić go ponad dach i dopasować do rodzaju pokrycia. Przydaje się także tzw. przerywacz ciągu, który sprawdza się w momencie zbyt dużego podciśnienia. Kanał wentylacji nawiewnej, który umieszcza się metr nad poziomem podłogi, powinien być niezamykany i mieć wymiar 50% powierzchni komina. Dobrze sprawdza się umieszczenie w nim urządzenia do regulacji przepływu powietrza. Z kolei murowany kanał wentylacji wywiewnej powinien mieć co najmniej 25% przekroju komina i być wyprowadzony ponad dach. Ponadto trzeba zadbać o prawidłowe połączenie kotła z kominem przez przewód zwany czopuchem, ponieważ gwarantuje to bezpieczne usunięcie spalin oraz wykonanie tzw. wyczystki służącej do czyszczenia komina.

Wybór kotła i armatury

Kocioł OC powinien przede wszystkim być dostosowany do paliwa stałego, którym zamierzamy ogrzewać nasz dom. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań dedykowanych dla konkretnego rodzaju paliwa stałego. Kiedy już wybierzemy rodzaj paliwa, należy dobrać moc kotła do kubatury budynku, następnie postawić go na dokładnie wypoziomowanym podłożu - na postumencie, co najmniej 5 cm od poziomu podłogi wykonanej z niepalnych materiałów. Aby umożliwić czyszczenie, kocioł powinien mieć zachowane odpowiednie odległości od bocznych ścian oraz co najmniej 0,7 m przestrzeni z tyłu. Ważnym elementem są także solidne drzwi z materiałów niepalnych. Do tego kotłownia musi być wyposażona w cały szereg urządzeń, które działają na prąd, dlatego potrzebne są gniazda elektryczne, do których podpięte będą elementy automatyki czyli pompy, siłowniki, sterowniki, rozdzielacze, przewody. Konieczniewymagania dla kotłownito w każdym przypadku także odpowiedni dostęp światła, dlatego przydają się w pomieszczeniu okna i dobre źródło sztucznego oświetlenia.

Kotłownia na pellet

Jednym z często wybieranych paliw stałych jest w przypadku domów jednorodzinnych pellet z gwarancją jakości. Paliwo to produkowane jest z czystych trocin i skleja się je pod ciśnieniem do postaci granulatu o wielkości 6 mm. Jeśli decydujemy się na ogrzewanie pelletem, musimy mieć świadomość, jak powinna funkcjonowaćkotłownia na pellet. Wymaganiadla tego typu opału to przede wszystkim osobne pomieszczenie, odpowiedni kocioł z podajnikiem oraz potrzeba przechowywania pelletu w całkowicie suchych warunkach, ponieważ w przypadku zawilgocenia spada jego wartość opałowa. Pomieszczenie powinno spełniać oczywiście wszystkie warunki ogólne przewidziane dla kotłowni na paliwo stałe. Pierwszego uruchomienia kotłowni dokonuje serwisant, który jednocześnie sprawdza urządzenia i programuje sterownik na optymalną pracę całej instalacji. Warto podkreślić, że pellet to paliwo ekologiczne, które nie wydziela substancji smogowych, co dla coraz większej liczby osób ma niebagatelne znaczenie podczas podejmowania decyzji o sposobie ogrzewania domu.

Kotłownia na pellet

Kotłownia na ekogroszek

Kotłownia na ekogroszekto również pomieszczenie, w którym obowiązują ogólne wymagania dotyczące kotłowni. Powinna być osobnym pomieszczeniem o odpowiednim rozmiarze, w którym wygodnie wykonamy wszelkie potrzebne do obsługi kotła czynności. Ekogroszek to rodzaj stałego paliwa, które produkowane jest na bazie węgla kamiennego. Również on ze względu na niską zawartość siarki i popiołu uznawany jest za surowiec ekologiczny, stąd jego popularność jako rodzaju opału w domach jednorodzinnych.

W trosce o nasze środowisko warto zdecydować się na najbardziej ekologiczne rozwiązania w zakresie wyboru kotła CO. Niskoemisyjne urządzenia na ekogroszek i pelet działające we właściwie urządzonych kotłowniach jednocześnie sprawnie ogrzeją nasz budynek mieszkalny i będą przyjazne dla otoczenia.

Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Projekty dużych domów – idealne rozwiązanie dla wymagających
Blog
01 Sierpień 2024
Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć, jakie podejmujemy w życiu. To miejsce, które ma być naszą oazą spokoju, schronieniem przed codziennym zgiełkiem oraz przestrzenią, gdzie
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść