Okna dachowe – jak wybrać?
Okno na poddaszu doświetla pomieszczenia, jest również ciekawym elementem aranżacyjnym. Wybierając jednak okna dachowe warto zdecydować się na takie, które nie tylko zapewnią komfort użytkowania, ale będą również wpisywały się w ideę energooszczędności.
Okna dachowe oferuje tylko kilku producentów, nie oznacza to jednak, że będziemy mieli problem z ich wyborem. Oferta jest naprawdę bardzo bogata i dostosowana do potrzeb indywidualnego klienta. Dostępne na rynku okna różnią się nie tylko ceną, ale również wielkością (co pozwala na dobranie konkretnego modelu i idealne dopasowanie do połaci ), parametrami technicznymi, czy sposobem otwierania. Przed dokonaniem zakupu warto więc sprecyzować swoje oczekiwania.
Współczynnik przenikania ciepła dla okna
Okna dachowe można zastosować na każdym rodzaju poszycia dachowego, ale nie powinny być one montowane na dachu o kącie nachylenia mniejszym niż 15 stopni. Wymóg taki podyktowany jest kwestiami bezpieczeństwa. Zalegający śnieg albo opady gradu czy mogłyby w taki wypadku uszkodzić okno – mimo zastosowania wzmocnienia w postaci szkła hartowanego czy też laminowanej folii chroniącej przed zbiciem i rozpryśnięciem.
Okna połaciowe mogą być wykonane zarówno z drewna jak i PVC. Jeśli okno drewniane nie jest osłonięte od strony zewnętrznej nierdzewną blachą, należy liczyć się z tym, że trzeba je będzie co kilka lat malować specjalną farbą. Malować nie trzeba okien plastikowych, za to trzeba je często myć.
Rozważając zakup okna warto przyjrzeć się współczynnikowi przenikania ciepła. Jeśli zależy nam na zachowaniu energooszczędności warto trochę więcej dopłacić i wybrać okno z szybami termoizolacyjnymi wypełnionymi gazem szlachetnym, gdzie współczynnik przenikania ciepła wynosi ok. 1,1. Zaletą szyb termoizolacyjnych jest również fakt, iż zapobiegają one nadmiernemu przenikaniu promieni słonecznych do wnętrza domu, dzięki czemu pomieszczenia nie będą przegrzewane.
Jak otwierają się okna dachowe?
Najczęściej inwestorzy wybierają okna obrotowe, z osią obrotu zamontowaną w połowie wysokości skrzydła. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy łatwy dostęp do zewnętrznej szyby, co jest niezwykle pomocne przy ich myciu. Z kolei okno uchylne, z osią umiejscowioną w górnej krawędzi, otwiera się z ,,dołu do góry,,. Połączeniem obu wersji jest okno obrotowo-uchylne z dwiema osiami obrotu skrzydła. Na rynku dostępne są także okna wysokościowe ze specjalnym układem siłowników i osią obrotu skrzydła umiejscowioną powyżej 2/3 wysokości okna, oraz rozwierane – z zawiasem na bocznej krawędzi umożliwiającym otwieranie okna w klasyczny sposób, na zewnątrz. I w końcu okna, których nie można otworzyć, czyli nierozwierane.
Do otwierania okien usytuowanych w trudno dostępnych miejscach służą systemy zdalnego sterowania. Podnoszenie i opuszczenie skrzydła okiennego jest w takim wypadku bardzo łatwe i może odbywać się np. za pomocą pilota zdalnego sterowania. Ważnym aspektem jest również takie umiejscowienie okna, aby możliwe było ,,podziwianie,, nie tylko nieba. Optymalna odległość od podłogi powinna wynosić ok. 100 cm. Zastanawiając się nad rozmieszczeniem okien połaciowych pamiętajmy również, iż minimalna powierzchnia szyb powinna stanowić 1/10 powierzchni podłogi.
Fot. Velux