Logo

Budowa nowoczesnego tarasu. Jak wykonać odpowiednią hydroizolację tarasu i jaki podest wybrać?

Kategorie: Otoczenie

Budowa tarasu nie musi przysparzać wielu problemów. Dobrze jest jednak pamiętać o kilku kwestiach przy okazji projektowania konstrukcji. Podpowiadamy, jakie materiały wybrać i jak zbudować taras przy domu.

Budowa przydomowego tarasu z desek

Budowa tarasu od podstaw: jaki materiał wybrać?

Jaki materiał na taras wybrać? Źle dobrane produkty bądź błędy w montażu mogą niekorzystnie wpłynąć na estetykę otoczenia domu, skrócić żywotność użytkową tarasu i narazić nas na dodatkowe koszty związane z przebudową lub naprawą jego konstrukcji.

Najczęściej wybieranym materiałem na budowę podestu są płytki tarasowe drewniane lub deski kompozytowe. Oba materiały mają wady i zalety. Jak wykonać taras z wymienionych materiałów? Ważne jest dobranie odpowiedniej hydroizolacji – pamiętajmy, by wszystko zaplanować już na etapie projektowania tarasu.

Budowa tarasu: jaka powierzchnia będzie odpowiednia?

Każdy, kto planuje budowę tarasu, powinien zadać sobie pytanie: jaką funkcję ma pełnić konstrukcja na działce? Mało kogo zadowoli powierzchnia, na której można ustawić jedynie fotel z krzesłem. Taras jest często traktowany jako letnia jadalnia lub salon – najlepiej, gdyby jego powierzchnia odpowiadała powierzchni jadalni wewnątrz domu. Optymalną przestrzenią jest 12-16 metrów kwadratowych.

Przy obliczaniu powierzchni pomocne będzie uwzględnienie zagospodarowania tarasu. Planując rodzaj oraz wielkości mebli, które mają się na nim znaleźć, łatwiej nam także będzie zdecydować się na kształt tarasu – to, czy przybierze on kształt litery L, czy też zbudujemy go na planie prostokąta lub kwadratu.

Jaka będzie odpowiednia powierzchnia tarasu?

Taras – na czym bezpiecznie osadzić? Taras na płycie betonowej czy na podsypce piaskowej?

Jak zbudować taras? Zacznijmy od wyboru odpowiedniego fundamentu pod taras. Pamiętajmy, że niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na budowę tarasu na gruncie, czy też na naziemnej płycie betonowej – na każdym z tych fundamentów można bezpiecznie go osadzić, jeśli tylko poprawnie wykonamy podbudowę oraz montaż podestu.

Budowa tarasu na gruncie

Jeśli zdecydujemy się na budowę tarasu na gruncie, konieczne będzie wykonanie odpowiedniej konstrukcji, na której montowany będzie podest. Deski mocuje się do legarów, które opierają się na zakotwiczonych w gruncie betonowych słupkach. Przedtem jednak należy przygotować grunt. Na wyznaczonym pod budowę tarasu obszarze ściągamy wierzchnią warstwę gleby (około 10-15 cm). Pamiętajmy, że podbudowa powinna znajdować się powyżej poziomu terenu wokół domu. Na tak przygotowaną glebę wysypujemy piasek lub pospółkę. Nie możemy także zapomnieć o zachowaniu odpowiedniego spadku w kierunku krawędzi tarasu – powinien on wynosić około 1,5-2 stopnie.

Mocowanie desek na podłożu zakotwiczenie do krokiew

Budowa tarasu na płycie betonowej

Nowoczesny taras z płytek kompozytowych lub z drewna możemy zbudować zarówno na gruncie, jak i na płycie betonowej. Przystępując do budowy tarasu na betonie, należy przygotować podbudowę. Ściągamy warstwę wierzchnią gleby, około 30 cm i wysypujemy to miejsce żwirem. Żwir powinien być zagęszczony. Następnie robimy podsypkę, używając do tego piasku lub chudego betonu. Na tak przygotowanym podłożu możemy ułożyć płytę tarasową.

Podest tarasowy kompozytowy i drewniany – montaż, zalety i wady

Dobrze wykonany fundament pod taras to jedno. Kolejną sprawą jest dobór i montaż podestu. Jak wykonać taras drewniany na płycie? Musimy pamiętać, że drewno nie może mieć styczności z betonem. Konieczne więc będzie odizolowanie go za pomocą legarów. Do nich dopiero mocowane są deski za pomocą wkrętów. Podest drewniany podobnie więc będzie montowany zarówno na gruncie, jak i na betonie.

Zaletą desek drewnianych jest ich naturalny wygląd i ponadczasowa elegancja. Wadą natomiast jest konieczność stałej pielęgnacji. Drewno, by nie niszczało, musi być regularnie konserwowane za pomocą różnego rodzaju środków. Trudniej jest również utrzymać tość drewnianego tarasu. Drewniany taras jest też droższą inwestycją niż z konglomeratu.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku desek kompozytowych – te można układać bezpośrednio na betonie, choć nie wszystkie. Panele muszą być specjalnie do tego przygotowane – mają one wtedy gumową podbudowę, pełniącą funkcję amortyzacji. Układa się je na płycie obok siebie, łącząc za pomocą specjalnie przygotowanych do tego złączek. Montaż jest niezwykle prosty i szybki. Zaletą produktu jest łatwość utrzymania go w czystości. Deski te nie wymagają również stosowania impregnatów do drewna. Wadą desek kompozytowych jest to, że szybko się nagrzewają na słońcu, uniemożliwiając stąpanie po nich gołą stopą.

Oczyszczanie tarasu wodą pod ciśnieniem

Hydroizolacja tarasu – jak ją poprawnie wykonać?

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na deski z drewna, czy kompozytu, płyta betonowa, na którą kładziemy deski, powinna być zabezpieczona przed wilgocią. Z czego wykonać izolację tarasu betonowego? Współczesny rynek oferuje szeroką gamę hydroizolacji do tarasów i balkonów – folie w płynie, papy podkładowe, powłoki bitumiczne czy szybkoschnące masy uszczelniające. Decydując się na któreś z rozwiązań, należy zwrócić uwagę, czy produkt przeznaczony jest pod deski tarasowe oraz czy chroni przed wodą, słońcem i mrozem.

Jeśli chcemy wykonać izolację samemu, najlepiej będzie wybrać specjalnie przeznaczoną masę, którą można łatwo zaaplikować za pomocą pędzla lub wałka. Bardzo często masy nie wymagają gruntowania. Ponadto są wysoko elastyczne i mostkują rysy.

Otwarty taras zabudowany deskami z meblami ogrodowymi i podsypany żwirkiem

Zarówno taras kompozytowy, jak i drewniany ma swoje zalety. Drewno wymaga impregnacji, ale jest materiałem ponadczasowym i ekskluzywnym. Deski kompozytowe są łatwe do utrzymania w czystości i tańsze niż drewno, ale szybko się nagrzewają. Wybierając materiały, dobierzmy je do swoich potrzeb i budżetu.

Projekty domów murowanych, czyli co warto o nich wiedzieć?
Blog
22 Grudzień sylius.ui.original_price 2024
Budowa domu to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu, dlatego wybór odpowiedniego projektu ma kluczowe znaczenie. Wśród dostępnych technologii, domy murowane od lat cieszą się niesłabną
Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść