Nowoczesne tekstylia do domu – efektowne i przyjemne w dotyku
Podczas urządzania domu zawsze staramy się, by wnętrzach panowała przytulna atmosfera, a otoczenie sprzyjało codziennemu wypoczynkowi. Aby osiągnąć taki efekt, warto wyposażyć się w tekstylia, takie jak firany, pledy, koce, obrusy i wiele innych dodatków. Co należy o nich wiedzieć?
Tekstylia dekoracyjne nieodłącznym elementem każdego wnętrza
Kiedy skończymy malowanie ścian i meblowanie wnętrz, przyjdzie pora na dodatki – tekstylia w domu pełnią bardzo ważną funkcję, ponieważ to właśnie dzięki nim możemy kreować konkretne stylizacje i podkreślać te elementy aranżacji, na których najbardziej nam zależy. Za ich pomocą stworzymy ciekawe kontrasty, zadbamy o sezonowy wystrój salonu i sypialni, ale też sprawimy, że przebywanie w domowych pomieszczeniach stanie się przyjemniejsze.
Otoczeni miękkimi i przyjemnymi w dotyku kocami, pledami i innymi tekstyliami, szybko się odprężymy i oddamy wypoczynkowi. Pamiętajmy również, że poduszki, koce oraz inne tekstylia sprawdzą się także w roli ozdób i akcesoriów do ogrodów i na tarasy, gdzie uprzyjemnią nam letni relaks na świeżym powietrzu.
Tekstylia do domu – dodatki ocieplające wnętrze o praktycznym zastosowaniu
Choć dekoracyjna rola tekstyliów w domu wydaje się kluczowa, musimy pamiętać, że w większości przypadków są to również akcesoria bardzo pożyteczne i wpływające na nasz komfort życia, nawet jeśli na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy. Jakie tekstylia są najczęściej stosowane w mieszkaniach?
- Dywany – to najpopularniejsza dekoracja posadzek. Są miękkie i ciepłe w dotyku, a zatem dzięki nim możemy wygodnie chodzić po domu bez butów. Do tego wygłuszają hałasy, dbając o komfort całej rodziny.
- Firanki dekoracyjne i zasłony – pięknie przystrojone oknomoże stać się główną zaletą całego pomieszczenia.
- Pledy i koce – mogą pełnić dekoracyjną funkcję narzuty na meble albo też czekać poskładane na kanapie lub sofie, aż ktoś zechce się otulić miękkim i ciepłym materiałem.
- Poduszki dekoracyjne – najpopularniejsze tekstylia domowe, które niezwykle pomagają w kreowaniu wnętrz. Są niewielkie, więc można je łatwo wymieniać, np. podczas tworzenia sezonowych aranżacji. Ponadto w każdej chwili można je podłożyć pod głowę lub plecy i dać odpocząć mięśniom.
- Obrusy i serwety – dekoracja stołu kojarzy nam się najczęściej z uroczystymi kolacjami i świątecznym czasem spędzanym z rodziną. Jednak obrusy i bieżniki zabezpieczają także stół przed trwałymi zabrudzeniami i zarysowaniami.
Materiały stosowane do produkcji domowych tekstyliów
Surowce używane do produkcji tkanin i dzianin mogą być włóknami pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego, ale nie tylko. Znane są także coraz popularniejsze materiały z tworzyw sztucznych, wykorzystywane np. do robienia popularnych w Skandynawii dywaników Pappelina, czy też włókna miedziowe stanowiące połączenie odpadków bawełnianych i celulozy drzewnej. Dzisiaj przyjrzyjmy się jednak materiałom najczęściej wykorzystywanym do produkcji tekstyliów domowych.
Materiał | Charakterystyka |
Bawełna | To jeden z najpopularniejszych materiałów na tekstylia domowe – odporny na rozciąganie, dostępny w wielu kolorach i uniwersalny. Bawełnę w tekstyliach najczęściej stosuje się z domieszkami tworzyw sztucznych, co dodatkowo poprawia jej parametry. |
Jedwab | Stosowany w letnich aranżacjach, zimny, lekki materiał o bardzo wysokiej wytrzymałości. |
Satyna | Lejący się, śliski materiał, który podobnie jak jedwab, doskonale odnajduje się w sezonowych, letnich i wiosennych wystrojach. |
Welur | Miękki i bardzo przyjemny w dotyku. Lepiej sprawdzi się we wnętrzach zimą, kiedy jego ciepło będzie nam bardzo potrzebne. |
Len | Idealny na obrusy i nie tylko. Doskonale trwały i całkowicie naturalny, z pewnością odnajdzie się w nowoczesnych wnętrzach. |
Wełna | Niezbędna do wykonywania pledów i koców, ale sprawdzająca się także w roli poszewek na poduszki. |
Akryl | Z tego materiału również wykonywane są włóczki, z których można zrobić oryginalne tekstylia domowe – ciepłe i przytulne. |
Jak aranżować wnętrza z udziałem tekstyliów domowych?
Skoro już wiemy, że rolety, firany, pledy, koce i obrusy mają wpływ na wystrój otoczenia, zastanówmy się, jak je realnie wykorzystać w pomysłowych aranżacjach:
- Salony i sypialnie warto urządzić w uniwersalny sposób, tak by możliwe było proste zmienianie charakteru wnętrz za pomocą tekstyliów domowych. Mając np. szare ściany i białe meble do pokoju dziennego, zyskujemy pełen wachlarz możliwości. Wiosną możemy urozmaicić przestrzeń zielonymi poduszkami oraz intensywnie różowymi zasłonami, aby ciepła pora roku rozkwitła także w naszych pomieszczeniach. Zimą postawmy na czerwone obrusy i serwety, a na kanapach ułóżmy złote i srebrne poduszki, pledy i koce.
- Zmieniajmy tekstylia w domu sezonowo nie tylko pod kątem kolorystyki, ale również materiałów. Lekkie dzianiny i tkaniny świetnie sprawdzą się latem, zimą zaś docenimy grube wełny i miękkie welury. Wiosną możemy też zrezygnować z grubych dywanów i ciężkich zasłon, stawiając na lżejszy wystrój otoczenia.
- W trendach wnętrzarskich obecnie króluje kontrast. Jeśli jednak nie chcemy, by wyraziste kolory na stałe zawitały do naszych progów, możemy osiągać podobny efekt za pomocą dekoracyjnych tekstyliów. Dzięki temu łatwo powrócimy do stonowanych aranżacji, gdy znudzi nam się krzykliwa stylistyka mieszkania.
Warto pamiętać, że wystrój wnętrz może znacząco wpływać na nasze samopoczucie. Otaczajmy się zatem kolorami, które lubimy, i akcesoriami, dzięki którym poczujemy się przyjemniej. Dzięki temu zadbamy nie tylko o nasze otoczenie, ale i własny komfort psychiczny.