Projekty 500 zł taniej! Skorzystaj z promocji do 10. lutego!
Logo
Projekty 500 zł taniej! Skorzystaj z promocji do 10. lutego!

Ogród - jak zabrać się za realizację

Kategorie: Otoczenie

Przed urządzeniem ogrodu należy najpierw zająć się jego odpowiednim zaprojektowaniem. Należy wziąć pod uwagę wielkość powierzchni, panujący klimat, rodzaj gleby, sąsiedztwo działki oraz, przede wszystkim, cel, jakiemu ma służyć. Osoby zapracowane z całą pewnością nie będą miały siły ani ochoty na spędzanie wielu godzin przy pielęgnacji roślin. Projekt dla nich powinien opierać się na dużym trawniku oraz kwiatach i krzewach wieloletnich, łatwych w uprawie, ale o dużych walorach estetycznych. Wpływ na projekt ogrodu ma również zasobność portfela – niektóre okazy są bardzo drogie, chociaż ich piękno często kompensuje poniesione wydatki.

Jak urządzić ogród

Jak zaprojektować ogród?

Samodzielne projektowanie ogrodu wcale nie jest łatwym zadaniem. Należy wziąć pod uwagę wiele elementów i poświęcić dużo czasu na ich analizę. Wymagana jest również spora wiedza ogrodnicza. Sam zmysł estetyczny tu nie wystarczy. Warto zaopatrzyć się w książkę zawierającą porady ogrodnicze, do której zawsze można zerknąć w niejasnych kwestiach. Można również przejść się po okolicy, obejrzeć aranżacje sąsiadów i zaczerpnąć inspirację do stworzenia własnego ogrodu. Na planie należy ująć część typowo rekreacyjną, gospodarczą i ewentualnie warzywną. Wokół ogrodzenia można umieścić popularne tujeskyrocket, których smukła, ale gęsta sylwetka pięknie osłoni miejsce przed wścibskimi spojrzeniami przechodniów. Warto też posadzić jakiś mały, ciekawy akcent aranżacyjny przed domem, który wywrze pozytywne wrażenie na gościach. Może to być na przykład hortensja lub pachnąca róża.

Od czego zacząć?

Po sporządzeniu projektu ogrodu należy zająć się odchwaszczeniem działki i wyrównaniem terenu. Można to wykonać ręcznie, czasem warto jednak skorzystać z gotowych preparatów chwastobójczych, jak na przykład Roundup. Grunt wyrównuje się z reguły ręcznie – za pomocą szpadla i grabi. Jeśli jednak ziemia jest ciężka, a nam brakuje czasu lub siły, można zamówić usługę minikoparki. Znalezione kamienie warto odkładać na oddzielną kupkę, z boku, przy ogrodzeniu – przydadzą się później. Jeśli okaże się, że gleba w naszym przyszłym ogrodzie jest zła lub chcemy stworzyć wysoki skalniak, należy jej dosypać. Trudno ocenić,ile kosztuje wywrotka ziemi. Wszystko zależy od lokalizacji działki i możliwości dojazdu. Przeciętnie jest to wydatek rzędu 600 złotych za 12 m3 (pełna wywrotka) przekompostowanej ziemi urodzajnej. Jeśli na działce rosną ciekawe drzewa lub krzewy, nie usuwajmy ich, tylko umiejętnie wkomponujmy w nasz projekt ogrodu. Nawet „zwykłe”, pospolite drzewo dobrze jest zachować, ponieważ zanim nowe nasadzenia urosną, stare drzewa będą jedynym źródłem cienia, w którym można skryć się przed słońcem, w upalne dni.

Realizacja ogrodu

Kiedy teren został zniwelowany, należy nanieść na nim plan ogrodu. Najłatwiej najpierw pozaznaczać ścieżki sznurkiem lub kamykami. Aby łatwo utrzymać ścieżki w ogrodzie, należy je wysypać kamieniem ozdobnym, który pięknie się komponuje z zielenią i architekturą ogrodową oraz nie pozwoli na jej zarośnięcie. Kamień jest wytrzymały, mrozoodporny i nienasiąkliwy. Następnie przystępujemy do nasadzeń. Przy zakupie roślin należy zawsze kierować się zasadą, że lepiej kupić droższy, okazalszy gatunek niż tanie, anemiczne maleństwo, które i tak się zmarnuje. Najlepszą porą roku na nasadzenia jest jesień i wiosna, jednak w większości szkółek ogrodniczych oferowane rośliny znajdują się w pojemnikach, dzięki czemu można je sadzić przez cały sezon – przesadzanie w nowe miejsce w żaden sposób ich nie osłabia, ponieważ wyjmujemy je z doniczki z nieuszkodzoną bryłą korzeniową. Należy tylko pamiętać o obfitym podlaniu rośliny zaraz po posadzeniu jej (nawet, gdyby zaczął padać deszcz). Oczywiście nie uda się nam zakończyć prac w czasie jednego sezonu. Projektowanie ogrodówto proces bardzo złożony.

Zakładanie trawnika

Estetyczny i dobrze wypielęgnowany trawnik stanowi atrakcyjny element każdego ogrodu. Można przy jego pomocy oddzielić poszczególne fragmenty działki od rabat kwiatowych i innych elementów architektury ogrodowej. Gładka, zielona i piękna murawa stanowi znakomite tło dla sąsiadujących z nią innych roślin. Przez cały sezon trawnik może być centralnym miejscem wypoczynku, zabaw i spotkań towarzyskich. Trudno przecenić zalety trawnika w ogrodzie – eliminuje kurz i zanieczyszczenia, zmniejsza hałas oraz obniża temperaturę powietrza. Jeśli chcemy założyć piękną murawę w ogrodzie, najlepiej zakupić ją „z rolki”. Otrzymujemy natychmiastowy efekt – na podobny trawnik z siewu trzeba byłoby czekać kilka miesięcy. Po wytyczeniu sznurkiem granicy darni usuwamy wierzchnią warstwę ziemi, na którą nakładamy specjalną siatkę, chroniącą przed niszczeniem jej przez krety i nornice. Następnie podlewamy ziemię, co przyspieszy ukorzenienie się trawy. Rozkładamy gotową darń z rolki, ściśle obok siebie i dociskamy ją grabiami lub drewnianym ubijakiem. Następnie przycinamy brzegi i wyrównujemy krawędzie za pomocą ostrego noża. Przez kilka dni nie wchodzimy na trawnik, za to obficie go podlewamy.

Ogród typowo rekreacyjny – dla osób zapracowanych lub chorych

Ogród z bajki przy minimum zaangażowania. Okazuje się, że to możliwe, jeśli ograniczymy nasadzenia do krzewów i trawy. Do pielęgnacji wystarczy dokładne koszenie raz na tydzień. Obrzeża łatwo wyrównuje się za pomocą podkaszarki. W okresie wiosennym (kwiecień lub maj) przycinamy iglaki – przede wszystkim usuwamy pędy uszkodzone przez mróz. Kilka razy do roku należy popodcinać tuje, iglaki oraz bukszpany w celu ich uformowania, przy użyciu nożyc do żywopłotu i sekatora. Narzędzia stosowane do podcinania powinny być zawsze ostre i czyste, co zmniejsza ryzyko przenoszenia chorób. Na jesieni rozsypujemy nawóz do trawy i specjalny pod iglaki. Podczas upałów, niestety pracy jest trochę więcej – trzeba wieczorem ogród podlać, ale można też założyć w odpowiednich miejscach spryskiwacze, a wówczas czynność podlewania ogranicza się do odkręcenia i zakręcenia wody.

Ogród dla aktywnych

Osoby preferujące aktywny wypoczynek powinny zaprojektować ogród tak, aby było nim dużo przestrzeni na grę w badmintona, piłkę i bieganie. Można również zamontować tablicę do gry w koszykówkę, czy bramkę do piłki nożnej.

Ogród z warzywniakiem

Warzywniak w ogrodzie pozwala przez cały sezon cieszyć się zdrowymi, wyhodowanymi własnoręcznie warzywami. Część warzywna może znajdować się na uboczu, w specjalnie wydzielonym miejscu albo też być odpowiednio wkomponowana w całość, stanowiąc ciekawy akcent.Projekt ogrodupowinienuwzględniać wymagania warzyw w kontekście nasłonecznienia i sąsiedztwa roślin.

Oczko wodne lub fontanna

Oczko wodne jest wspaniałą ozdobą każdego ogrodu. Wprowadza odpowiedni mikroklimat i szybko koi nadszarpnięte nerwy. Jeśli dodatkowo pływają w nim ryby czy żaby, stwarza niepowtarzalny urok. Wymaga wiele pracy, ale też pięknie odwdzięcza się za okazaną troskę.

Nawet mała fontanna w grodzie stwarza niesamowity akcent, przykuwający uwagę.

Woda w ogrodzie jest również idealnym miejscem dla ptaków, które często nie mają gdzie się napić czy wykąpać.

Samodzielne projektowanie ogroduprzynosi wiele radości i satysfakcji. Zadbany i piękny jest doskonałym miejscem na relaks i wypoczynek. Warto dbać o rośliny regularnie pieląc i nawożąc glebę – zrekompensują wykonaną pracę swoim wdziękiem i urodą. Praca w ogrodzie jest także wspaniałą odskocznią od codzienności i miłym sposobem na obcowanie z przyrodą.

domoweklimaty.pl

Projekty domów murowanych, czyli co warto o nich wiedzieć?
Blog
22 Grudzień sylius.ui.original_price 2024
Budowa domu to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu, dlatego wybór odpowiedniego projektu ma kluczowe znaczenie. Wśród dostępnych technologii, domy murowane od lat cieszą się niesłabną
Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść