Logo

Modne wykończenie sufitów - 5 pomysłów na nowoczesny sufit dekoracyjny

Aranżacja pomieszczenia mieszkalnego nie dotyczy wyłącznie ścian czy podłogi. Właściciele domów lub mieszkań często zapominają o suficie, czyniąc go jedynie białym, betonowym dopełnieniem. Czy stylizacji pomieszczenia nie dopełniłby lepiej drewniany sufit bądź gwieździsta noc w postaci fototapety?

Sufit o nietypowej, wręcz nieszablonowej aranżacji nie tylko pokreśli wystrój pomieszczenia, ale też stworzy niezapomniany klimat. Fototapeta w pokoju dziecięcym może ukazać rzut gwieździstego nieba, a betonowy, surowy frez podkreśli mieszkanie w stylu loftowym. Drewno znowu idealnie ociepla chłodny styl skandynawski, a podwieszane elementy oświetleniowe mogą stworzyć nietuzinkową grę świateł. Wszystko zależy od stylizacji pomieszczenia, charakterystycznego stylu aranżacyjnego oraz od najnowocześniejszych technologii budowlanych. Przedstawiamy przynajmniej 5 oryginalnych pomysłów na sufit, który idealnie dopełni charakterystyczne brzmienie salonu czy pokoju.

Nowoczesny sufit podwieszany w salonie

Nowoczesny sufit – poznaj modne sposoby wykończenia sufitów

Czym się charakteryzuje modny sufit? Przede wszystkim jest idealnym dopełnieniem stylu pomieszczenia lub całego mieszkania. Urządzając wnętrza, należy pamiętać o spójności aranżacyjnej sufitu ze ścianami i podłogą. Na początek musimy więc wybrać styl, w którym urządzimy przestrzeń. Obecnie najmodniejszymi są skandynawski i loftowy. Styl skandynawski to umiłowanie do jasnych kolorów odbijających światło dzienne i sztuczne. Cechą charakterystyczną tego stylu jest duża przestrzeń oraz minimalizm objawiający się w niewielkiej ilości mebli. Zwykła szafa, prosty stolik i krzesła uzupełniane są o charakterystyczne dodatki. Dominującymi kolorami są bielbeż szarość. W tym przypadku świetnie sprawdzają się dodatki w pastelowych barwach.

Na przeciwległym biegunie znowu znajduje się styl loftowy. Jest to rodzaj surowej aranżacji bazującej na modelu „fabrycznym”. Wysokiej i przestronne mieszkanie jest nacechowane dużą ilością szkłastali, cegły i betonu. Pomieszczenia powinny być wysokie – minimum 2,8 metra, aby zachowały warunek przestronności. Okna i ściany powinny dawać jak najwięcej światła, a przy tym zachowywać surowy charakter.

Rodzaje modnych sufitów: podwieszany, napinany, podświetlany, a może tapeta?

Techniki wykonania sufitu zależą w dużej mierze od tego, ile pracy chcemy włożyć w aranżację. Pracochłonny, ale też trwały jest sufit podwieszany. Płyty gipsowo-kartonowe dają się ułożyć w niemal dowolny kształt, a dodatkowo można w nich umieścić niezależne podświetlenie. Nieszablonowa wyspa bądź kaskadowe schody połączone halogenami stworzą piękną grę świateł, szczególnie w stylu skandynawskim. Nowoczesne sufity podwieszane to także warianty napinane. W takim przypadku sufit jest montowany na specjalnej listwie, a jego instalacja trwa najwyżej kilka godzin i to bez gipsowania, szlifowania, a co za tym idzie – bez bałaganu. Demontaż jest równie prosty, a do tego nie wymaga specjalnego przygotowania. Alternatywą dla elementów konstrukcyjnych jest tapeta na suficie, która może ilustrować gwieździste niebo w pokoju dziecięcym.

Rodzaje sufitów sufit podwieszany, napinany czy podswietlany?

Sufit podwieszany wizytówką wnętrza – urządzenie sufitu w stylu loftowym

Styl loftowy dzieli się na wnętrza „hard loft” lub „soft loft”. W wersji „hard” mieszkanie jest adaptacją starej fabryki w widocznymi rurami, cegłami i konstrukcją stalową. Wersja „soft” to nowe budownictwo – mieszkania oddane świeżo do użytku i wykończone w stylu loftowym. Do mieszkań w stylu loftowym idealnie e sufit drewniany, zawieszany na kotwach, tworząc ażurowy płotek. Nie zasłoni on całkowicie sufitu, nie pozbawiając mieszkania podstawowego atutu – przestrzeni. Częściowo odsłonięta cegłakamień czy elementy salowe to wizytówka stylu szczególnie „hard loft”.

Sufity podwieszane w aranżacji wnętrz – dzielenie przestrzeni i sposób na zasłanianie

Sufit podwieszany w salonie, kuchni czy przedpokoju maskuje częściowo odsłonięte elementy rur z wodociągów i gazociągów, np. w stylu loftowym. Najlepszą opcją maskującą wszelkiego typu instalacje jest płyta gipsowo-kartonowa, całkowicie zasłaniająca elementy, które nie powinny być widoczne. Nadmiar i przesyt także mogą popsuć aranżację, szczególnie w stylu mieszanym (np. stylów loftowego i skandynawskiego). Poza tym płyta gipsowo-kartonowa może stworzyć idealna kompozycję podwieszanego sufitu oraz ukośnej ścianki działowej. Niepełna ścianka działowa w formie fali, utrzymana w formie kaskady skomponuje się z podwieszanym sufitem, jednocześnie dzieląc pokój na strefę kuchenną i salon.

Modne style sufitow z oświetleniem

Oświetlenie w obniżonym suficie – pomysł na sufit

Oświetlenie w takim pomieszczeniu jak kuchnia jest bardzo ważne. Zamiast halogenów w aneksie kuchennym można zbudować podświetlony sufit podwieszany w małej kuchni. Obniżenie sufitu w wybranej strefie i umieszczenie w nim małych diod LED lub halogenów pozwoli na korzystanie ze światła wyłącznie w wyznaczonym miejscu. Dzięki temu rozwiązaniu można swobodnie korzystać z pomieszczenia podczas kolacji, nie przeszkadzając nadmiarem światła pozostałym domownikom. Stosując oświetlenie w suficie podwieszanym, należy zachować odległość minimum 10 cm od stropu. W innym wypadku płyta może szybko się przegrzewać, a poza tym między nią a sufitem musi zmieścić się okablowanie i transformator.

Nowoczesny sufit w kuchni – pomysły i inspiracje

Bardzo dobrym pomysłem jest stworzenie sufitu podwieszanego, który oświetli punktowo wyspę kuchenną. Kuchnia, która w sekcji centralnej ma zabudowę z mebli w kształcie prostokąta, może zostać odzwierciedlona na suficie z umieszczonym centralnie okapem. Idealna kompozycja świateł, padająca na regularnie ustawione blaty, oświetli miejsce przygotowania posiłków i podzieli oświetlenie na sekcje, które spowodują zachwycające efekty iluminacyjne. Aranżacjesufitu w kuchni mogą przyjmować rozmaity kształt – fali, chmury, koła lub regularnego stożka odkrywającego okap.

Nowoczesny sufit z płyt betonowych lub drewna, gdzie będzie pasował?

Co na sufit sprawdzi się idealnie poza płytami gipsowo-kartonowymi? Idealne materiały dla stylu loftowego to beton i drewno. Sufit wsparty na balach, czyli wzmocnienia wykonane z więźby drewnianej, może idealnie podkreślić surowy styl i zachwycać naturalnym urokiem drewna. Odnowione bale drewna zyskają walory ocieplające wizualnie pomieszczenie przez jego naturalna barwę, co idealnie skomponuje się z ceglanymi ścianami i dużą ilością stalowych konstrukcji. Alternatywą dla drewnianego sufitu w stylu loftowym jest płyta betonowa. Aby dobrze wpasowała się w styl pomieszczenia, kolor płyty sufitowej musi nawiązywać do płyt ściennych i koloru posadzki betonowej.

Gdzie sprawdzi się tapeta i fototapeta na suficie? Czy tylko w pokoju dziecięcym?

Co zamiast sufitu podwieszanegomożna zastosować w pomieszczeniach? Rozwiązaniem jest fototapeta lub tapeta ukazująca usłane gwiazdami nocne niebo, bądź też będzie stylizowana na błękitne niebo za dnia. Fototapeta tak przygotowana będzie wyglądać jak prześwit w suficie lub szklany bądź otwarty dach. Piękny sufit w salonie to nie tylko nowoczesna zabudowa, ale również nieszablonowa koncepcja oparta o wprowadzenie natury do wnętrz. Projekt taki doskonale sprawdzi się także w kuchni, szczególnie zaślepionej, pozbawionej okna, gdyż nada jej wiele światła.

sufit z betonu

Aranżacja pomieszczenia zawsze może zostać podkreślona przez pięknie wystylizowany sufitPłyty betonowe, drewno i płyty gipsowo-kartonowe mogą stworzyć odrębne konstrukcje podwieszane. Alternatywą dla wymienionych materiałów mogą być tapety lub fototapety, które nie wymagają tak dużego nakładu pracy.

Projekty domów murowanych, czyli co warto o nich wiedzieć?
Blog
22 Grudzień sylius.ui.original_price 2024
Budowa domu to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu, dlatego wybór odpowiedniego projektu ma kluczowe znaczenie. Wśród dostępnych technologii, domy murowane od lat cieszą się niesłabną
Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść