Wyciszenie pomieszczeń: izolacja akustyczna jako skuteczny sposób na poprawienie komfortu domowników
Hałas to jeden z czynników, które najbardziej obniżają komfort życia. Odgłosy startującego samolotu, ruch uliczny, głośna muzyka, nieustające ujadanie psa – to tylko przykładowe dźwięki uprzykrzające odpoczynek w domu lub mieszkaniu. Aby zminimalizować dyskomfort, niezbędna będzie prawidłowa izolacja akustyczna ścian. Co jeszcze możemy zrobić, aby wyciszyć budynek?
Wybór działki a komfort akustyczny
Problem z hałasem w miejscu zamieszkania częściowo jesteśmy w stanie zidentyfikować, jeszcze zanim zaczniemy budowę – podczas oględzin działki. Już wtedy warto dowiedzieć się, czy w pobliżu nie ma lotniska lub autostrady i jakie są plany zagospodarowania przestrzeni w sąsiedztwie, a dodatkowo rozejrzeć się po okolicy. Pozwoli to przygotować się na ewentualne niedogodności w przyszłości. Oczywiście nie wszystko da się przewidzieć i nie wiemy, co wydarzy się w ciągu najbliższych lat. W takiej sytuacji warto wiedzieć, jak zabezpieczyć swój dom przed hałasem, aby korzystanie z niego było komfortowe w dzień i w nocy.
Sprawdzone sposoby na wyciszenie pomieszczeń w domu
Dobra wiadomość jest taka, że w domu możemy wyciszyć praktycznie każde miejsce – nowoczesne technologie pozwalają zastosować izolację akustyczną na ścianach, w oknach, płotach, a także wykonać skuteczne wyciszenie sufitu lub wyciszenie pokoju muzycznego. Przede wszystkim musimy określić, które pomieszczenia wymagają wyciszenia i czy do tematu izolacji akustycznej w domu musimy podejść kompleksowo, czy wystarczy zająć się konkretnym miejscem. Do wyboru mamy szeroką ofertę mat wygłuszających, mat akustycznych, materiałów izolacyjnych typu wełna mineralna, ekranów akustycznych czy korka do wyciszania ścian.
Zadbaj o ciszę w swoim domu – wygłuszenie ścian i podłóg
Na izolacyjność ścian ma wpływ ich masa i grubość. Cicha ściana powinna być budowana z ciężkich materiałów, które trudniej jest wprowadzić w wibrację. Należą do nich m.in.: ceramika, bloczki silikatowe i pełne cegły klinkierowe. Najskuteczniejszym izolatorem akustycznym będzie ściana trójwarstwowa z izolacją z wełny mineralnej o grubości min. 15 cm.
Nie wiesz, jak wygłuszyć ściany w bliźniaku? Można wykonać przedściankę, czyli dodatkową przegrodę, w systemie suchej zabudowy. Jeśli hałas nie jest bardzo dokuczliwy, doskonale sprawdzi się chropowata tapeta, np. bardzo modna wykonana z bawełny. Tapetą można wyłożyć także sufit.
Czym wygłuszyć ścianę w sypialni, aby zapewnić sobie komfortowy i niezakłócony sen? W istniejących budynkach lub mieszkaniach w bloku dobrym rozwiązaniem będzie wyciszanie ścian korkiem. Na podłodze najlepiej sprawdzają się maty akustyczne, które kładzie się pod panelami. Tego typu materiał można stosować na posadzkach z ogrzewaniem podłogowym.
Wyciszenie w suficie podwieszanym z płyt gipsowo-kartonowych
Jeśli chodzi o wyciszenie sufitu w domu, dobrym sposobem jest montaż sufitu podwieszanego wykonanego z płyt gipsowo-kartonowych. Tłumi on dźwięki z góry, więc doskonale sprawdzi się w blogu lub domach piętrowych. W celu zainstalowania izolacji należy przestrzeń pomiędzy sufitem właściwym a podwieszanym wypełnić materiałem izolacyjnym. Najlepiej sprawdzą się w tym celu:
- wełna mineralna,
- mata,
- pianka
- lub kauczuk syntetyczny.
Okna o podwyższonej izolacji akustycznej: okna o Rw sięgającym od 40 do 50 dB
Poprzez okna do pomieszczenia przedostaje się bardzo dużo dźwięków zewnętrznych. Na szczęście nowoczesna technologia oferuje stolarkę okienną o wskaźniku tłumienia hałasu Rw od 40 do 50 dB. To okna o bardzo wysokiej skuteczności, a jednocześnie bardzo efektowne i atrakcyjne. Taka wartość Rw daje gwarancję optymalnego wyciszenia hałasu z pochodzącego z ruchliwej ulicy.
Dodatkowym wsparciem będą zamontowane od wewnątrz okiennice. Warto także zadbać o odpowiednią izolację drzwi. W tym celu można zastosować specjalne uszczelki na futrynie, a w przypadku wysokiego natężenia hałasu nakleić na drzwi matę izolującą dźwięki lub tapicerkę.
Nowoczesny sposób wyciszenia pomieszczeń – ekran akustyczny
Innym sposobem na zapewnienie we wnętrzu izolacji dźwiękowej jest ekran akustyczny. Stawia się go na specjalnym stelażu przymocowanym do ściany, pod którym należy umieścić folię akustyczną. Ekran wykonuje się z płyty gipsowo-kartonowej lub ołowianej i wypełnia wełną mineralną o grubości 5-10 cm. Płyty ołowiane stosuje się niezwykle rzadko z uwagi na ich wagę i wysoką cenę. Ekran akustyczny ma bardzo wysoką skuteczność, jeśli chodzi o izolację akustyczną ścian, choć zajmuje dodatkowe miejsce i niekoniecznie wygląda estetycznie.
Cicho na poddaszu – jak o to zadbać?
W domach z poddaszem użytkowym dużym wyzwaniem może być hałas generowany przez dach. Dlatego tak ważne jest zastosowanie odpowiedniego ocieplenia, które posłuży jednocześnie za izolację akustyczną. Bardzo dobrze sprawdzi się w tym cele wełna mineralną, ale również styropian lub pianka PIR.
Dowiedz się więcej o: Izolacji nakrokwiowej dachu – jej zaletach i wadach
Nie można zapomnieć też o pokryciu dachu. Uderzający o blachę deszcz może skutecznie zakłócić sen, dlatego najlepiej sprawdzą się pokrycia ciężkie, np. dachówka cementowa lub ceramiczna. Doskonale przed hałasem ochronią także trzcina, łupek czy gont drewniany.
Izolacja akustyczna domu to gwarancja komfortowego odpoczynku, spokojnego snu i przyjemnie spędzonego czasu każdego dnia. Dlatego warto zadbać o to, aby każdy element wyposażenia spełniał odpowiednie normy pod względem wyciszenia i zapewniał wysoką jakość użytkowania poszczególnych pomieszczeń.