Dom parterowy z antresolą. Kiedy warto zdecydować się na antresolę w domu?
W domu parterowym antresola pełni rolę nie tylko ozdobną, ale także praktyczną: pozwala na podział przestrzeni i uzyskanie dodatkowego miejsca do zagospodarowania. Zapewnia poczucie prywatności bez całkowitej izolacji od reszty domu. Odpowiednio zaprojektowana, nadaje wnętrzu oryginalności i wzbudza zachwyty gości.
Projekty domów z antresolą
Projekty domów z antresolą najczęściej przewidują takie urozmaicenie, gdy dach jest stromy. Odsłonienie skosów dynamizuje przestrzeń. Pozwala na powiększenie i optymalne wykorzystanie kubatury budynku. Zyskujemy w ten sposób lepszy efekt przestrzenny i korzystniejsze proporcje pomieszczenia. Stromy dach w budynku parterowym daje możliwość aranżacji salonu otwartego na wysokość aż po połać dachu. Wyższe wnętrze od reszty pomieszczeń ułatwia zaprojektowanie otwartej antresoli, podkreślającej przestronność wnętrza. Głębokość antresoli i jej szerokość uzależnia się od dostępnego miejsca. Potrzeba na nią co najmniej 2 m wysokości, by stworzyć sypialnię. Wysokość 4,5 m pozwala na wydzielenie antresoli o dowolnym przeznaczeniu. Wytrzymałą konstrukcję opiera się na belkach. Chcąc zapewnić maksimum prywatności, można przesłonić ją masywną, pełną balustradą. Antresola może być otwarta, przesłonięta tylko delikatną konstrukcją zabezpieczającą. Barierki w jasnym kolorze, wykonane ze szkła lub ażurowo połączonego drewna nadadzą jej lekkości i nie przytłoczy ona wnętrza. Schody na antresolę mogą również stanowić ozdobę pomieszczenia, jednak wymagają metrażu. W przypadku jego braku można zdecydować się na schody kręcone lub drabinkę.
Wykorzystanie antresoli
Antresola jest doskonałym pomysłem w domach o niewielkie powierzchni. Pozwala na uzyskanie dodatkowego metrażu użytkowego. Można na niej zaaranżować sypialnię, gabinet czy biblioteczkę. Jest to świetne miejsce zabaw dla dzieci, bowiem nie trzeba zbierać rozrzuconych zabawek, gdyż są ukryte przed wzrokiem gości. Antresola sypialnia zapewni romantyczny klimat dla pary. Przeznaczona dla dziecka zapewni mu bliskość rodziców, gdyż nie odizoluje go jak oddzielna, zamykana sypialnia. Dziecko będzie czuło się bezpiecznie, mając rodziców w zasięgu wzroku, a rodzice nie muszą rezygnować z innych czynności, by sprawować nad nimi opiekę. W domu, w którym wszystkie sypialnie zajmują domownicy, antresola jest odpowiednim miejscem na sypialnię gościnną.
Zalety i wady antresoli
Antresola w domu to rezygnacja z części stropu dzielącego kondygnacje. Może stwarzać problemy z właściwym ogrzaniem i oświetleniem. Umieszczona wysoko antresola jest narażona na kondensację unoszącego się ku górze ciepła. Należy przemyśleć sposób jej wentylacji, gdyż w przeciwnym razie może stanowić nieodpowiednie miejsce do snu. Problemem może być także sposób oświetlenia antresoli. Jako sypialnię może ją oświetlać lampka nocna, jednak przy innym wykorzystaniu warto zaplanować odpowiednie oświetlenie już na poziomie projektu domu. Oświetlenie dwu kondygnacji wymaga mocniejszych żarówek i dodatkowych punktów świetlnych. Trudnością może być oświetlenie przestrzeni pod antresolą. Konieczne są dodatkowe lampy stojące, kinkiety lub halogeny.
Zaletą antresoli jest oryginalny, reprezentacyjny wygląd. Zapewnia utrzymanie kontaktu pomiędzy domownikami pomimo podzielenia przestrzeni. W małym wnętrzu antresola może być najcieplejszym miejscem. W dużym bardzo ważne jest wykonanie odpowiedniej izolacji cieplnej dachu. Ucieka nim aż 30% ciepła. Najlepszym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe, gdyż ciepło rozchodzi się wtedy równomiernie. Antresola nie jest odpowiednim miejscem na pokój kąpielowy, gdyż ciepło i wysoka wilgotność mogą przyczyniać się do rozwoju pleśni. We wnętrzu z antresolą dźwięki rozchodzą się inaczej niż w otwartej przestrzeni. Zależy to od materiałów użytych do wykończenia pomieszczeń, ich wielkości i wielu innych czynników. Konieczne zatem może okazać się zastosowanie specjalnych materiałów pochłaniających dźwięk. Ponieważ jest to konstrukcja zbudowana w pomieszczeniu użytkowym, nie należy ją zbytnio obciążać. Sprzęty użyte do jej aranżacji nie powinny być ciężkie ani zbyt liczne. Należy kierować się tu minimalizmem i ergonomią. W przeciwnym razie może prowadzić do wizualnego przeładowania wnętrza.
Czy warto urządzić antresolę?
Dobrze zaprojektowana antresola zapewni nietuzinkową aranżację wnętrza. Rodzina zyskuje dodatkową przestrzeń użytkową, którą można wykorzystywać na wiele sposobów. Integruje ona domowników, zapewniając im równocześnie prywatność. To rozwiązanie bardzo praktyczne w domach parterowych o niewielkiej powierzchni, lecz z wysokimi pomieszczeniami. Przenikanie się przestrzeni optycznie je powiększa i dodaje uroku. Daje możliwość stworzenia wyjątkowego, niepowtarzalnego wnętrza.