Logo

Składane schody strychowe – wybór i montaż

Kategorie: stropy

Dostęp do nieużuytkowego strychu potrzebny jest nie tylko po to, bo móc użytkować dodatkową, domową graciarnię, ale i z powodów konserwacyjnych. Chociaż czasy, kiedy strychy zapełniały suszące się pościele i niepotrzebne już koniki na biegunach, właściwie się skończyły, przestrzeń taką zawsze da się jakoś zagospodarować. Powstaje jednak pytanie: jak się tam dostać?

składane schody strychowe

Skrzypek pod dachem

Dla własnej wygody i bezpieczeństwa najlepszym rozwiązaniem będą schody strychowe. Można by zastosować w takim przypadku jakiś rodzaj drabiny, ale lepiej z powodu bezpieczeństwa, a raczej jego braku, lepiej od razu zrezygnować z tego pomysłu. Pozostańmy przy zdecydowanie lepszej koncepcji, jaka sąschody na strych.

Okno na strych

Zamontowanie stopni strychowych nie wymaga dużej przestrzeni, ponieważ są to przeważnie schody składane. Nawet jeżeli nasz dom podsiada dość gęsto położoną konstrukcję dachu, nie powinno być problemu z doborem miejsca montażu schodów. Wystarczająca będzie możliwość wykonania otworu w stropie o wymiarach od 50x80cm wzwyż. Im więcej mamy miejsca, tym większy otwór możemy wygospodarować i tym większy będzie komfort użytkowania. Pamiętać należy, że schody takie mają swoją ograniczona wytrzymałość i, co się z tym wiąże, nie mogą być montowane w zbyt wysokich pomieszczeniach. Przyjmuje się, że maksymalna odległość pomiędzy podłogą a stropem to około 320-330cm. Standaryzacja wymiarów powoduje, że wybór na rynku gotowych zestawów, przystosowanych do montażu w prawie każdym domu, jest ogromny.

Metal, drewno, nożyce

Wchodząc na stronę któregokolwiek producenta schodów strychowych mamy do wyboru co najmniej kilka, a nawet kilkanaście modeli. Przeważnie spotykamy dwa rodzaje schodów: składane i nożycowe. W tych pierwszych wyróżnić możemy dwa modele, a mianowicie segmentowe i rozsuwane. Typ nożycowy zwykle brany jest pod uwagę, kiedy mamy zbyt mało miejsca na zastosowanie i montaż schodów strychowych składanych. Zależnie od naszych preferencji i gustu, do wyboru pozostają trzy rodzaje drabinek: drewniane, aluminiowe i metalowe. Wybór jest bardzo szeroki i każdy znajdzie takie schody, które najbardziej będą pasować do możliwości montażu, charakterystyki wnętrza i własnych upodobań. Kolejnym parametrem, który będzie miał znaczenie przy wyborze modelu jest potrzeba zastosowania (np. w domu pasywnym) schodów o podwyższonej termoizolacji, zwanej przez producentów często supertermoizolacyjnymi. Charakteryzują się grubszą, wielowarstwową skrzynią, wyposażoną w dodatkowe uszczelki, a nawet specjalne kołnierze uszczelniające. Oprócz tego możemy, dla poprawy bezpieczeństwa, zakupić i zamontować schody z klapą o podwyższonej odporności ogniowej. Ich okładzina jest wykonana z uodpornionej na działanie ognia płyty MDF, a uszczelki klap pęcznieją w wysokiej temperaturze, dzięki czemu zapewniają dymoszczelność.

Projekt domu Neptun II, wizualizacja 8

Projekt domu parterowego, z poddaszem nieużytkowym -Neptun II 140.15m²

Dziura w całym, czyli montaż schodów strychowych

Schody zostały wybrane i zakupione, czas więc na wykonanie połączenia domu ze strychem. Najpierw konieczne jest wycięcie odpowiedniego otworu w stropie. Musi on być co najmniej taki sam albo nieznacznie większy niż wymiary skrzynki. W razie potrzeby można odpowiednimi kantówkami dopasować go do skrzynki, a ewentualne szczeliny wypełnić później wełną owczą, która jest doskonałym materiałem izolacyjnym.

Wzdłuż krótszych krawędzi przykręca się łaty montażowe, w odległości nieco krótszej niż długość schodów. Na łatach tych oprzemy później schody. W tak przygotowany otwór wkładamy skrzynię i ją poziomujemy. Mocować należy skrzynkę do stropu za pomocą otworów montażowych. Po przykręceniu tylnej części usuwamy łaty i dokręcamy przód. Następnie warto sprawdzić, czy zamocowana skrzynka zachowuje kąty, co będzie miało kolosalny wpływ na dalsze użytkowanie schodów. Przez całość procesu powinna nas poprowadzić instrukcja dołączana do zakupionego modelu. Mimo ogólnych, podobnych zasad, każdy model może się nieznacznie różnić sposobami, w jaki np. mocujemy schody strychowe - montaż nie powinien nastręczać specjalnych kłopotów. Po zamocowaniu skrzynki wpinamy bądź przykręcamy do niej klapę i obramowujemy listwami maskującymi, dołączanymi do zestawu. Na koniec pozostaje już tylko sprawdzić, czy rozłożona drabinka jest całkowicie w linii prostej i ewentualnie skrócić jej nadmiar poprzez odcięcie piłą. Obcięty koniec zabezpieczamy nakładką z tworzywa, aby zapobiec rysowaniu się podłogi.

Drogeria

Producenci schodów strychowych nie byliby sobą, gdyby nie oferowali wielu atrakcyjnych dodatków, które mogą znacznie podnieść komfort użytkowania schodów. Są to wszelkiego rodzaju montowane na strychu barierki ochronne czy luki, które zapobiegają gromadzeniu się kurzu z poddasza na klapie. Dla ułatwienia poruszania się po schodach dostępne są poręcze oraz dodatkowy stopień zapewniający wygodniejsze wejście na strych. Przewidziano też możliwość zamontowania mechanizmów odciążających, wspomagających otwieranie i zamykanie drabiny. Ba, dostępne są nawet automatyczne systemy otwierania schodów.

Klapa w górę

W domu, choćby największym, każda możliwa do wykorzystania przestrzeń się liczy. Mając do dyspozycji wcale nie mały kawałek podłogi pomiędzy dachem a stropem, grzechem byłoby go nie wykorzystać. Na nic jednak samo posiadanie strychu, bez możliwości, w miarę komfortowego, dostania się pod dach. Naszym łącznikiem w tym przedsięwzięciu będą właśnie schody.

Projekty domów murowanych, czyli co warto o nich wiedzieć?
Blog
22 Grudzień sylius.ui.original_price 2024
Budowa domu to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu, dlatego wybór odpowiedniego projektu ma kluczowe znaczenie. Wśród dostępnych technologii, domy murowane od lat cieszą się niesłabną
Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść