Logo

Filtry antysmogowe do wentylacji w domu. Odpowiednie oczyszczanie powietrza i rośliny w domu.

Kategorie: Technologie

Smog to poważny problem, przed którym bardzo trudno uciec. Zwłaszcza w sezonie grzewczym widoczny i wyczuwalny jest on w wielu miejscach naszego kraju. Wydawałoby się, że można się przed smogiem schronić we własnym domu. Niestety, dostaje się do niego powietrze z zewnątrz, warto więc dowiedzieć się, jak można wypowiedzieć wojnę smogowi, stosując odpowiednie oczyszczanie, i wygrać w ten sposób czyste powietrze w domowym zaciszu.

Filtry antysmogowe do wentylacji w domu

Czym jest smog?

Smog to nazwa powstała z połączenia dwóch angielskich słówsmoke(dym) orazfog(mgła). Składa się z pyłów PM10 i PM2,5 oraz różnych związków chemicznych, takich jak dwutlenek siarki, tlenek azotu, sadza, tlenki węgla, aldehydy i wiele innych, które zawieszone są w formie sinej, gęstej mgły w wilgotnym powietrzu podczas bezwietrznej pogody. Największe stężenie smogu pojawia się w okresie jesienno-zimowym, a główną przyczyną jego powstawania jest spalanie niskiej jakości węgla, a zwłaszcza miału węglowego. Prawdziwy dramat polega także na tym, że wciąż w niektórych polskich piecach palą się śmieci z tworzyw sztucznych. Do tego swoją część zanieczyszczeń dokładają jeszcze silniki samochodów, a zwłaszcza przestarzałych diesli.

Czym grozi nam smog?

Koncentracja zanieczyszczonego, szkodliwego powietrza utrzymuje się przede wszystkim w pobliżu największych aglomeracji miejskich. Inne miejsca jednakże również nie są od niego wolne. Stanowi to ogromny problem, ponieważ smog jest bardzo szkodliwy dla zdrowia nas wszystkich. Odpowiada za powstawanie wielu dolegliwości górnych i dolnych dróg oddechowych. Fatalnie wpływa także na układ krążenia, układ nerwowy oraz podrażnia skórę. Każdego roku smog przyczynia się do śmierci kilkudziesięciu tysięcy osób, efektu chorób na skutek działania toksyn znajdujących się w zanieczyszczonym powietrzu.

Jak się bronić?

Smog w domupojawia się, ponieważ powietrze z zewnątrz dostaje się do środka przez wietrzenie i wentylację. Trudno go więc uniknąć, ale można skutecznie się przed nim obronić. Pierwszą linią obrony może być już wentylacja z filtrami zatrzymującymi duży procent zanieczyszczeń oraz specjalne nawiewniki z filtrem antysmogowym. Jednak nadal nie daje to stuprocentowej pewności, że oddychamy wewnątrz czystym powietrzem. Dlatego należy postawić przede wszystkim na oczyszczanie powietrza w domu.

Metoda ta polega na filtrowaniu powietrza przez specjalny oczyszczacz i usuwaniu z niego różnego typu zanieczyszczeń. I wreszcie pozostaje najbardziej naturalny z mechanizmów oczyszczania powietrza w domu – otoczenie się odpowiednimi roślinami.

Oczyszczacz powetrza w domu

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Na rynku dostępna jest bardzo szeroka gama urządzeń oczyszczających powietrze. Poszczególne modele różnią się nie tylko skutecznością, ale także parametrami. Podczas obiegu powietrza przez urządzenie wyłapane zostają cząsteczki zanieczyszczeń i smogu wielkości poniżej 0,3 m. Podstawą oczyszczacza jest odpowiedni

domowy filtr powietrza. Można wybrać urządzenia z filtrem HEPA, filtrem węglowym i jonowym, a także połączyć działanie filtrów. Dodatkową funkcją oczyszczaczy poprawiającą jakość życia jest jonizacja powietrza w domu, a dzięki filtrowi wodnemu – jego skuteczne nawilżanie.

Filtry HEPA i węglowe

Jeśli zdecydujemy się nafiltryHEPA,wentylacjabędzie się odbywała wówczas przez specjalny, pofałdowany materiał z włókna szklanego. Miliardy mikrowłókien świetnie wyłapują cząsteczki smogu, a przy wyborze wysokich parametrów oczyszczają powietrze na poziomie 99,995%. Ponadto usuwają pyłki, pleśnie, sierść zwierząt, zarodniki i bakterie. Filtr tego typu musi być wymieniany przynajmniej raz w roku, aby jego działanie było w pełni skuteczne.

Jeśli wyposażymy oczyszczacz w filtr węglowy, zyskamy pewność, że z powietrza wyłapane zostaną oprócz zanieczyszczeń także dym, zapachy, środki chemiczne oraz niektóre gazy. Węgiel aktywny, stosowany do budowy tego typu filtrów, reaguje z różnymi związkami chemicznymi, które przechodząc przez filtr, zostają z nim związane.

Jonizacja i nawilżanie

Filtr powietrza do domumoże działać także na innej zasadzie niż mechaniczne wyłapywanie zanieczyszczeń. Filtr jonowy, czyli inaczej jonizator powietrza, działa elektrostatycznie. Produkowane i wysyłane przez niego jony ujemne przyciągają naładowane dodatnio zanieczyszczenia. Wychwytuje on bardzo małe drobinki i ma dużą skuteczność w neutralizacji bakterii, wirusów czy toksyn. Dzięki jonizacji powietrze w domu jest znacznie zdrowsze i czystsze. Filtr jonowy wymaga jednak częstego czyszczenia, aby dobrze pełnił swoją funkcję, a filtry niskiej jakości mogą wytwarzać zbyt dużo ozonu.

Świetnie sprawdza się także filtr wodny, który oczyszczone powietrze nawilża, co ma pozytywny wpływ na komfort życia, zwłaszcza w sezonie grzewczym.

Zbawienne rośliny w domu

Wszystkie opisane metody, przy których pomocy odbywa się filtrowanie powietrza w domu, są skuteczne, ale warto dodatkowo otoczyć się w domu naturalnymi sojusznikami w postaci roślin. Kwiaty doniczkowe nie tylko tworzą przyjazną atmosferę, ale nieustannie pracują nad oczyszczaniem powietrza. Pochłaniają dwutlenek węgla, produkują tlen, nawilżają powietrze i obniżają poziom patogenów. Niektóre gatunki roślin ponadto wykazują duże zdolności w oczyszczaniu powietrza z formaldehydów, benzenu i innych toksyn. Zanieczyszczenia zwalczają przede wszystkim draceny, skrzydłokwiat, bluszcz, palmy, zamiokulkas, zielistka, filodendrony, wężownica czy paprotki.

Warto zastosować różne metody walki ze smogiem w domu, aby zyskać pewność, że oddychamy w jego wnętrzu czystym powietrzem. Najlepiej połączyć oczyszczanie domu przy pomocy filtrów i pozytywne działanie roślin, ponieważ zdrowie nasze i rodziny jest wartością bezcenną.

Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść