Logo

Fugowanie nawierzchni z kostki brukowej.

Kategorie: Otoczenie Technologie

Trwałość nawierzchni wykonanej z betonowej kostki brukowej lub płyt tarasowych zależy m.in. od prawidłowego wykonania spoin i fugowania. Błędy popełnione na tym etapie prac mogą przyczynić się m.in. do odpryskiwania krawędzi kostek i płyt lub wpływać na stabilność nawierzchni.

Szczeliny między betonowymi kostkami brukowymi lub płytami wypełnia się zazwyczaj piaskiem lub odpowiednio dobranym kruszywem. Nie zawsze jednak ta metoda zdaje egzamin. Kiedy szczególnie zależy nam na utrzymaniu nawierzchni w czystości, a więc na tarasach czy schodkach zalecane jest zastosowania fugowania odpowiednimi preparatami. Jakie są zalety tego rozwiązania?

Po pierwsze dzięki wypełnieniu spoin zyskamy pewność, że wymyte przez deszcz kruszywo nie zostanie wniesione np. z tarasu do pomieszczeń – pamiętajmy, że odrobiny piasku bardzo łatwo rysują parkiet. Po drugie, dzięki fugowaniu łatwiej jest utrzymać nawierzchnię w czystości – można ją zamiatać mechanicznie bądź śmiało umyć „mopem” lub myjką ciśnieniową z dysza rotacyjną.

W przypadku wypełnienia spoin piaskiem istnieje ryzyko wypłukania wypełnienia. Po trzecie - przy nawierzchni z fugą nie występuje również konieczność usuwania roślin rosnących pomiędzy szczelinami kostek. Fugowanie sprawdza się także w przypadku nawierzchni o dużym spadku – dzięki zabezpieczeniu szczelin pomiędzy kostkami, do rynienki odwadniającej usytuowanej w najniższym punkcie nie przedostają się drobiny piasku wypłukiwane przez deszcze i nie zatykają jej. Po piąte, dzięki fugowaniu nawierzchnia jest bardziej stabilna.

Tarasy i nawierzchnie są szczególnie narażone na wpływ niekorzystnych warunków meteorologicznych, dlatego fuga stosowana w takich miejscach powinna być odporna na działanie wysokich i niskich temperatur czy też działanie wilgoci, a jednocześnie być produktem o wysokiej elastyczności. Warunki te spełniają zaprawy żywiczne, które tworzą wodoprzepuszczalną i mrozoodporną powłokę. Sprawdzają się one w przypadku tarasów z betonowych kostek brukowych lub płyt układanych na gruncie (metoda na sucho).

Fugi na bazie żywic nie zostawiają plam na powierzchni kostek i płyt, są gotowymi produktami do użycia i nie wymagają mieszania. Mogą być szlamowane wodą, bez utraty wytrzymałości, są też samozagęszczalne. Fuga żywiczna nie znajduje zastosowania przy tarasach budowanych na mokro (na wylewce z betonu). Z racji tego, że jest ona produktem przepuszczającym wodę, przenikająca przez spoiny wilgoć destrukcyjnie wpływałaby na warstwę izolacji oraz kleju.

Ważne! Po zakończeniu fugowania należy usunąć wszelkie niepotrzebne pozostałości zaprawy do fugowania. W tym celu zaleca się zastosowania szczotki lub pędzla.

Fot. Libet

Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Projekty dużych domów – idealne rozwiązanie dla wymagających
Blog
01 Sierpień 2024
Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć, jakie podejmujemy w życiu. To miejsce, które ma być naszą oazą spokoju, schronieniem przed codziennym zgiełkiem oraz przestrzenią, gdzie
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść