Systemy inteligentnego sterowania domem.
Wręcz nieograniczone możliwości, przystępna cena oraz możliwość ekonomicznego korzystania i sterowania źródłami energii powodują, że systemy inteligentnego sterowania domem stają się coraz bardziej popularne. To, co jeszcze do niedawna kojarzyło się z kosmiczną technologią dostępną jedynie dla nielicznych powoli staje się codziennością.
Łatwiej jest powiedzieć, czego nie potrafi inteligenty system sterowania domem. Bomożliwości jakie oferuje ten domowy zarządca są naprawdę wielkie. Jego obecność w domu manifestowana jest, w najbardziej podstawowy sposób, przez zwolnienie domowników z tak prozaicznych czynności jak zapalenie czy gaszenie świateł czy zadbanie o to, aby okna i drzwi były wieczorem zamknięte.
Sam włączy, sam wyłączy
Ponadto w razie nieobecności domowników system włącza funkcję zwaną „symulacja obecności”. Co to znaczy? System podczas nieobecności domowników po prostu „udaje”, że ktoś przebywa w domu. W poszczególnych pokojach zapala i gasi światła w sposób losowy, odtwarza muzykę, czy uruchamia odbiornik TV – jednym słowem dba o to, aby dom nie wyglądał na opuszczony.
Planując rozbudowę systemu inteligentnego o moduł bezpieczeństwa warto rozważyć zakup kamer. Mamy wówczas możliwość wglądu na to, co się dzieje wokół posesji. Obraz może być przesyłany na odległość – więc będąc nawet oddalonym od domu może kontrolować, to co się dzieje w domu i na zewnątrz. Sterowanie inteligentnym systemem System jest w pełni automatyczny, wszystkie czynności, która system ma wykonać można zaprogramować, ale w zależności od potrzeb można nim sterować również manualnie. Służą do tego celu nie tylko dotykowe panele, ale również piloty. Systemem można również sterować na odległość – za pomocą komputera, smartfonu czy innego mobilnego urządzenia. Obsługa aplikacja jest intuicyjna i nie nastręcza większych problemów. System bezprzewodowy czy z magistralą? Na rynku jest wiele systemów, począwszy od tych najprostszych, z kilkoma modułami sterowania, do rozbudowanych układów odpowiedzialnych za zarządzanie całym domem. System powinien zostać dobrany w zależności od potrzeb i oczekiwania domowników. System inteligentny można zainstalować praktycznie w każdym momencie – zarówno na etapie budowy domu jak i w budynku już istniejącym. W takim przypadku polecane są rozwiązania bezprzewodowe. Instalacja w budynku systemu korzystającego z magistrali, czyli okablowania niesie za sobą konieczność przeprowadzenia remontu i całkowitej modyfikacji instalacji elektrycznej.
Fot. Lutron, Gira, Crestron