Logo

Jak działa rekuperator?

Rekuperator jest urządzeniem, które ogrzewa świeże powietrze dostarczane do pomieszczeń energią cieplną powietrza wywiewanego. Rekuperator z systemem wentylacji nawiewno-wywiewnej szczególnie sprawdza się w domu energooszczędnym i pasywnym.

Domy energooszczędny i pasywne, aby ograniczyć straty energii cieplnej, muszą być dobrze zaizolowane. Oczywiście w takich budynkach nie może funkcjonować wentylacja grawitacyjna, dlatego jednym z rozwiązań zapewniających skuteczną wymianę powietrza jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła czyli wentylacja z rekuperatorem. Podstawowym zadaniem systemu jest nie tylko doprowadzenie do domu świeżego powietrza oraz usunięcie zanieczyszczonego. System sprawdza się również ogrzewając dom w zimie i chłodząc latem.

Jak działa system z rekuperatorem?

Zasada działania systemu z rekuperatorem jest prosta. Czerpnia, jeden z elementów systemu, zasysa świeże, chłodne powietrze. Przechodzi ono przez wymiennik ciepła, gdzie ogrzewane jest energią cieplną powietrza jednocześnie usuwanego z wnętrza budynku. Tak ogrzane powietrze jest następnie nawiewane do pomieszczeń za pomocą systemów kanałów. Obieg powietrza wymuszają wentylatory: nawiewny i wywiewny. Ich wielkość dobierana w taki sposób, aby w optymalny sposób wykorzystać możliwości systemu. Nowoczesne rekuperatory pozwalają na odzyskanie 80-95% ciepła z powietrza, dzięki czemu w znaczny sposób obniżają koszty ogrzewania, oraz zapewniają domownikom komfort świeżego powietrza.

Rekuperator - na co zwrócić uwagę

Jednym z najważniejszych parametrów jest spręż rekuperatora, czyli siła z jaką urządzenie wpycha powietrze w przewody wentylacyjne oraz zasysa je z zewnątrz. Jeśli centrala nie będzie właściwie dobrana, o zbyt małym sprężu, powietrze nie dotrze do nawiewników i wywietrzników. Ważna jest również sprawność rekuperatora – czyli wartość określająca ilość ciepła odzyskiwanego w stosunku do ilości ciepła możliwego do odzyskania. Z kolei wydajność urządzenia określa ilość powietrza w metrach sześciennych jaka może zostać przetłoczona w czasie godziny. Przepływające powietrze musi pokonać opory jakie stawiają filtry czy wentylatory - zatem im większe opory tym mniejsza wydajność. Istotny jest również pobór prądu przez wentylatory. Ekonomicznym rozwiązaniem jest zastosowanie energooszczędnego wentylatora na prąd stały.

Kiedy warto zainstalować rekuperator?

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła ma sens ekonomiczny tylko wówczas, gdy dom jest bardzo dobrze zaizolowany. W budynku, który charakteryzuje się dużymi stratami energetycznymi, rekuperacja nie ma sensu. A jakie są korzyści?
Dzięki zastosowaniu wentylacji oszczędzany energię cieplną. Do domu zawsze dopływa świeże powietrze, a oczyszczone przez filtry jest przyjazne dla alergików. W domu nie zaparowują okna i lustra.

Dlaczego dobra wentylacja jest ważna?

Energooszczędne lub pasywne budynki, z racji wysokiej termoizolacyjności i szczelnej stolarki okiennej, są rodzajem termosu. Gdyby zastosować w takiej konstrukcji, tradycyjną wentylację grawitacyjną wymiana powietrza byłaby na tyle słaba, że szybko doszłoby do wystąpienia niepokojących objawów. Zła wentylacja powoduje skraplanie się pary wodnej, co prowadzi w konsekwencji do zawilgocenia ścian i sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów. Pogorszeniu również ulega izolacyjność termiczna przegród zewnętrznych. Nie oczyszczone z zanieczyszczeń powietrze wpływa negatywnie na samopoczucie domowników. U osób, które przez dłuższy okres przebywają w źle wentylowanym pomieszczeniu stan zdrowia może się na tyle pogorszyć, że mogą wystąpić reakcje alergiczne, włącznie z rozwojem astmy.

Fot. Studio Cl Art

Projekty domów z możliwością adaptacji poddasza – jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń w swoim domu?
Blog
28 Czerwiec 2024
Marzenie o własnym domu towarzyszy nam przez całe życie. Własne cztery kąty to nie tylko przestrzeń do życia, ale także miejsce, gdzie realizujemy swoje pasje, spędzamy czas z rodziną i odpo
Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść