Logo

Jak działa rekuperator?

Rekuperator jest urządzeniem, które ogrzewa świeże powietrze dostarczane do pomieszczeń energią cieplną powietrza wywiewanego. Rekuperator z systemem wentylacji nawiewno-wywiewnej szczególnie sprawdza się w domu energooszczędnym i pasywnym.

Domy energooszczędny i pasywne, aby ograniczyć straty energii cieplnej, muszą być dobrze zaizolowane. Oczywiście w takich budynkach nie może funkcjonować wentylacja grawitacyjna, dlatego jednym z rozwiązań zapewniających skuteczną wymianę powietrza jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła czyli wentylacja z rekuperatorem. Podstawowym zadaniem systemu jest nie tylko doprowadzenie do domu świeżego powietrza oraz usunięcie zanieczyszczonego. System sprawdza się również ogrzewając dom w zimie i chłodząc latem.

Jak działa system z rekuperatorem?

Zasada działania systemu z rekuperatorem jest prosta. Czerpnia, jeden z elementów systemu, zasysa świeże, chłodne powietrze. Przechodzi ono przez wymiennik ciepła, gdzie ogrzewane jest energią cieplną powietrza jednocześnie usuwanego z wnętrza budynku. Tak ogrzane powietrze jest następnie nawiewane do pomieszczeń za pomocą systemów kanałów. Obieg powietrza wymuszają wentylatory: nawiewny i wywiewny. Ich wielkość dobierana w taki sposób, aby w optymalny sposób wykorzystać możliwości systemu. Nowoczesne rekuperatory pozwalają na odzyskanie 80-95% ciepła z powietrza, dzięki czemu w znaczny sposób obniżają koszty ogrzewania, oraz zapewniają domownikom komfort świeżego powietrza.

Rekuperator - na co zwrócić uwagę

Jednym z najważniejszych parametrów jest spręż rekuperatora, czyli siła z jaką urządzenie wpycha powietrze w przewody wentylacyjne oraz zasysa je z zewnątrz. Jeśli centrala nie będzie właściwie dobrana, o zbyt małym sprężu, powietrze nie dotrze do nawiewników i wywietrzników. Ważna jest również sprawność rekuperatora – czyli wartość określająca ilość ciepła odzyskiwanego w stosunku do ilości ciepła możliwego do odzyskania. Z kolei wydajność urządzenia określa ilość powietrza w metrach sześciennych jaka może zostać przetłoczona w czasie godziny. Przepływające powietrze musi pokonać opory jakie stawiają filtry czy wentylatory - zatem im większe opory tym mniejsza wydajność. Istotny jest również pobór prądu przez wentylatory. Ekonomicznym rozwiązaniem jest zastosowanie energooszczędnego wentylatora na prąd stały.

Kiedy warto zainstalować rekuperator?

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła ma sens ekonomiczny tylko wówczas, gdy dom jest bardzo dobrze zaizolowany. W budynku, który charakteryzuje się dużymi stratami energetycznymi, rekuperacja nie ma sensu. A jakie są korzyści?
Dzięki zastosowaniu wentylacji oszczędzany energię cieplną. Do domu zawsze dopływa świeże powietrze, a oczyszczone przez filtry jest przyjazne dla alergików. W domu nie zaparowują okna i lustra.

Dlaczego dobra wentylacja jest ważna?

Energooszczędne lub pasywne budynki, z racji wysokiej termoizolacyjności i szczelnej stolarki okiennej, są rodzajem termosu. Gdyby zastosować w takiej konstrukcji, tradycyjną wentylację grawitacyjną wymiana powietrza byłaby na tyle słaba, że szybko doszłoby do wystąpienia niepokojących objawów. Zła wentylacja powoduje skraplanie się pary wodnej, co prowadzi w konsekwencji do zawilgocenia ścian i sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów. Pogorszeniu również ulega izolacyjność termiczna przegród zewnętrznych. Nie oczyszczone z zanieczyszczeń powietrze wpływa negatywnie na samopoczucie domowników. U osób, które przez dłuższy okres przebywają w źle wentylowanym pomieszczeniu stan zdrowia może się na tyle pogorszyć, że mogą wystąpić reakcje alergiczne, włącznie z rozwojem astmy.

Fot. Studio Cl Art

Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść