Logo

Stacja uzdatniania wody w domu jednorodzinnym – czy warto instalować zmiękczacz do wody?

Kategorie: wod. - kan.

Wybierając działkę na budowę wymarzonego domu, bierzemy pod uwagę okolicę, odległość od szkół dla dzieci, lekarza oraz podstawy typu prąd, oraz internet. Mało kto w pierwszej chwili zastanawia się nad ujęciem wody i jej jakością. Nawet jeżeli jest możliwość przyłączenia się do istniejącego wodociągu, nie oznacza to, że woda będzie w odpowiadającej nam jakości. Najlepszym rozwiązaniem, które zapewni nam bezstresowe korzystanie z wody, będzie przydomowa stacja jej uzdatniania.

Uzdatnianie wody - filtrowanie

Jak działa stacja uzdatniania wody

Chcąc mieć nie tylko wodę miękką, klarowną i dobra w smaku, ale i odpowiednim profilu fizyko-chemicznym należy dodatkowo zaopatrzyć nasze ujęcie wody w stację uzdatniania. Dotyczyć to może nie tylko wody, którą pobieramy z własnej studni, ale i nawet tej z wodociągu. Uzdatnianie wody w stacji zachodzi poprzez jej odżelazienie, zmiękczenie, pozbawienie zanieczyszczeń mechanicznych oraz, w przypadku gdy jest to chlorowana woda wodociągowa, usunie pozostałości chloru. Niektóre z zaawansowanych konstrukcji mają możliwość pozbycia się z wody groźnych bakterii. Wymienione efekty osiąga się poprzez zastosowanie filtrów węglowych, wkładów żywicy jonowymiennej. Węgiel aktywny odpowiada za usunięcie cząstek chloru, co znacząco poprawia smak wody, a żywica jonowymienną, która poprzez wyłapywanie jonów wapnia i magnezu, zmiękcza wodę.

Na co zwrócić uwagę, wybierając domową stację uzdatniania wody?

Przede wszystkim musimy określić, jakie mamy miesięczne zużycie wody i do tego parametru dobrać odpowiednią stację uzdatniania. Stacja o zbyt małej wydajności będzie nieefektywna, a instalacja stacji „na wyrost” mija się z celem i znacznie podroży koszty inwestycji oraz jej obsługi w kolejnych latach. Jeżeli woda pochodzi z wodociągu, w celu dobrania odpowiednich parametrów stacji potrzebować będziemy dane na temat poziomu twardości wody, jej zażelazienia i zawartości manganu. Redukcja tych dwóch ostatnich będzie istotna dla stanu naszej armatury, w której tworzą one rdzawe zacieki. Domowe stacje uzdatniania wody powinny bez problemu poradzić sobie z odżelazieniem i zmiękczeniem wody. Węglowy filtr wody do domu może być częścią samej stacji, jak i montowany oddzielnie, albo blisko przyłącza, albo w kuchni, gdzie też najbardziej nam zależy na smaku wody pitnej.

Jaki filtr do wody w domu jednorodzinnym?

Decyzję, jaki filtr wody do domku jednorodzinnego będzie najlepszy, musimy przede wszystkim zestawić z naszymi oczekiwaniami i możliwościami finansowymi. Wszystko to najlepiej poprzedzić badaniami wody z własnego ujęcia lub poprosić o udostępnienie wyników badań wody z ogólnego ujęcia. Jeżeli mieszkamy już jakiś czas i korzystamy z wody dużo informacji, uzyskamy z własnego doświadczenia. Jeżeli widzimy pojawiający się osad w czajniku, garnkach i umywalce, na pewno musimy zmiękczyć wodę. Wszelkie rdzawe zacieki powiedzą nam, że przydałoby się zamontować filtr, który pomoże usunąć z wody żelazo i mangan. A może jednak chcemy podzielić jakość wody według naszych potrzeb i zastosować zmiękczacz do wody w pralce, poprawić smak wody w kuchni, a bezpieczną i przyjemną wodę mieć do kąpieli? Możemy zastosować w takim razie osobno filtr pralkowy, pralkowy i prysznicowy, a osobno filtr na kuchnię? Lepszym rozwiązaniem jednak będzie rozwiązanie kompleksowe, jakim jest uzdatniacz wody na całą instalację, w tym C.O. Można zastosować filtry tradycyjne, które usuną wszelkie zanieczyszczenia mechaniczne, chemiczne i biologiczne, ale najpełniejszym i skutecznym rozwiązaniem będzie zastosowanie stacji uzdatniania wody, która w połączeniu ze specjalnym filtrem jonizującym, czy odwróconej osmozy będzie w pełni kompletnym zestawem do domu jednorodzinnego.

Jak podłączyć stację uzdatniania wody?

Wbrew temu, że podłączenie stacji wydaje się zadaniem trywialnym, okazuje się, że można już na etapie przedmontażowym popełnić masę błędów, które spowodują, że stacja będzie nie tylko działać wadliwie, ale i wręcz szkodzić naszej instalacji wodnej. Oprócz rzeczy oczywistych, jak zbadanie najpierw wody i dostosowanie filtrów do wyników badań, należy wiedzieć, że woda zmiękczona nie może być puszczona w obieg instalacją miedzianą. Bardzo ważne, aby zachować wymaganą kolejność filtrów i nie stosować do wody twardej i zażelazionej tylko zmiękczacza. Bardzo ważnym elementem stacji jest układ sterowania i należy zwrócić uwagę na jego jakość, konstrukcję, koszt i dostępność części zamiennych. Miejsce, gdzie zainstalujemy stację też jest istotne, nie tylko ze względu na gabaryty zestawu, ale i fakt, że jest to element instalacji wodnej i jako taki może ulec przemrożeniu. Trzeba też pamiętać, że poprawne działanie stacji wymaga odpowiedniego ciśnienia wody i natężenia jej przepływu.

Po dłuższym okresie użytkowania własnego domu zauważamy, pogarszający się stan naszej instalacji wodnej, osadzający się kamień i unoszący się czasem brzydki zapach z kranów, to znak, że przyda się nam stacja uzdatniania wody. Czy warto jednak inwestować w to nie najtańsze przecież rozwiązanie? Na pewno tak. Ostanie lata pokazują, że z wodą pitna jest coraz gorzej tak w dostępnej jej ilości, jak i pogarszającej się jakości. Pobierana z rzek lub zbiorników zaporowych coraz częściej woda w wodociągach jest mocno zanieczyszczona, a stacje duże uzdatniania nie są w stanie poradzić sobie z jej wystarczającym oczyszczeniem. Poza tym dobrze jest być jak najbardziej niezależnym, szczególnie w tak ważnej i podstawowej kwestii, jaką jest woda pitna.

Projekty domów z możliwością adaptacji poddasza – jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń w swoim domu?
Blog
28 Czerwiec 2024
Marzenie o własnym domu towarzyszy nam przez całe życie. Własne cztery kąty to nie tylko przestrzeń do życia, ale także miejsce, gdzie realizujemy swoje pasje, spędzamy czas z rodziną i odpo
Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść