Logo

Etapy budowy domu, czyli budowa domu krok po kroku

Kategorie: Wykonawcy

Budowa domu to zwykle proces czasochłonny i skomplikowany, wymagający zaangażowania i pracy wielu osób. By przebiegała sprawnie, powinniśmy się do niej odpowiednio przygotować i szczegółowo zaplanować jej realizację. Jakie są etapy budowy domu jednorodzinnego? Jak, krok po kroku, powstawać będzie nasz dom?

Etapy budowy domu, czyli budowa domu krok po kroku

Przygotowania

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, chcąc wybudować dom, jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Wiąże się to z koniecznością zebrania niezbędnej dokumentacji, a niekiedy również z badaniem gruntu. Musimy ponadto posiadać projekt naszego przyszłego domu, który zamówimy w biurze projektowym. Większość firm oferuje stworzenie indywidualnego projektu na zamówienie lub możliwość adaptacji gotowego projektu. Na etapie przygotowań będziemy musieli również wykonać przyłącza, zgłosić budowę i – jeśli istnieje taka potrzeba – wybudować studnię. Na tym etapie współpracować będziemy z geodetą, który zaktualizuje mapy do celów projektowych, z architektem, projektantami i wykonawcami przyłączy. Powinniśmy również zatrudnić kierownika budowy i inspektora nadzoru budowlanego oraz ekipę, która wykona dom do stanu surowego lub całości.

Stan zero

Na tym etapie do wykonania pozostaje szereg prac ziemnych i fundamentowych, m.in. ogrodzenie placu budowy, wytyczenie obrysu budynku, budowa fundamentu oraz piwnicy (jeśli się na nią decydujemy) wraz ze stropem, jej izolacja i rozprowadzenie kanalizacji. Jeżeli budujemy dom niepodpiwniczony, fachowcy wykonają tzw. podłogę na gruncie składającą się z podkładu betonowego z chudego betonu i izolacji. Do prac murarsko-zbrojeniowych należy również ułożenie zbrojenia i izolacji, wykonanie deskowania, betonowanie łat i zasypanie murów fundamentowych oraz ułożenie instalacji, które znajdą się pod posadzką. Budowa domu do stanu zero potrwa od dwóch tygodni do około miesiąca.

Stan surowy otwarty

W kolejnym etapie prac będziemy musieli zatrudnić ekipę murarsko-ciesielską oraz dekarską. Konieczne będzie również wynajęcie profesjonalnego sprzętu: deskowni, stempli czy pompy do betonu. W zakresie realizowanych prac znajdzie się m.in. murowanie ścian zewnętrznych i wewnętrznych nośnych, murowanie kominów, wykonanie schodów żelbetonowych pomiędzy kondygnacjami, wieńców i stropów, zrobienie więźby, ułożenie pokrycia dachu, a także montaż rynien. Dla zawiązania się wieńca i słupków pod wieniec konieczna jest około 2-tygodniowa przerwa technologiczna. Po jej zakończeniu wykonuje się prace izolacyjne, dociepla się dach i przeprowadza ostatnie obróbki blacharskie. Budowa domu do stanu surowego otwartego potrwa od 2 tygodni do około 4 miesięcy.

Stan surowy zamknięty

Doprowadzenie domu do stanu surowego zamkniętego potrwa od 3 do 5 miesięcy. Na tym etapie wstawiona zostanie stolarka okienno-drzwiowa, powstaną ścianki działowe, a na dachu budynku ułożone zostanie docelowe okrycie. Mówi się, żestan surowy zamkniętyto półmetek budowy domu i rzeczywiście – poniesione do tej pory koszty stanowić będą około 50% kosztów budowy domu. Oprócz okien i drzwi nieruchomości, na tym etapie montuje się również bramę garażową. Niektórzy producenci stolarki otworowej oferują możliwość zamówienia ich w zestawie, dzięki czemu wszystkie te elementy będą wykonane w podobnej, pasującej do siebie stylistyce. Jeżeli zamawiać będziemy je osobno, powinniśmy pamiętać o tym, że zarówno okna, jak i drzwi oraz brama, powinny być dopasowane do elewacji, dachu i orynnowania budynku.

Etapy budowy domu

Stan deweloperski

Opowieść o tym, jak przebiegabudowa domu krok po kroku, nie mogłaby się obejść bez wzmianki na temat stanu deweloperskiego domu.Stan deweloperskito bardzo ważny etap, w którym zrealizowane zostaną podstawowe prace wykończeniowe. Najczęściej będzie to wykonanie posadzek, instalacji wewnętrznych oraz przyłącz. W czasie prac powstaną również podejścia, podjazdy i tarasy, a ponadto dodatkowe izolacje zabezpieczające budowę przed zimą. Na tym etapie w domu nie będzie jeszcze jednak drzwi wewnętrznych, gniazdek, płytek, grzejników i pomalowanych ścian.

Stan pod klucz

To ostatni formalny etap budowy domu, po którego zakończeniu budynek będzie gotowy do wprowadzenia się. Na tym etapie powstanie kompletna kotłownia z grzejnikami, parapety i drzwi wewnętrzne, schody strychowe, docelowe ogrodzenie i elewacja. Fachowcy wykończą ściany (gładzie, malowanie, płytki) oraz podłogi (terakota, parkiety, panele), położą okładziny schodów zewnętrznych, tarasów i balkonów, zamontują drzwi i wewnętrzne parapety. Uporządkowany zostanie ogród, położona kostka brukowa, a wokół domu powstanie docelowe ogrodzenie. Zamontowane zostaną również urządzenia grzewcze (grzejniki, kominek, kocioł grzewczy) i urządzenia sanitarne. Po zakończeniu tego etapu nieruchomość będzie gotowa do zamieszkania. Pozostanie jedynie umeblowanie i wyposażanie wnętrz oraz ostatnie formalności.

Udało się – wszystkieetapy budowy domumamy już za sobą i nasza nieruchomość jest gotowa! Teraz pozostaje zawiadomić odpowiednie organy o zakończeniu budowy, złożyć wniosek o nadanie numeru porządkowego, zameldować siebie oraz pozostałych domowników i... zamieszkać! Jeżeli zamierzamy jednak wprowadzić się do domu, który nie jest jeszcze ukończony, konieczne może być również uzyskanie pozwolenia na jego użytkowanie.

Projekty domów murowanych, czyli co warto o nich wiedzieć?
Blog
22 Grudzień sylius.ui.original_price 2024
Budowa domu to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu, dlatego wybór odpowiedniego projektu ma kluczowe znaczenie. Wśród dostępnych technologii, domy murowane od lat cieszą się niesłabną
Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść