Logo

Urządzamy jadalnię między kuchnią a salonem. 5 kluczowych reguł i wskazówek

W nowoczesnym budownictwie coraz częściej spotykamy kuchnię z jadalnią, otwartą na salon. Jest to wygodne rozwiązanie, gdyż pozwala na łatwą komunikację i optycznie powiększa wnętrza. Warunkiem jest właściwe zaaranżowanie pomieszczeń. Na co należy zwrócić szczególną uwagę, urządzając jadalnię pomiędzy kuchnią a salonem?

Jadalani w salonie w modelu otwartym

Lokalizacja strefy jadalnianej

W wielofunkcyjnej przestrzeni jadalnia pełni funkcję rozdzielającą strefę wypoczynkową od roboczej. Dlatego bardzo ważne jest wyznaczenie właściwej lokalizacji stołu. Nie może on blokować i utrudniać przejścia do salonu, czy kuchni, a jednocześnie ma stanowić łącznik pomiędzy nimi. Konieczne jest zachowanie ciągów komunikacyjnych. Strefa jadalniana musi być wyraźnie wyznaczona. Jej rozmiar dostosowujemy do warunków mieszkaniowych, jednak musi ona zapewniać odpowiednią ergonomię. Chcemy w komfortowych warunkach jadać posiłki z rodziną i gośćmi? Donoszenie potraw na stół również nie może być utrudnione. Projektując własny dom, mamy możliwość rozplanowania jadalni tak, by była dobrze oświetlona. W przeciwnym wypadku, może okazać się konieczne dodatkowe oświetlenie nad stołem.

Projekt domu Bagatela IV G2, wizualizacja 9 Projekt domu Bagatela IV G2, wizualizacja 9

Wyznaczenie granic

Urządzenie jadalni wymaga wyznaczenia odpowiedniej przestrzeni. Możemy wykorzystać do tego celu podłogę. Powinna ona być odporniejsza na zarysowania od położonej w salonie. Warto wykorzystać do tego płytki identyczne lub spójne stylistycznie z kuchennymi. Może to być ta sama barwa, ale o odmiennej fakturze. Kafelki nie porysują się w czasie odstawiania krzeseł i nie uszkodzą w przypadku rozlania gorącego napoju, czy potrawy. Również ściany w części jadalnianej wymagają innego pokrycia. Najlepiej wykorzystać do tego łatwo zmywalne farby lub tapety. Zwłaszcza w przypadku posiadania małych dzieci warto zadbać o możliwość zmycia ścian. Strefę jadalnianą możemy oddzielić niewysokimi meblami, w których będziemy przechowywać potrzebne w czasie posiłków naczynia i sztućce. Aranżacja małych wnętrz wymaga minimalizmu. Do wyznaczenia jadalni wystarczy ułożenie dywanu i ustawienie stołu z krzesłami.

Jadalnia – aranżacje spójne z pozostałymi strefami

Aranżując jadalnię pomiędzy kuchnią a salonem, musimy pamiętać o spójności stylistycznej. Kolorystyka tej części mieszkania może być neutralna lub kontrastowa do barw zastosowanych w kuchni i salonie. Powinna jednak z nimi współgrać. Warto przemyśleć kolory ziemi. Główna barwa w salonie powinna pojawić się także w jadalni. Może stanowić dodatkowy akcent, wpleciony w formie elementów dekoracyjnych. Jasne kolory rozświetlą wnętrze i optycznie je powiększą. Żywe barwy stworzą wyrazisty, przyjazny design. Ciemne meble doskonale wpasują się do dużych pomieszczeń, nadając im elegancji. Meble w jadalni również powinny stylistycznie współgrać z wyposażeniem salonu i kuchni. Tak, by zachowana została harmonia. Przy utrzymaniu stylu mebli, mieszając kolory, uzyskamy efekt przełamania nudy, a równocześnie oryginalną aranżację.

Wybór stołu i krzeseł

Wybierając stół do jadalni, musimy dobrać go do liczby członków rodziny, a także stylu życia. Jeżeli lubimy przyjmować gości i biesiadować, najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie stół rozkładany, który w razie potrzeby zwiększy powierzchnię blatu. Stół do jadalni o niewielkim metrażu warto ustawić prostopadle do ciągu szafek kuchennych. Prostokątny stół może być z kolei dostawiony do ściany. Mały, okrągły stolik to także dobry wybór, gdyż brak ostrych kantów ułatwi poruszanie się w niewielkiej przestrzeni. W przypadku bardzo małej części kuchennej, warto przemyśleć wyspę, która oprócz pełnienia funkcji stołu będzie grała rolę blatu roboczego. Nie zapominajmy przy tym, że blat wykorzystywany do przyrządzania posiłków musi być odporny na temperaturę i wilgoć. W dużej jadalni idealnym rozwiązaniem jest stół okrągły – jest ona elegancki i przyciąga uwagę, nada więc stylu każdemu wnętrzu. Jadalnia w kuchni musi być funkcjonalna i wygodna. Stół czteroosobowy powinien mieć rozmiar minimum 90 cm x140 cm. Należy doliczyć do tego około 70 cm na wygodne ustawienie krzeseł. Ciąg komunikacyjny to kolejne 50 cm – dopiero taka przestrzeń pozwoli zatem na wygodne użytkowanie stołu.

Trendy

Najnowsze trendy to styl industrialny, skandynawski i klasyczny. Każdy z nich ma swoich zwolenników. Bez względu na upodobania warto postawić na jakość, dlatego w każdym wnętrzu sprawdzi się drewniany stół. Prosty w formie, elegancki, w połączeniu z drewnianymi krzesłami będzie współgrał z każdym stylem. Jadalnia w modnym stylu to także stół z blatem z hartowanego szkła, zestawiony z designerskimi krzesłami z tworzywa w żywych kolorach. W jadalni pomiędzy kuchnią a salonem rezygnujemy z nadmiaru dekoracji. Ograniczamy się do minimum dodatków, dodających stylu i podkreślających charakter wnętrza. Główną ozdobą ma być stół, współgrający z aranżacją kuchni i salonu, a równocześnie stanowiący centrum jadalni.

Projekt domu Miki III, wizualizacja 5 Wizualizacja 3D projektu domu Miki III, wizualizacja 5

Aranżacja jadalni pomiędzy salonem a kuchnią to wyzwanie, jednak przestrzegając reguł możemy uzyskać satysfakcjonujące nas efekty. Będzie to wnętrze niepowtarzalne, piękne, a równocześnie funkcjonalne i wygodne.

Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Projekty dużych domów – idealne rozwiązanie dla wymagających
Blog
01 Sierpień 2024
Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć, jakie podejmujemy w życiu. To miejsce, które ma być naszą oazą spokoju, schronieniem przed codziennym zgiełkiem oraz przestrzenią, gdzie
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść