Firany, zasłony i karnisze we wnętrzach – złote zasady doboru dekoracji okiennych
Dekoracje okienne, wśród których nieustannie wiodą prym eleganckie firany i zasłony, uzupełniają wystrój wnętrza, podkreślając jego charakter oraz dodając mu przytulności. Różne rodzaje firanek i zasłon pozwalają na uzyskanie odmiennego efektu aranżacyjnego. Czym kierować się podczas ich wyboru?
Jak dobrać zasłony do wystroju wnętrza?
Modne zasłony do okien mogą spełniać wiele funkcji. Nie tylko dekorują przestrzeń, dając przy tym znacznie więcej możliwości niż popularne rolety wewnętrzne, ale także zapewniają poczucie prywatności i intymności, a odpowiednio dobrane – zaciemniają wnętrze, skutecznie blokując nadmiar wpadających do niego promieni słonecznych. Wszystkie te aspekty należy wziąć pod uwagę, decydując się na zakup zasłon.
O czym jeszcze należy pamiętać podczas zakupu? Ozdobne tkaniny muszą idealnie pasować do wystroju pomieszczenia – w końcu mają stanowić jego integralną część. Inne sprawdzą się w pomieszczeniach urządzonych minimalistycznie, a inne w tych inspirowanych stylistyką retro czy typowo klasycznych. O ostatecznym efekcie będzie decydował nie tylko ich kolor lub deseń, ale także materiał użyty do ich produkcji.
Zakup zasłon – jaki materiał, wzór i kolor wybrać?
W przypadku zastosowania zasłon aranżacje okien mogą przybierać rozmaite formy – co ciekawe, wybór tych dekoracji nie oznacza, że trzeba rezygnować jednocześnie z rolet lub żaluzji, które są przez zasłony z powodzeniem uzupełniane.
Na jaki materiał warto się zdecydować? Ciężki welur lub aksamit idealnie nadają się do dużych pomieszczeń, których nie będą przytłaczać. Sprawdzą się w tym wypadku również tkaniny takie jak gruby poliester lub blackout – pozwolą przyciemnić wnętrze, co docenimy szczególnie w pomieszczeniach ulokowanych od strony południowo-zachodniej. Przeciwieństwem wymienionych materiałów stanowią zwiewny woal lub tiul, które sprawdzą się m.in. w pomieszczeniach niedużych i słabo nasłonecznionych.
Wybierając tkaninę zasłonową, warto zwrócić uwagę również na zasady jej pielęgnacji oraz na stronę wizualną, czyli jej wzór i kolorystykę. Najlepiej kierować się w tym wypadku jedną z dwóch zasad: harmonii bądź kontrastu. Jednolite, pozbawione deseniu tkaniny w stonowanych odcieniach są rozwiązaniem bezpiecznym, które sprawdzi się w każdym wnętrzu bez względu na styl. Ich kolor może harmonijnie nawiązywać do barwy ścian bądź stanowić element kontrastowy w wystroju. Zasłony stanowiące barwny kontrapunkt w aranżacji, często bogato zdobione, ożywiają wnętrze, sprawiając, że nie jest monochromatyczne i nudne.Zasady doboru zasłon do wnętrza – jak dobrać kolor zasłon do salonu?
Jak pokazują nowoczesne aranżacje, zasłony do salonu mogą mieć niemal dowolny kolor i wzór, a ich wybór w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji oraz wystroju pomieszczenia. Kolory jasne i subtelne są uniwersalne – warto po nie sięgnąć, wybierając zasłony do małego, ciemnego pomieszczenia. Dzięki temu nie tylko go nie przytłoczymy, ale nawet optycznie je powiększymy. W przestronnych, dobrze nasłonecznionych wnętrzach można z kolei śmiało sięgnąć również po intensywne i nasycone barwy, np. te powielające kolor innych dodatków. Jak widać, nie ma reguły, jak powinny wyglądać eleganckie zasłony do salonu – duży wybór produktów i barw pozwala na dopasowanie idealnej tkaniny do każdego wnętrza.
Jak powiesić i upiąć zasłony?
Możliwości w tym zakresie są ogromne. Do wieszania tkanin w oknach można wykorzystać klasyczny karnisz lub szynę sufitową – zasłony i firany mocuje się do nich np. na klasyczne żabki lub haczyki. Zasłony z wszytymi metalowymi przelotkami zakłada się natomiast bezpośrednio na drążek karnisza, na którym sprawdzą się też tkaniny na szelkach.
Zarówno w przypadku zastosowania szyny, jak i karnisza istnieje wiele sposobów na efektowne upięcie materiału. Jeśli nie będziemy codzienne go zasuwać i rozsuwać, można podwiązać go po obu stronach okna do specjalnych haczyków albo spiąć dekoracyjną klamrą lub chwostami. Ciekawym rozwiązaniem jest także asymetryczne podpięcie tkanin z jednej strony okna.
Jak dobrać szerokość firan i zasłon?
Bez względu na to, czy wybieramy modne zasłony do salonu czy firany do przedpokoju albo sypialni, trzeba zadbać o ich odpowiednie wymiary – o ile wysokość jest w dużej mierze kwestią gustu, a o tyle szerokość materiału powinna być ściśle dopasowana do długości szyny sufitowej bądź karnisza. Przyjmuje się, że optymalna szerokość zasłon lub firan jest o 2-2,5 razy większa niż szerokość karnisza – pozwala to na ładne zmarszczenie materiału. Zdarza się, że szerokość karnisza należy pomnożyć nawet razy 3 lub 4. Zależy to ściśle od planowanego sposobu marszczenia. Warto pamiętać, że tkaniny (szczególnie firany), prezentują się tym lepiej, im bardziej są pofałdowane. Określając ich szerokość, trzeba także dodać ok.20 cm na obszycie materiału z obu stron.
Firany | Zasłony | |
Szerokość | 2, 2,5, 3 lub 4 razy większa od karnisza | 2, 2,5, 3 lub 4 razy większa od karnisza |
Wysokość | Do parapetu – kończą się 1,5 cm nad nim lub 5-10 cm pod nim | Do podłogi – kończą się ok. 2 cm nad nią |
Do podłogi – kończą się ok. 2 cm nad nią | Leżące na podłodze – o 20-30 cm dłuższe od wysokości mocowania karnisza |
Marszczenie firan – firany żakardowe czy lekkie i cienkie?
Sposób marszczenia firan nie jest tylko kwestią gustu – wiele zależy również od ich materiału wykonania. Jeśli zdecydujemy się na najpopularniejsze, trwałe, ale przy tym dość kryjące dekoracje żakardowe, optymalnym rozwiązaniem jest marszczenie w stosunku 1:1,5 lub 1:2 – może być tym większe, im drobniejszy wzór zdobi tkaninę. Nieco inaczej można postąpić w przypadku delikatnych i lekkich firanek woalowych – będą dobrze wyglądać nie tylko na taśmie 1:2 czy 1:2,5, ale nawet 1:3. Taśma marszcząca 1:2 lub 1:3 sprawdzi się również w przypadku zwiewnych firan z organzy.
Zasłony szyte na miarę – ceny materiałów na zasłony i firany
Eleganckie firany i zasłony do domu można kupić w różnych cenach, co zależy m.in. od rodzaju zastosowanego materiału oraz wzornictwa. Zamiast gotowych do zawieszenia dekoracji do wyboru są także tkaniny dostępne na metry bieżące. Więcej trzeba zapłacić za materiały welurowe, aksamitne oraz grubsze materiały o strukturze aksamitu lub pluszu, nieco mniej za te o strukturze nubuku lub z efektem 3D. Cena tkanin wzrasta także wraz z ich szerokością.
Koszty materiałów na firany też mogą się różnić – za firanki żakardowe zapłacimy ok. kilkunastu złotych za metr, ale dokładna cena zależy m.in. od wysokości tkaniny. Na zakup trzeba przeznaczyć więcej, jeśli wybieramy firanki haftowane z aplikacją, z ołowianką lub wielokolorowe przeznaczone do pokoju dziecięcego.
Karnisze sufitowe jako element wystroju okien
Choć w dekoracji okien największą rolę odgrywają tkaniny, to ważną część okiennej aranżacji stanowi także karnisz na zasłony i firany. Jego kolor, materiał wykonania, sposób wykończenia oraz rodzaj zastosowanych zakończeń powinien odzwierciedlać stylistykę, w jakiej utrzymany jest wystrój wnętrza oraz subtelnie go uzupełniać. Do wyboru mamy karnisze z drewna, metalu czy tworzywa sztucznego w różnych odcieniach oraz fantazyjne końcówki w wielu kształtach. Poza pojedynczymi drążkami łatwo zaopatrzymy się też w te podwójne, umożliwiające udekorowania okna firankami i zasłonami jednocześnie.
Ogromny wybór dekoracji okiennych pozwala na łatwe dopasowanie ich do konkretnego wnętrza. Z wyborem eleganckich i funkcjonalnych tkanin nie powinniśmy mieć więc trudności.