Logo

Jak dobrać listwy przypodłogowe?

Listwy przypodłogowe mogą stanowić doskonałe zwieńczenie domowej podłogi, pełnić subtelną funkcję dekoracyjną i jednocześnie być praktycznym elementem mieszkania. Różnorodność rodzajów i rozmiarów pozwala na dopasowanie listy do każdego wystroju wnętrza.


Często niepozorne, wybierane ad hoc. Tymczasem możliwość wykorzystania listew przypodłogowych jest wiele. Mogą także stanowić wyjątkowe wykończenie całego domu. Warto więc pochylić się nieco bardziej nad tym zagadnieniem, żeby potem móc cieszyć się ładnym i funkcjonalnym rozwiązaniem długie lata.

listwa przypodłogowa


Listwy przypodłogowe – do czego służą i jak je dobierać?

Jako że funkcji listew przypodłogowych jest wiele, należy je uporządkować. Ta, która wydaje się najbardziej oczywista, to aspekt estetyczny. Miejsca, w którym podłoga styka się ze ścianą, nie zawsze można efektownie wykończyć. Jeżeli bierzemy pod uwagę nowe mieszkanie lub dom, jest wręcz koniecznością, żeby w tym newralgicznym miejscu pozostawić nawet dwucentymetrową przerwę na wypadek skutków pracy materiału bądź niewielkich ruchów stropu. Takie niewielkie przesunięcia, nazywane dylatacją, są nieuniknione. Jeżeli nie zostawimy takiej przestrzeni, ryzykujemy pojawieniem się pęknięć oraz wybrzuszeniami podłogi. Bardzo trudno również idealnie dopasować podłogę do ściany. Zarówno w przypadku drewna, jak i paneli czy płytek wiąże się to z przycinaniem materiałów na milimetry, a uzyskanie idealnego efektu na całej długości ściany jest bardzo czasochłonne. Nawet zamalowanie styku tych dwóch płaszczyzn nie należy do najprostszych. Listwa maskuje to miejsce i znacznie ułatwia pracę związaną z wykończeniem. W tym miejscu trzeba nadmienić, że grubość listwy, poza naszymi estetycznymi preferencjami, powinna być dostosowana do wielkości szczeliny dylatacyjnej.

Praktyczny wymiar użycia listwy przypodłogowej jest również bardzo szeroki. Zaczniemy od zwyczajnego sprzątania. Za każdym razem, kiedy podczas odkurzania, zamiatania bądź mycia podłogi zbliżamy się do ściany, na naszym czole może pojawić się nerwowa kropla potu. Wszystko dlatego, że uderzenia w ścianę lub przetarcia jej brudnym mopem mogą wiązać się z pojawieniem się uszkodzeń albo zabrudzeń. Używając listew przypodłogowych, minimalizujemy ryzyko takiego zdarzenia, a wyczyszczenie płyty MDF lub metalowej będzie prostsze niż zamalowywanie plam na ścianie. Jeśli ten aspekt jest dla nas priorytetem, warto wybrać szerokie listwy, które zasłonią nawet 10-centymetrowe powierzchnie.

Dodatkowym atutem wykorzystania listew przypodłogowych jest możliwość ukrycia plączących się po podłodze kabli. Jeżeli na etapie projektowania instalacji elektrycznej nie udało nam się przewidzieć wszystkich niezbędnych przewodów i podłączeń, możemy ukryć je pod listwą. Wykorzystujemy do tego specjalne modele, które wyposażono od wewnętrznej strony w wydrążenie na kabel, a także odpowiednie uchwyty, które utrzymują przewody w optymalnym położeniu. Niektórzy producenci oferują także różnego typu złączki dopasowane do profilu gniazda.

Projekt domu Klimek 2, wizualizacja 4

Projekt domu Klimek 2 135.62m²
Projekt domu z wizualizacją wnętrz Klimek 2 135.62m²

Wreszcie, wstawiając listwy przypodłogowe, tworzymy barierę między ścianą a przedmiotami oraz meblami, które często przysuwamy. Zachowanie nawet kilku milimetrów wolnej przestrzeni umożliwia obieg powietrza, co wpływa korzystnie zarówno tak na ścianę, jak i na meble.

Podczas doboru listwy należy zatem pamiętać o naszych potrzebach. Dobrze jest też sprawdzić, na jakiej wysokości umieszczone są gniazdka elektryczne. Jeśli są zamontowane wyjątkowo nisko, mogą kolidować z listwą, co utrudni jej montaż. Większe listwy wpływają również na ogólny odbiór wielkości pomieszczenia. Szersze modele optycznie powiększają pokój, co przydaje się zwłaszcza w mniejszych mieszkaniach. Kiedy już zdecydujemy się na określony rodzaj i kształt listwy, lepiej zdecydować się na wyrób jednego producenta, ponieważ może się zdarzyć, że teoretycznie takie same listwy nie będą do siebie pasować.

Listwy przypodłogowe – drewniane, MDF czy metalowe?

Kiedy już wiemy, jakiej wielkości listwy przypodłogowe będą nam potrzebne, musimy podjąć kolejną decyzję – odnośnie do materiału, z jakiego wykonany będzie produkt. Na rynku największą popularnością cieszą się trzy rodzaje listew: drewniane, MDF oraz metalowe. Dostępne są również modele z PCW, jednak poza niską ceną nie posiadają one innych zalet, takich jak estetyka czy trwałość. W przypadku listew wykonanych z drewna lub MDF, musimy się także zdecydować, czy wybierzemy wersję lakierowaną, czy też wolimy fakturę bardziej matową.

Listwy drewniane będą doskonale komponować się z klasyczną, drewnianą podłogą i z wykładziną. Pod względem kosztów należą do droższych, jednak nadają pomieszczeniom elegancji. Sprawdzają się w domach urządzonych w stylu rustykalnym. Dobrą praktyką jest zamówienie drewnianych listew razem z podłogą, aby uzyskać jednolity efekt kolorystyczny. Drewno wizualnie jest dość masywne, dlatego częstym wyborem są listwy zwężane ku górze, nadające smukły kształt. Materiał ten jest również odporny na uszkodzenia.

listwa przypodłogowa

Listwy MDF charakteryzują się dużą uniwersalnością. Mamy tu spory wybór kształtów i kolorów. Rozpiętość cenowa jest spora, jednak tego typu listwy to raczej rozwiązanie korzystne dla domowego budżetu. Jeśli chodzi o kolor, dobieramy go przeważnie pod kątem podłogi, drzwi lub ściany. Takie łączenie sprawia, że całość odbieramy jako spójną i dyskretną. Po stronie wad MDF trzeba wpisać słabą wodoodporność – z tego względu zaleca się modele lakierowane.

Metalowe listwy przypodłogowe możemy podzielić na modele wykonane ze stali nierdzewnej oraz aluminiowe. Te pierwsze charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością, dzięki czemu cieszą się popularnością w pomieszczeniach biurowych. Aluminium jest tańsze, ale bardziej podatne na odkształcenia. Oba materiały cechują się trwałością i tym, że idealnie wpasują się w nowoczesne, minimalistyczne wnętrza.

Projekty domów murowanych, czyli co warto o nich wiedzieć?
Blog
22 Grudzień sylius.ui.original_price 2024
Budowa domu to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu, dlatego wybór odpowiedniego projektu ma kluczowe znaczenie. Wśród dostępnych technologii, domy murowane od lat cieszą się niesłabną
Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść