Logo

Pierwsze wrażenie – jak urządzić wejście do domu. Pomysły na aranżację strefy wejścia.

Pierwsze wrażenie robi się tylko raz – to prawda stara jak świat, która odnosi się nie tylko do nas, ale także do naszych domów i wnętrz. W nich pierwsze wrażenie zależy przede wszystkim od tego, w jaki sposób zaprojektujemy i zaaranżujemy strefę wejścia, i co – jako pierwsze – ukaże się oczom naszych gości.

Pierwsze wrażenie – jak urządzić wejście do domu. Pomysły na aranżację strefy wejścia.

Przed wejściem

Dla pierwszego wrażenia istotne jest nie tylko to, jak wygląda wejście do naszego domu, ale także to, co widzimy wcześniej, a więc już wchodząc na teren posesji. Warto zatem zadbać o estetyczny wygląd ogrodzenia, furtki, bramy wjazdowej oraz ogrodu.

Jak urządzić ogród przed wejściem do domu?

Przede wszystkim należy dokładnie sprawdzić, jaką przestrzeń możemy przeznaczyć na jego aranżację. Na terenie pomiędzy domem a ogrodem zwykle zmieścić się musi szeroki podjazd, miejsce parkingowe dla gości i ścieżka prowadząca do domu. Ona również ma duże znaczenie, dlatego należy uważnie wybrać jej nawierzchnię. Możemy zdecydować się na wyłożenie jej kostką betonową, klinkierem brukowym czy kamiennym brukiem. W sklepach budowlanych znajdziemy najróżniejsze wzory, dzięki czemu bez trudu dopasujemy materiał nawierzchni do otoczenia.Wejście do domu z kamieniabędzie trwałe, odporne na uszkodzenia, a jednocześnie bardzo estetyczne. Możemy również postawić na nietypowe, ciekawe rozwiązanie, np. ułożenie przed wejściem nieregularnych, kamiennych płyt, które wraz z krótko ściętym trawnikiem stworzą przyjemną kompozycję, a podjazd do garażu wysypać kamykami i żwirem.

Rośliny przed wejściem do domu

Rośliny to doskonała dekoracja nie tylko w środku naszych wnętrz, ale także w reprezentacyjnej części frontowej, tuż przed wejściem do domu. Na jakie rośliny powinniśmy się zdecydować? Przede wszystkim na różnego rodzaju krzewy, które pięknie zaprezentują się zarówno latem, jak i zimą. Oczywiście warto pamiętać również o roślinach sezonowych, które wprowadzą do naszego ogrodu różnorodność i sprawią, że będzie zmieniał się wraz z porami roku. Jeżeli podwórze wyłożone jest kamienną nawierzchnią, można ocieplić je nieco, stawiając na byliny i wspinające się po ścianach budynku pnącza. Wicej na temat: Jak zabrać się za wykonanie ogrodu przeczytają Państwo w naszym poradniku!

Rośliny przy wejściu do domu

Rośliny wspaniale ozdobią nie tylko przestrzeń przed wejściem do domu, ale także wejście do domu. Aranżacje mogą być różnorodne – możemy np. zdecydować się na zimozielone krzewy, które przez cały rok będą zdobić nasze wejście lub rośliny posadzone w donicach. Najczęściej wybieranymi roślinami przy wejściu są cyprysy, świerki, tuje, kosodrzewiny i bukszpany. Jeżeli zależy nam, by wybrane rośliny rosły przy wejściu przez cały rok, powinniśmy upewnić się, że są mrozoodporne.

Schody

Atrakcyjna wizualnie brama, chodnik czy roślinność w przedogródku to nie wszystko, na co zwracamy uwagę, aranżującwejście do domu. Schodysą równie istotne! Ich wybór zależy jednak nie tylko od naszego gustu, ale także od budżetu, jakim dysponujemy, oraz stylistyki budynku i jego otoczenia. Możemy zdecydować się na budowę schodów na gruncie, na schody metalowe lub zakup gotowych schodów. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest konstrukcja betonowa, na której kładzie się płytki ceramiczne. W nowoczesnym budownictwie sprawdzają się również schody metalowe. Jeśli schody naszego domu są szerokie, po ich bokach możemy ustawić donice z kwiatami.

Drzwi wejściowe

Gdy aranżujemywejście do domu jednorodzinnego, jednym z najważniejszych elementów są drzwi wejściowe. To jeden z kluczowych symboli domu, dlatego powinny być doskonałej jakości i zawsze w dobrym stanie. Istotne jest również, by dobrze chroniły przed zimnem, dlatego muszą być idealnie dopasowane do ościeżnicy.

Jakie drzwi wybrać do domu jednorodzinnego?

Możliwości jest wiele. Możemy zakupić drzwi stalowe, wykonane z aluminium, tworzywa sztucznego, z włókna szklanego czy z drewna. Najczęściej wybieramy te ostatnie z dębu, mahonia, sosny czy świerku, bowiem charakteryzują się dużą wytrzymałością i dobrą izolacją termiczną. By stanowiły ozdobę domu, muszą do niego stylistycznie pasować. Zwykle dopasowujemy je do okien – jeśli są białe, montujemy białe drzwi, jeśli drewniane, dopasowujemy drzwi w kolorze drewna. Ciekawym pomysłem jest pomalowanie drzwi na charakterystyczny, wyróżniający się w fasadzie kolor, który nada oprawie domu niepowtarzalny charakter. Możemy również zakupić drzwi w nietypowym odcieniu, np. różu, błękitu lub zieleni. Nad drzwiami znaleźć się może zadaszenie lub pergola przywodząca na myśl ciepłe kraje. Jeśli stanowić będzie oparcie dla pnących roślin, stworzy wyjątkowy, przytulny klimat.

Urządzając wejście do domu, nie możemy zapomnieć o oświetleniu zewnętrznym domu! Odpowiednio dobrane nie tylko zapewni nam bezpieczeństwo (zwłaszcza gdy przed wejściem musimy pokonać schody), ale i stanie się estetyczną dekoracją. Powinno być funkcjonalne i dawać subtelne, ciepłe światło. Może być efektowne lub zaaranżowane w miejscach (lub nietypowych przedmiotach!), w których nikt się go nie spodziewa, a wówczas wejście do naszego domu z pewnością zrobi na gościach wrażenie!

Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść