Jak zaaranżować atrakcyjny salon z kuchnią w modelu otwartym?
Nowoczesna, funkcjonalna kuchnia połączona z przestronnym, przytulnym salonem to rozwiązanie aranżacyjne, na które w swoich mieszkaniach decyduje się coraz większa liczba Polaków. Zamknięte i przez to wizualnie ciaśniejsze kuchnie powoli odchodzą w zapomnienie, a wnętrzarskie trendy lansują otwartą przestrzeń, która zapewnia znakomite możliwości aranżacyjne. Jak urządzić funkcjonalną kuchnię z połączoną salonem? Przestawiamy wskazówki i inspiracje.
Nowoczesna kuchnia z salonem – wymagania funkcjonalne
Kuchnia połączona z salonemto trend, który od kilku lat zyskuje ogromną popularność zarówno wśród osób zainteresowanych zakupem własnego mieszkania, jak i deweloperów, którzy coraz częściej decydują się postawić na to rozwiązanie aranżacyjne w swoich inwestycjach. Żebykuchnia z salonembyła jednak w pełni funkcjonalna i pozwalała na swobodne przygotowywanie potraw oraz komfortowy odpoczynek, należy pamiętać o kilku podstawowych wymaganiach. Przede wszystkim – jej przestrzeń musi oczywiście uwzględniać miejsce robocze w kuchni, przy którym będzie można zająć się przygotowaniem posiłków. Ważne jest zatem wydzielenie szerokiego i długiego blatu, który umożliwi pokrojenie warzyw, przyprawienie mięsa czy zrobienie kanapek.Kuchnia połączona z salonempowinna również uwzględniać wytyczne wynikające z teorii tzw. trójkąta roboczego, którego wierzchołki stanowi kuchenka, zlewozmywak oraz lodówka – dzięki temu praca w kuchni będzie zdecydowanie bardziej komfortowa, mniej męcząca, a domownicy będą czerpać z niej przyjemność (więcej o aranżacji kuchni i trójkącie roboczym w artykule). Jeśli szukasz odpowiedniego projektu domu z kuchnią w modelu otwartym sprawdź nasze propozycje.
Jak oddzielić przestrzeń między kuchnią a salonem?
Między kuchnią i salonem, nawet jeśli stanowią jedną przestrzeń, warto postawić symboliczną granicę, która wydzieli dwie strefy.Oddzielenie kuchni od salonumoże nastąpić na zasadzie zaaranżowania wyspy kuchennej lub wysokiego blatu roboczego, wokół którego ustawione będą hokery, czyli wysokie krzesła barowe. Dzięki temu przestrzeń podzieli się na dwie strefy, z których każda może pełnić inne funkcje – wypoczynkową oraz do przygotowywania posiłków.Kuchenna wyspa to ciekawe rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób, i to nie tylko w mieszkaniach o dużym metrażu, ale również niewielkich pomieszczeniach. Wyspa pozwala zaoszczędzić wiele miejsca i stanowi dodatkową przestrzeń do przechowywania kuchennych sprzętów, naczyń czy innych artykułów gospodarstwa domowego. Jej blat tworzy również dodatkowe miejsce robocze do przygotowywania potraw. Należy jednak pamiętać, że jej zastosowanie ma sens w pomieszczeniu o wystarczającym metrażu. Jeżeli dysponujemy ograniczoną powierzchnią, lepiej postawić na jeden, za to jak najdłuzszy blat roboczy niż podzielić go na dwa zbyt krótkie. Przedłużeniu blatu może posłużyć podobne nieco do wyspy rozwiązanie, jakim jest wysoki blat barowy. Można go zabudować, co stworzy przestrzeń do przechowywania lub przygotowania posiłków lub zostawić bez zabudowy – takie rozwiązanie z kolei pozwoli na optyczne powiększenie pomieszczenia.
Kuchnia z salonem – najnowsze trendy
Kuchnia połączona z salonempowinna przede wszystkim uwzględniać indywidualne preferencje właścicieli. Osoby podążające za najnowszymi trendami wnętrzarskimi mogą wybierać pomiędzy modnym ciągle stylem skandynawskim, zdecydować się na aranżację minimalistyczną lub industrialną. Niezależnie od tego, na jaki styl się zdecydujemy, warto pamiętać o tym, że przestrzeń powinna stanowić spójną całość.
Jak osiągnąć idealny efekt? Warto przede postawić na jednolitą kolorystykę mebli – jeśli decydujemy się na białe fronty szafek kuchennych, dobrze jest wypełnić salon meblami w takim samym odcieniu. W przypadku wnętrza utrzymanego w chłodnym, skandynawskim stylu, komody, szafka RTV, oszklone witryny, zabudowa kuchenna oraz inne sprzęty będą wtedy stanowić spójną całość. Z kolei we wnętrzu inspirowanym przestrzenią industrialną można zastosować zarówno w kuchni, jak i w salonie dodatki charakterystyczne dla takiego stylu. Świetnym rozwiązaniem okaże się wtedy ściana z czerwonych cegieł znajdująca się zarówno w części kuchennej, jak i wypoczynkowej, a także meble wykonane z surowego drewna oraz designerskie oświetlenie, np. żarówka w oprawie wisząca na kablu lub modne geometryczne lampy.
Nowoczesne małe kuchnie z salonem – jak je urządzić?
Niewielki metraż może wiązać się z pewnymi trudnościami aranżacyjnymi, jednak dla chcącego nic trudnego. Można na przykład zastosować kilka trików, które pozwolą optycznie powiększyć pomieszczenie. Jednym z takich pomysłów w projektach kuchni jestzabudowawykończona na wysoki połysk. Można też zdecydować się na szklane lub lakierowane fronty szafek kuchennych – błyszczące powierzchnie odbijają światło, przez co wnętrze wydaje się większe. Niewielka kuchnia z salonem zyska również, jeśli wykorzystamy całą przestrzeń od podłogi aż do sufitu, tworząc funkcjonalną zabudowę kuchenną, która zmieści wszystkie potrzebne sprzęty. Warto jednak wybierać szafki na nóżkach, wtedy pomieszczenie zyska na lekkości i nie będzie tak przytłoczone.
W niewielkim pomieszczeniu ważna jest również odpowiednia kolorystyka. Powinna ona z jednej strony zapewniać domownikowi maksymalny komfort, a z drugiej – optycznie powiększać przestrzeń. W takiej sytuacji znakomicie sprawdzą się jasne kolory, biel, beż, rozmyte szarości, dzięki którym nowoczesna kuchnia z salonem wyda się zdecydowanie bardziej przestronna.
domoweklimaty.pl