Logo

Karnisz i szyny sufitowe – wady, zalety, rodzaje i montaż

Nawet najbardziej gustownie urządzony salon, kuchnia czy sypialnia nie może się obejść bez aranżacji okien. Te nasze okna na świat są szczególnie przez nas hołubione i wymyślono tysiące sposobów na uczynienie ich jednym z najbardziej istotnych elementów wystroju wnętrza naszego domu. Firany, zasłony, rolety w setkach odmian, barw i typów – nawet najwymyślniejsze materiały musimy jednak jakoś zawiesić i tu stajemy przed dylematem: karnisze czy szyny? Jak zainstalować pieczołowicie dobrane zasłony w salonie?

Karnisz rodzaje montaż

Rodzaje karniszy – karnisz sufitowy czy ścienny?

Podstawową zależnością w wyborze tych karniszy będzie ciężar materiału, który zamierzamy na nich zawiesić. W przypadku ciężkich zasłon, wykonanych z żakardu, brokatu czy aksamitu lepszym rozwiązaniem będą karnisze ścienne, które jednakowoż i tak, w przypadku gdy są znacznej długości, trzeba będzie podeprzeć wspornikami. Lżejsze materiały, o średniej gramaturze i lekkie firany z powodzeniem zawiesimy na bardziej dyskretnym rozwiązaniu, jakim jest karnisz sufitowy. Inną kwestią będzie wybór, czy chcemy zaadoptować karnisz jako jeden z ozdobnych elementów naszych okien. Wyposażone w zdobione zakończenia nowoczesne karnisze ścienne będą się dobrze komponować z ładnie układającymi się zasłonami, z kolei osobom, którym zależeć będzie na dyskretnym uroku zwiewnych tiuli otulających okno, karnisze sufitowe schowane najlepiej się sprawdzą w aranżacji okien.

Wady i zalety karniszy i szyn sufitowych

Bezsprzeczną zaletą karniszy jest możliwość ich wyeksponowania i potraktowania jako zdobnika przestrzeni wokół okna. Sprawdzą się jako stały element przy takiej aranżacji okien, w której zasłony są misternie ułożone na stałe i nie służą do zaciemniania pokoju, a pełnią funkcję tylko i wyłącznie ozdobną. Karnisze ozdobne, często o przekroju prostokątnym, znakomicie się sprawdzą w niebanalnych, modernistycznych aranżacjach wnętrz, a taką najbardziej znaną ich odmiana są karnisze apartamentowe. Pamiętajmy jednak, że nie każde okno może być wyposażone w karnisze. Duże, przeszklone powierzchnie będą wymagały innego rozwiązania, jakim jest szyna sufitowa. Szyny mają tę właściwość, że można je łączyć w długie, kilkumetrowe ciągi i załamywać pod kątem prostym. Świetnie takie rozwiązanie sprawdza się w pomieszczeniach dużych, biurowych, gdzie chcemy zasłaniać okna. Wadą szyn jest ograniczenie w masie zastosowanych materiałów zasłon. Muszą to być tkaniny lekkie, w przeciwnym wypadku szyny nie spełnią swojej funkcji. Zaletą szyn jest możliwość ich ukrycia i zastosowania wszędzie tam, gdzie zależy nam na efekcie lekkości i optycznym powiększeniu pomieszczenia. Będą idealnym rozwiązaniem w przypadku, kiedy materiały, z których wykonane są ściany, mogą nie wytrzymać ciężaru karniszy. Pewne ograniczenia w możliwości rozsuwania zasłon, które nakładają na nas wsporniki, przez które kółko z żabką nie przejdzie, są eliminowane przez hybrydowe rozwiązanie, jakim jest karnisz szynowy.

Wady i zalety karniszy z szyną syfitową

Jaki karnisz do salonu pojedynczy czy podwójny?

Wszystko zależy od tego, jak zamierzamy udekorować nasze okno. Jeżeli ma być to pojedynczy materiał, w zupełności wystarczy karnisz pojedynczy. Karnisze podwójne albo nawet wielotorowe staną się konieczne, jeżeli będziemy chcieli zawiesić firany i zasłony lub stworzyć za pomocą paneli tekstylnych aranżację na kształt ściany japońskiej.

Jak dobrać karnisz do szerokości okna?

Przy wyborze karniszy pamiętajmy, że w przypadku odsłaniania na dzień okien potrzebujemy dosyć dużo m miejsca po bokach ram okiennych na zsunięte zasłony. Przyjmujemy, że potrzeba nam około 30 cm z każdej strony, czyli karnisz musi być co najmniej 60 cm dłuższy niż szerokość ramy okiennej. Jeszcze większy zapas musimy zastosować w przypadku karniszy podwójnych. Zasada jest taka, że odsłonięty materiał nie może zasłaniać światła okna. Ważne jest, by wiedzieć, jak zmierzyć okno, aby zakupiony przez nas karnisz, często wykonany na specjalne zamówienie, nie okazał się jednak niewymiarowy. Dla ciężkich gorzej układających się zasłon, karnisz musi być dłuższy nawet o 70-80 cm niż wnęka okienna. Dobry pomiar pozwoli na swobodne otwieranie i zamykanie okna przy odciągniętych zasłonach.

Jaki karnisz do salonu

Karnisz drewniany czy metalowy?

Zależnie od stylu, w jaki zastosujemy we wnętrzu naszego domu, możemy zastosować karnisze drewniane, które nawiążą do klasyki, rustykalnej aranżacji domu lub w pokoju, gdzie chcemy zastosować różnokolorowy wystrój okna, a drewno łatwo się maluje. Karnisze metalowe, jako trwalsze, znajdą zastosowanie tam, gdzie nie przewidujemy częstych zmian wystroju, a materiały użyte będą na tyle ciężkie, że mogłyby wypaczyć modele wykonane z drewna.

Montaż karnisza i szyny sufitowej

Jeżeli mamy dobrze pomierzony otwór okienny i dobrany do niego odpowiedniej długości karnisze lub szyny, jesteśmy już w połowie sukcesu. Pozostaje wyposażyć się w potrzebne narzędzia, miary, kątownik i ołówek do zaznaczenia punków, w których będziemy nawiercać otwory na kołki montażowe. Najprościej montuje się karnisze podsufitowe. Kołki i elementy mocujące są dołączane zwykle do produktu, chociaż zdarza się, że producent nie przewiduje wszystkich rodzajów ścian i sufitów, wobec czego lepiej zawczasu przygotować się to, że będziemy musieli samodzielnie dobrać odpowiednie kołki i wkręty. Miejsca montażu sufitowego wyznaczamy z pomocą miary i kątownika. Trochę więcej uwagi będzie wymagał od nas montaż karniszy ściennych, ale nie ma powodu, byśmy sami nie mogli sobie z tym nie poradzić. Oprócz miary i kątownika potrzebować będziemy poziomicy. Po wyznaczeniu punktów montażowych wiercimy otwory, zabijamy kołki i przykręcamy wsporniki lub szyny. W domu z drenowanymi ścianami po nawierceniu mocujemy karnisze tylko za pomocą odpowiednich wkrętów.

Od wielu lat okna są od specjalną opieką stylistów. Tak, jak od zewnątrz ozdabia się okna okiennicami i obróbką, tak od środka, we wnętrzach sztuka układania zasłon i doboru firan rozwija się cały czas. Powoduje to, że projektanci prześcigają się w pomysłach, dzięki czemu otrzymujemy coraz ciekawsze wzory karniszy i szyn, za pomocą których zwiesimy i udrapujemy tkaniny nadające wyraz naszym oknom. Do każdego stylu możemy obecnie dopasować aranżację okien tak, by było ono niepowtarzalne i zwracało uwagę każdego, kto odwiedza nasz dom.

Projekty domów murowanych, czyli co warto o nich wiedzieć?
Blog
22 Grudzień sylius.ui.original_price 2024
Budowa domu to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu, dlatego wybór odpowiedniego projektu ma kluczowe znaczenie. Wśród dostępnych technologii, domy murowane od lat cieszą się niesłabną
Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść