Logo

Jakie dekory wybrać na łączenia ściany z sufitem?

Listwy przysufitowe, rozety, panele dekoracyjne z podświetleniami. Jakie dekory wybrać na łączenia ściany z sufitem?

Odpowiednie wykończenie miejsca, w którym ściana łączy się z sufitem, ma bardzo duży wpływ na ostateczny efekt aranżacyjny. Obecnie bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się listwy przysufitowe, rozety oraz panele dekoracyjne, które można łatwo dopasować do różnych wnętrz.

Listwy przysufitowe w nowoczesnym wnętrzu

Listwy sufitowe – jakie są rodzaje i jak dobrać te właściwe?

Listwy sufitowe przeżywają ostatnio prawdziwy renesans popularności. Element ten świetnie sprawdza się przy łączeniach ścian z sufitem, wprowadzając do pomieszczeń estetykę oraz harmonię. Sztukateria styropianowa to również doskonały sposób na elegancką dekorację łączenia ściany z sufitem, dodającą pomieszczeniu luksusowego charakteru.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów listew sufitowych – najprostszy podział wyróżnia listwy gładkie orazdekoracyjne czy gzymsy z oświetleniem. Jak dobrać te odpowiednie? Podejmując decyzję, weźmy pod uwagę m.in. własne upodobania.

Listwy przysufitowe gładkie, jak sama nazwa wskazuje, nie mają zdobionej powierzchni. Najczęściej produkuje się je z duropolimerów i poliuretanów, dzięki czemu są one bardzo lekkie, albo styropianu EPS 200, który pokrywany jest warstwą żywicy akrylowej z domieszką kruszywa kwarcowego. To pozwala zabezpieczyć element przed uszkodzeniami mechanicznymi. Listwy gładkie zdadzą egzamin przede wszystkim we wnętrzach, w których zależy nam na subtelnym i estetycznym wykończeniu punktu łączenia ściany z sufitem.

Styl amerykanski we wnętrzu

Inna możliwość to dekoracyjne listwy sufitowe. Bardzo dużą popularnością cieszą się m.in. listwy gzymsowe czy elementy bogato zdobione, najczęściej wykonywane ze spienionego poliuretanu. Nadają one pomieszczeniu oryginalny, elegancki, ale zarazem niezwykle harmonijny wygląd. By jednak osiągnąć taki rezultat, warto pamiętać, że listwy sufitowe gzymsowe należy dopasować odpowiednio do aranżacji, by stanowiły uzupełnienie wystroju wnętrza, nie przytłaczając go.

Listwy z podświetleniami LED – modne i ponadczasowe

Oprócz modeli gładkich i dekoracyjnych, możemy zdecydować się też na listwy styropianowe z podświetleniem LED, które uzupełnią znajdujące się na suficie płyty. Pozwalają one w prosty sposób odmienić charakter każdego wnętrza, a umiejętnie zamontowane – także uzyskać efekt optycznego powiększenia pomieszczenia.

Listwy sufitowe oświetleniowe najczęściej wytwarza się ze styropianu EPS 200. Powlekany jest on dodatkowo tynkiem sztukatorskim, za sprawą którego listwy stają się odporne na pęknięcia i inne uszkodzenia. Listwy oświetleniowe zwykle są wyposażone w lampy LED, które zapewniają doskonały efekt aranżacji. Warto też wiedzieć, że wielu producentów umożliwia malowanie listew na wybrany kolor, przez co dopasowanie ich do wystroju jest znacznie łatwiejsze.

Panele podświetlane na gzymsach

Dobór listew sufitowych – o czym jeszcze pamiętać?

Wybierając listwy przysufitowe, analogicznie jak w przypadku listew przypodłogowych, należy zwrócić uwagę na ich szerokość. Najważniejszym aspektem jest tu wielkość oraz wysokość pomieszczenia. Do małych wnętrz najlepiej pasują listwy niższe i węższe – masywne mogłyby bowiem zaburzyć proporcje. Natomiast w dużych pokojach optymalnym rozwiązaniem są listwy nieco wyższe i szersze – przy mniejszych pomieszczenie może sprawiać wrażenie nieprzyjaznego i jeszcze wyższego.

Przy dobieraniu listew sufitowych istotny jest też styl, w jakim urządzone jest mieszkanie lub dom. We wnętrzach klasycznych sprawdzają się szerokie listwy frezowane, delikatny ornament lub – dla kontrastu – listwy wyraziście zdobione. W pomieszczeniach zaaranżowanych w stylu nowoczesnym świetnym wyborem są zarówno gładkie, proste listwy, jak i dekory w geometryczne wzory. Z kolei charakter domów urządzonych z pałacowym przepychem najlepiej podkreślą wyraziste, duże listwy przysufitowe – o prostym lub bogatym wykończeniu.

Podświetlenie LED w suficie podwieszonym

Czy styropianowe i gipsowe rozety są wciąż modne i do jakich wnętrz pasują?

Podobnie jak w modzie, także w aranżacji wnętrz zdarzają się wielkie powroty. Jednym z trendów, który po latach znów zaczął cieszyć się popularnością, są styropianowe i gipsowe rozety. Znakomicie nadają się one na sufitowe dekoracje – idealnie pasują m.in. do nowoczesnych oraz klasycznych wnętrz.

Rozety ze styropianu lub gipsu urozmaicą wygląd sufitu, zwracając uwagę każdej osoby wchodzącej do pomieszczenia. Rozety sufitowe tworzą doskonały duet zwłaszcza z zamontowaną tuż przy niej lampą wiszącą – oczywiście utrzymaną w podobnej stylistyce.

Jakie zestawienia kolorystyczne na łączenia sufitu i ścian?

To, jak będzie prezentowało się wnętrze, zależy jednak nie tylko od dobranej sztukaterii, ale i zestawień kolorystycznych. Najpopularniejszy wybór to listwy i rozety w kolorze białym, które można łatwo dopasować właściwie do każdego wnętrza. Inne, ale równie chętnie stosowane rozwiązanie, to pomalowanie sztukaterii na taki sam odcień, w jakim utrzymany jest sufit albo ściany.

Osoby odważniejsze bądź mające ochotę na aranżacyjne eksperymenty mogą natomiast skusić się na listwy lub rozety w odmiennych barwach – pomoże to przełamać panującą w pomieszczeniu monochromatyczność czy wprowadzić do niego niebanalny element dekoracyjny.

Zestawienie kolorystyczne w podwieszonym suficie

Listwy przysufitowe, rozety oraz panele dekoracyjne z podświetleniem – każde z tych rozwiązań świetnie sprawdzi się jako dekor na łączeniu ściany z sufitem. To, które najlepiej będzie pasowało do naszego wnętrza, zależy już jednak od stylu, w jakim jest ono urządzone, a także – a może przede wszystkim – od naszego gustu i upodobań.

Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Projekty dużych domów – idealne rozwiązanie dla wymagających
Blog
01 Sierpień 2024
Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć, jakie podejmujemy w życiu. To miejsce, które ma być naszą oazą spokoju, schronieniem przed codziennym zgiełkiem oraz przestrzenią, gdzie
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść